مرصاد نیوز 12:48 - 1393/09/12
گزارش مرصاد از اعتراض خبازان به افزایش قیمت آرد؛

دسته گل جدید نوبخت روی خاطره سبد کالای دولت/ نانوایی های کرمانشاه مقابل استانداری تجمع کردند

مرصادنیوز: خبازان کرمانشاهی در اعتراض به سوءمدیریت اصلاح قیمت نان و عدم تناسب آن با افزایش قیمت آرد در کرمانشاه مقابل اتحادیه خبازان و استانداری کرمانشاه تجمع کردند.

سرویس اجتماعی شبکه اطلاع رسانی مرصاد/ در اوایل هفته جاری بود که معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی  رئیس جمهور با اظهاراتی دوپهلو و عجیب در مورد گرانی نان روبه روی مردم سخن گفت.

 

نوبخت که بسیاری از کارشناسان اقتصادی، عدم شفافیت و سخنان دوپهلو در عین عدم توانایی برای برنامه ریزی برای اجرای برنامه های عمومی اقتصادی او را دلیل اشتباه تاریخی دولت برای نحوه توزیع سبد کالا می دانند، این بار عدم مدیریت در اصلاح قیمت نان را به این سبد اضافه کرد.

 

شاید هیچ یک از مخاطبان معنای این سخن نوبخت را که گفت دولت با افزایش قیمت نان مخالف است اما نانوایی ها می توانند تا 30 درصد نان را گران کنند متوجه نشده باشد.

 

شیوه سخن گفتنی که البته بسیاری از رسانه ها آن را به عدم شفافیت دولت با مردم تعبیر کردند.

 

این عدم شفافیت در حالی است که مردم از ابتدای آغاز طرح هدفمندی یارانه ها در دولت گذشته از هیچگونه همکاری برای اصلاح قیمت ها و رسیدن به یک اقتصاد پایدار مضایغه نکردند و با اعتماد همیشگی خود به دولت ها برای پیشبرد این برنامه ریزی کمک رسانده اند. البته این شیوه مدیریت از سوی نوبخت ممکن است ناشی از عدم شناخت او از بدنه جامعه باشد.

 

به هر حال این اصلاح قیمت نان به سبک معاونت برنامه ریزی رئیس جمهور انجام شد اما امروز بعد تازه ای از سوء مدیریت در این اقدام رونمایی شد. خبازان استان کرمانشاه در اعتراض به اینکه چرا نان فقط 30 درصد گران شده است مقابل اتحادیه خبازان و استانداری کرمانشاه تجمع کردند.

 

 

نانوا های کرمانشاه: نان 30 در صد گران شده است اما آرد بیش از 40 درصد

 

به گزارش خبرنگار مرصاد، پس از اعلام افزایش 22 تا 30 درصدی قیمت نان در کرمانشاه، صبح امروز خبازان این شهر با مراجعه به اتحادیه خبازان و البته استانداری کرمانشاه نسبت به قیمت مصوب برای نان در کرمانشاه اعتراض کردند.

 

برخی از این خبازان در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشتتند: افزایش قیمت آرد برای نانوایی ها بیشتر از مبلغ اضافه شده به قیمت نان است و بنا براین ما با فروش نان به قیمت های مصوب جدید متضرر خواهیم شد.

 

یکی از خبازان کرمانشاهی نیز گفت: اتحادیه و استانداری کرمانشاه باید مشکلات ما را به تهران منعکس کنند چرا که نحوه مدیریت این موضوع از سوی مدیران مرکزی کشور چندان مناسب نبوده است. در حالی اعلام می کنند که نانوایی ها می توانند تا 30 درصد قیمت نان را افزاش دهند که قیمت آرد بیش از 40 درصد افزایش داشته است و این موضوع تناسبی با هم ندارند.

 

 

خبرنگار مرصاد این مشکل را در گفتگو با رئیس بازرسی اصناف استان کرمانشاه مطرح و اصل مشکل را از وی جویا شد.

 

باید به خبازان حق داد

 

رامین پهلوانی در این رابطه  گفت: در خصوص خواسته خبازان با آنالیز افزایش قیمت نان با افزایش قیمت آرد و دستمزد باید بگوییم که حق با نانوایی هاست باید این موضوع مدیریت شود.

 

وی ادامه داد: افزایش قیمت فروش با افزایش قیمت تمام شده برای خبازان باید تناسب داشته باشد.

 

رئیس بازرسی اصناف استان کرمانشاه ادامه داد: طی نشستی که با اداره کل صنعت و معدن استان کرمانشاه و مسئولین استانداری با حضور رئیس اتحادیه خبازان داشتیم این مشکل برطرف شده است که به زودی با هماهنگی تهران برای کنترل قیمت تمام شده تصمیم گرفته خواهد شد.

 

این مسئول در پایان تصریح کرد: ما به عنوان بازرسی اصناف هم باید نسبت به مردم پاسخ گو باشیم هم اصناف بنابراین در تلاشیم که به زودی این مشکل نیز برطرف شود.