مرصاد نیوز 12:54 - 1393/07/27
مرصاد گزارش می دهد؛

کم توجهی وزارت راه به خانه های مهر صدای مردم را درآورد/ دست خالی دولت از طرح جایگزین مسکن مهر

مرصادنیوز: بی توجهی وزارت راه و شهرسازی به پروژه های مسکن مهر در کشور و البته در کرمانشاه باعث شده است که متقاضیان خانه های مهر نسبت به عمل کردن دولت به تعهدات خویش معترض باشند.

سرویس اجتماعی پایگاه خبری مرصاد/ ساخت خانه های مهر در دولت های نهم و دهم از بدو شروع با انتقادهای زیادی همراه بود، از نوحوه ساخت و سازها گرفته تا شیوه واگذاری آنها و اخذ سهم آورده از مردم.

به همین دلیل در پایان دوره دهم ریاست جمهوری بسیاری از کاندیداها در آستانه انتخابات یکی از شعار های خود را اصلاح وضعیت مسکن مهر در کشور عنوان می کردند.

حجت الاسلام روحانی نیز با اعلام اینکه مسکن مهر به شیوه کنونی را نمی پسندد اعلام کرد که برای خانه دار شدن مردم طرح دارد و لایحه خواهد داد.

با تمام این تفاسیر طرح مسکن مهر مزایای زیادی هم با خود به همراه داشته است. خانه دار شدن هزاران خانواده در سراسر کشور باعث شده است که اگر امروز یک واحد آپارتمان خالی را برای اجاره به مشاورین املاک بسپارید ماه ها باید برای اجاره رفتن آن صبر کنید. این یعنی کاهش مستأجران نسبت به سالهای قبل و خانه دارد شدن آنها.

فارغ از این مزایا و معایب امروز تعداد زیادی از مردم در سراسر کشور برای رسیدن به مسکن مهر خود، ودیعه داده اند و در انتظار تحویل گرفتن این واحدها و خانه دار شدن هستند. به عبارت بهتر دولت در گذشته تعهد ایجاد کرده و مردم هم خانه هایشان را می خواهند.

کم توجهی دولت یازدهم به مسکن مهر باعث شده است در ماه های اخیر نارضایتی مردمی از تحویل گرفتن خانه ها و درخواست های جدید برای سهم آورده بیش از پیش شود.

به گونه ای که هر از چندگاهی شاهد تجمع های مردمی در مقابل سازمان های متولی امر هستیم اما...

دولت امروز پس از گذشت بیشتر از یک سال و چند ماه از آغاز فعالیت خود هنوز لایحه ای را برای تعیین سیاست های مشخص خود در بخش مسکن به مجلس ارائه نداده است و گویی برنامه ای برای این حوزه ندارد.

وزیر راه و شهرسازی هم که ظاهرا خیلی علاقه ای به مسکن مهر و پیگیری وضعیت مطالبات مردمی از خود نشان نمی دهد و به همین دلیل پروژه های مسکن مهر باقی مانده از دولت قبل که در واقع یک خواسته مردمی است کم کم در حال رفتن به سوی بلا تکلیفی هستند.

دولت طرح جایگزین برای مسکن مهر ندارد

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی در این رابطه به خبرنگار مرصاد گفت: وزیر راه و شهرسازی چندین بار اعلام کرده است که پروژه های مسکن مهر را به پایان خواهد رساند و در این زمینه متعهد است اما واقعیت این است که مشکلات این حوزه در شهرستان ها همچنان ادامه داد.

علی جلیلیان خاطر نشان کرد: باید این  موضوع را دانست که دولت فقط وظیفه پایان این طرح ها را ندارد بلکه بایدسیاست های بلند مدت خود در بخش مسکن را در قالب یک لایحه و برای تبدیل شدن به قانون به مجلس ارائه کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تا کنون چنین طرحی به مجلس ارائه شده است یا خیر گفت: دولت از ابتدای روی کار آمدن تا کنون برای این موضوع برنامه ای ارائه نکرده است.

جلیلیان گفت: البته ظاهرا نامه ای از سوی کمیسیون های تخصصی جلس در خصوص تعیین تکلیف این وضعیت به دولت ارسال شده است. وزارت راه و شهرسازی هم طرح هایی را پیشنهاد کرده که هیچ کدام قابلیت اجرایی شدن را نداشتند.

به گزارش مرصاد، در ماه های گذشته تعداد زیادی از متقاضیان مسکن مهر در استان کرمانشاه به دلیل برخی نا هماهنگی ها بین بانک و اداره راه و شهرسازی در محل این نهادها تجمع کرده بودند