مرصاد نیوز 01:31 - 1393/08/25
مرصاد گزارش می دهد؛

وزارت علوم و داستان هزار و یک شب گزینه های مشقی/ چرا وزارت خانه دانشگاهیان باز هم بی وزیر خواهد ماند؟

مرصاد نیوز: نگاهی به گزینه جدید وزارت علوم یعنی دانش آشتیانی باز هم نشان می دهد که این وزارتخانه به دلیل عدم معرفی گزینه اصلی و مناسب، کماکان بی وزیر خواهد ماند.

به گزارش خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی مرصاد، سه شنبه نمایندگان مجلس بررسی صلاحیت گزینه پیشنهادی رئیس جمهوری برای تصدی وزارت علوم را در دستور کار خود قرار می دهند.

 

بر اساس این گزارش در این روز نمایندگان با بررسی سوابق فخر الدین احمدی دانش آشتیانی، صلاحیت چهارمین گزینه این وزارت خانه در دولت یازدهم را به رای می گذارند تا مشخص آیا تکلیف این وزارت خانه مشخص خواهد شد یا خبر.

 

معرفی نکردن گزینه جامع الشرایط از سوی رییس جمهوری برای وزارت علوم باعث شده است که 3 گزینه قبلی این وزارت خانه رای اعتماد نگیرند.

 

 

با این وجود از شواهد ماجرا آنچنان بر می آید که سه شنبه نمایندگان مجلس باز هم به گزینه دولت برای وزارت علوم اعتماد نخواهند کرد.

 

تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس به صورت جداگانه اعلام کرده اند که دانش آشتیانی از مجلس رای اعتماد نمی گیرد.

 

حجت‌الاسلام  احمد سالک رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفته است: مجلس به هیچ عنوان زیر بار کسی که در متن، حاشیه یا موید فتنه بوده است، نخواهد رفت بنابراین مجلس محکم پای این مسئله خواهد ایستاد.

 

سالک با اشاره به اینکه خط قرمز مجلس روشن است و به آشتیانی رای نخواهد داد، گفت: به دولت هم سفارش می‌کنیم فرد معتدلی را به مجلس معرفی کند.

 

سیدشریف حسینی عضو هیأت‌ رئیسه مجلس نیز به صورت ضمنی به عدم رای آوردن دانش آشتایی اشاره و تصریح کرد:  با توجه به شرایط فعلی نمی‌توان فضای مجلس را به سود وزیر پیشنهادی علوم دانست و تغییر این شرایط به توانایی و برنامه‌های وی بستگی دارد که در جلسات خود با فراکسیون‌ها و کمیسیون‌ها به نمایندگان ارائه خواهد کرد.

 

حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم نماینده مردم تهران نیز با بیان اینکه نگاه نمایندگان به وزیر پیشنهادی مثبت نیست، گفت: مصباحی‌مقدم با بیان اینکه قابل قبول نخواهد بود که ما به رفوزه‌ شدگان در فتنه اعتماد کنیم، خاطرنشان کرد: ما به آنها اعتماد نخواهیم کرد زیرا یک بار رفوزه شده‌اند، اگر بنا باشد آنها اقدامات خود را ترمیم کنند باید اقدام جدی انجام دهند و مواضع غلط، افراطی و برانداز خود را تغییر دهند.

 

در این میان احمد توکلی نماینده مردم تهران نیز در نامه ای که به حسن روحانی نوشت از او خواست که با تغییر رویه خود در معرفی گزینه های پیشنهادی به مجلس از اصلاح طلبان خوش سابقه به مجلس پیشنهاد کند.

 

سید سعید حیدری طیب، محمد رزم، علی جلیلیان، نعمت الله منوچهری، محمد ابراهیم منوچهری، وحید احمدی و تعدادی از نمایندگان دیگر نیز خط قرمز مجلس را در بررسی صلاحیت وزرا، فتنه دانستند.

 

چرا نمایندگان احمدی آشتیانی را دارای صلاحیت برای تصدی وزارت علوم نمی دانند؟

 

بارز ترین انتقادی که نمایندگان مجلس برای  گزینه فعلی و پیشین وزارت علوم مطرح کرده اند، نقش آن ها در فتنه و اقدام علیه نظام بوده است.

 

در این میان احمدی دانش از جمله کسانی که در فتنه 88 نقشی پر رنگ داشت و در اغتشاشات آن دوران به خصوص التهابات در دانشگاه ها به عنوان یکی از اعضای اتاق فکر ها محسوب می شد.

 

او که قائم مقام مصطفی معین وزیر علوم دولت اصلاحات بوده است، ارتباط نزدیکی با اعضای جبهه مشارکت که نقشی هدایت گر در فتنه 88 داشتند، دارد.

 

مصطفی معین وزیر علوم دولت اصلاحات

سابقه حضور در کنار معین وزیر علوم دولت اصلاحات نشان می دهد که تفکر وی در چه حوزه ای قرار دارد. این مسئله از آن جهت اهمیت دارد که معین در روزهای گذشته اتهامات زیادی را به مجلس نهم وارد کرد.

 

در کنار این سوابق، انجام دادن برخی از اقداماتی که امنیتی محسوب می شود باعث شد که او به نهادهای مربوط به این حوزه احضار شود.

 

برگزاری نشست های هفتگی وابستگان فتنه در شمال شهر تهران از دیگر اقداماتی است که احمدی دانش تا به امروز نیز در آن ها شرکت داشته است و همین نشان می دهد که او از اعضای فعال جریان فتنه است.