مرصاد نیوز 13:21 - 1393/08/29
گزارش؛

بازار گوجه فرنگی در کرمانشاه از سکه افتاد/ مردم نمی خرند!

مرصادنیوز: افزایش چند برابری قیمت گوجه فرنگی در استان کرمانشاه موضوعی است که این محصول را در بازار به طلای سرخ معروف کرد اما کوتاه آمدن مردم برای خرید گوجه بازار این محصول را از سکه انداخته است.

به گزارش مرصاد، از آنجایی که افزایش قیمت‌ها در سالیان اخیر به یک روند تجربه شده در کشور تبدیل شده است،  تقریبا برای همه پیش آمده است که یک روز صبح کالایی را که شب گذشته با قیمتی مشخص به فروش می‌رسید امروز با یک فاصله زمانی چند ساعته به قیمتی چند برابری بخرند.

روالی که پیشتر در فروش کالاهایی چون برنج، روغن، قند و... اتفاق افتاده بود و حتی باعث صف‌های طولانی نیز می‌شد.

البته گوجه فرنگی جدای از فرآورده آن (رب) که در اکثر غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرد جزو کالاهای اصلی سبد خانوار محسوب نمی‌شود اما کمبود و گرانی آن برای مردم سوال برانگیز شده و شاید این کمبود و گرانی عکس همه حالت‌های ذکر شده در کالاهایی چون برنج و روغن باعث افزایش تقاضا نشد و به نوعی این طلای سرخ این روزها رنگ باخت.

گرانی گوجه امسال  از اعلام رئیس اتحادیه میوه و سبزی‌فروشان کشور آغاز شد و حسین مهاجران در روزهای 16 تا 17 آبان از افزایش دوبرابری قیمت گوجه خبرداد، خبری که باعث شد جو روانی بازار نیز به سمت افزایش بیشتر این محصول رفته و حتی ما شاهد افزایش‌های 100 تا 1000 درصدی قیمت آن در استان کرمانشاه باشیم.

اما کسانی که از این خبر به عنوانی حربه‌ای برای خالی کردن جیب مردم استفاده کرده بودند هیچ توجهی به ادامه آن خبر یعنی بازگشت بازار پس از 25 روز به حالت اول خود نکردند و گوجه را با قیمت‌های بین چهار تا 10 هزار تومان به مردم می‌فروشند، به نحوی که بخش اعظمی از مردم نخریدن آن را بر خریدش ترجیح دادند و این باعث افزایش تقاضا نشد.

البته  در این مدت مقداری گوجه در انبارهای استان‌ی مثل استان کرمانشاه نیز ذخیره شده است که مردم در حالت عادی خیلی راغب به خرید آن نبود چه رسد به اینکه بارش باران و سرمازدگی نیز باعث بی‌کیفیت‌تر شدن این محصول و رنگ باختن بیشترش شد.

در استان کرمانشاه اما برخی از مسئولین علت این افزایش قیمت را صادرات این محصول عنوان کرده و برخی دیگر نیز تمام شدن گوجه‌های محلی کرمانشاه و انتظار برای به بازار آمدن گوجه‌های استان‌های جنوبی اعلام کردند، اما نبود گوجه در بازار و حتی کمبود آن مشکل اصلی نیست بلکه مشکل عدم اثر بخشی نظارت‌های لازم در بازار برای جلوگیری از افزایش بی‌رویه آن و وجود قیمت‌های متفاوت گوجه است که باعث شده علی رغم اعلام رئیس اتحادیه میوه و سبزی فروشان مبنی بر افزایش دو برابری، برخی آن را با افزایش چند برابری و رنج قیمت چهار تا 10 هزار تومان به فروش برسانند.

مصطفایی: گوجه فرنگی جایگاه نخست صادرات محصولات نباتی کرمانشاه را به خود اختصاص داد

همانطور که گفته شد، صادرات این محصول این یکی از عوامل کمبود و گرانی آن محسوب می‌شود به نحوی که مدیر کل گمرکات استان کرمانشاه در اخبار خود ، اعلام کرد که  گوجه فرنگی جایگاه نخست صادراتی استان را در هفت ماه سپری شده از سال جاری به خود اختصاص داده است.

محسن مصطفایی گفت: از مقدار ۹۳ میلیون و ۱۹۹ هزار و ۱۶ دلار صادرات محصولات نباتی تا پایان مهر امسال، ۳۵ میلیون و ۸۲۲ هزار و ۹۹۶ دلار آن را گوجه فرنگی به خود اختصاص داده است.

وی افزود: این میزان صادرات نشان می دهد که از حیث ارزش گوجه فرنگی  ۳۸ درصد و از نظر وزنی ۴۰ درصد از کل صادرات محصولات نباتی گمرکات استان کرمانشاه را شامل می شود.

البته همانگونه که ذکر شد، مشکل موجود در بازار بیش از آنکه مربوط به گرانی و کمبود گوجه باشد مربوط به بعد نظارتی این قضیه بوده که عدم توجه به آن باعث افزایش قیمت‌های خارج از رویه شده است.

عزیزی: افزایش قیمت تا 10 برابر گوجه پذیرفتنی نیست/ نظارت به عهده صنعت معدن تجارت است

ایرج عزیزی در این خصوص  اظهار داشت: مسئولیت اصلی تنظیم بازار و کنترل قیمت ها بر عهده صنعت، معدن و تجارت است.

وی افزود: تعزیرات حکومتی نسبت به تخلفات صورت گرفته در رابطه با گران فروشی و کم فروشی در اسرع وقت رسیدگی کرده و با قاطعیت برخورد خواهد کرد.

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه در رابطه با افزایش چشمگیر قیمت گوجه فرنگی در سال جاری گفت: این مشکل در سال های اخیر نیز وجود داشته و یک مشکل فصلی است، اما افزایش 10 برابری قیمت گوجه فرنگی برای اولین بار است که اتفاق افتاده و پذیرفتنی نیست.

وی تصریح کرد: گشت های کنترل و بازرسی سرکشی از میادین، اتحادیه و سردخانه ها را دستور کار قرار داده اند و رسیدگی به این موضوع در اسرع وقت انجام می شود.

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه در پایان با بیان اینکه مردم می توانند به کنترل قیمت ها کمک کنند، گفت: در چنین مواردی می توان با نخریدن محصول مورد نظر برای چند روز کاری کرد که در قیمت آن افت زیادی به وجود بیاید.

سجادی راد: تعزیرات از پذیرش پرونده‌های تخلف از سوی بازرسان صنعت معدن تجارت خودداری می‌کند

البته از سوی دیگر معاون بازرسی سازمان صنعت، معدن تجارت استان کرمانشاه، اجرای ماده 72 قانون نظام صنفی را ناقض انجام درست وظایف بازرسین این سازمان عنوان می‌کند و می‌گوید: براساس این قانون تعزیرات حکومتی از پذیرش پرونده‌های معاونت بازرسی و نظارت سازمان خودداری کرده و برخورد با تخلفات موجود در بازار را مشروط به تایید بازرسان اتحادیه‌ها کرده است.

عباس سجادی راد با بیان اینکه متاسفانه بازرسان اتحادیه در برخورد با تخلفات در حوزه اتحادیه و صنف خود درست عمل نمی‌کنند افزود: این عدم برخورد مناسب و متناسب اتحادیه‌ها باعث شده است که بازدارندگی لازم اتفاق نیفتد و متخلفین آنگونه که باید و شاید مورد برخورد قرار نمی2گیرند.

وی تصریح کرد: برای مثال ما اخیر 45 پرونده میدان تره بار را تشکیل دادیم و متاسفانه پس از ارجاع به اتحادیه مذکور 43 مورد آن مختومه و تنها دو مورد تخلف احراز شد.

سجادی راد بار دیگر اجرای ماده 72 قانون نظام صنفی را یکی از مهمترین عوامل  عدم اجرای صحیح نظارت‌ها دانست و مهمترین دلیل آن را نیز در استان کرمانشاه عدم برخورد مناسب بازرسان اتحادیه‌ها با متخلفین بازار عنوان کرد.

معاون بازرسی سازمان صنعت، معدن تجارت استان کرمانشاه، در بخش دیگر یکی از علت های افزایش قیمت نسبی محصول گوجه را زمان برداشت این محصول از ماه آینده  عنوان کرد و گفت: در پاییز و زمستان معمولا گوجه موجود در بازار از مناطق گرمسیری و جنوبی کشور تامین می‌شود که حدود یک ماه دیگر محصولاتشان را برداشت می‌کند و طبیعتا میزان آن در بازار محدود خواهد بود و برداشت این محصول نیز بسته به شرایط آب و هوایی دارد که مقداری فاصله و کمبود ایجاد خواهد کرد.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون تنها گوجه موجود از سمت برازجان و شیراز است که قادر به تامین کل بازارهای کشور نیست و روزانه تنها چند ماشین وارد استان می‌شود.

سجادی راد سرمازدگی و باران را  از دیگر دلایل کمبود آن عنوان کرد و گفت: مقداری گوجه انباری هرساله وجود دارد که متاسفانه امسال به خاطر سرما و باران بخش اعظم از آن نیز از بین رفت.

وی گفت: حمل و نقل این محصول و هزینه‌های آن از استان‌های جنوبی به استان کرمانشاه نیز یکی دیگر از عوامل کمبود و البته گرانی محصول گوجه است.

معاون بازرسی سازمان صنعت، معدن تجارت استان کرمانشاه تاکید کرد: هم‌اکنون برداشت محصول در مناطقی از کشور در حال انجام بوده و تا یکی دو هفته آینده تولید افزایش و بخشی از کمبودهای موجود در بازار مرتفع خواهد شد.

سجادی راد، صادرات این محصول را نیز یکی از عوامل کمبود مقطعی آن عنوان کرد و گفت: البته در این موضوع مسئولیت تهیه و تنظیم بازار در خصوص محصولات کشاورزی وزارت جهادکشاورزی است و تنها بحث نظارت به عهده ماست که آنهم به خاطر اجرای ماده 72 قانون نظام صنفی تعزیرات حکومتی با مشکلاتی که قبلا ذکر شد مواجه شده است.

--------------------------------------

گزارش: طیبه قدمی