مرصاد نیوز 15:43 - 1394/02/24
نفس های آخر مشاغل قدیمی؛

پایان هم نشینی آب و آتش و آهن/شغل آهنگری خریدار ندارد

مرصاد نیوز: از میان کارگاه های آهنگری تنها چهار کارگاه در شهر کرمانشاه کماکان به فعالیت خود ادامه می دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، به نقل از  پاک پرس، با وجود اینکه کارگاه های آهنگری پاسخگوی نیاز بسیاری از روستاییان و حتی مردم شهرنشین است اما رفته رفته این شغل به دست فراموشی سپرده شده و شعله آتش کوره اش کوتاه و کوتاه تر می شود.

 

امروزه از میان کارگاه های آهنگری شهر کرمانشاه، تنها سه یا چهار کارگاه به صورت فعال نسبت به ساخت محصولات آهنی و ابزار مورد نیاز کشاورزان و روستاییان اقدام می کند.

 

رضا یکی از آهنگرانی که بیش از 30 سال در این شغل فعالیت داشته در گفتگو با خبرنگار پاک پرس، آهنگری را از مشاغل قدیمی و ضروری بشر دانست و اظهار داشت: آهنگری از جمله مشاعلی است که بشر از ابتدا به آن روی آورده و در امر شکار از آن بهره می برده اما رفته رفته کاربرد این شغل تغییر کرده تا جایی که امروزه برای ساخت انواع ابزار آلات استفاده می شود.

 

 

وی افزود: کارگاه های آهنگری برای تولید وسایل مورد نیاز کشاورزان و روستاییان که تولید کنندگان مزارع هستند کاربرد دارند اما با این وجود به دلیل مسائلی از جمله ضعف سیستم آموزشی و عدم آشنایی نسل جدید با این مشاغل، آهنگری در حال افول است.

 

این آهنگر با سابقه بر لزوم آشنایی نسل جدید با مشاغل این چنینی تاکید کرد و گفت: مشاغل پر زحمت و با درآمد حلال بر مشاغل کم زحمت و شبه ناک برتری دارند و در این میان خانواده ها باید با نصیحت فرزندان خود، همواره بر روی آوردن آنان به سمت مشاغل حلال تاکید کنند.

 

به گفته وی کارگاه آهنگری آنها که در واقع یادگار چهار نسل این خانواده است و سال گذشته موفق به کسب نشان ملی در زمینه مشاغل سنتی شده است.

 

این آهنگر علاقه و پشتکار را اصلی ترین دلیل فعالیت در عرصه آهنگری خواند و خطاب به جوانان امروزی به ویژه جوانان کرمانشاهی که استانشان رتبه نخست بیکاری را در کشور دارد، افزود: سخت ترین مشاغل نیز با حوصله و پشتکار و حتی با کمترین امکانات موجود قابل انجام است.

 

استاد حسین، پدر رضا نیز که بیش از 80 سال در این شغل فعالیت دارد، گفت: در گذشته 13 تا 14 کارگاه آهنگری در شهر کرمانشاه بوده اما امروزه این تعداد کارگاه به چهار مورد کاهش یافته است که البته همگی آنان نیز به طور صد درصد فعال نیستند.

 

 

وی افزود: با وجود سخت بودن این شغل، اگر به قولی فوت کوزه گری اش آموخته شود انجام آن ممکن و لذت بخش است.

 

این استاد پر تلاش گفت: در کنار کارگاه های آهنگری که روبه افول هستند مشاغل مرتبط نظیر خرازی، نجاری و ریخته گری نیز آینده روشنی پیش روی خود ندارند.

 

یکی از کسبه قدیمی شهر کرمانشاه نیز گفت: مشتریان اصلی کارگاه های آهنگری امروزی از استانهای دیگر هستند که خود امکان تولید و ساخت ابزار آلات کشاورزی را ندارند.

 

محمدی افزود: در صورت تعطیلی این کارگاه ها، ابزار آلات کشاورزی از قبیل بیل و کلنگ و تبر توسط چینی ها و با کیفیت کمتر تولید می شود و ارزبری و وابستگی بیشتر را به دنبال دارد.

 

وی خواستار مشارکت دولت مبنی بر تلاش برای ادامه یافتن فعالیت این کارگاه ها شد و خاطر نشان کرد: با از بین رفتن کارگاه های آهنگری نه تنها فرصتهای شغلی برای افرادی که می خواهند و می توانند در آن فعالیت کنند از بین می رود بلکه فرصت اشتغال در مشاغل مرتبط نیز از دست می رود.

 

به گزارش پاک پرس، هرچقدر هم که جامعه پیشرفت کند برخی از ابزار آلات بایستی به دست اهلش  تولید شود زیرا زندگی کشاورزی به شغل آهنگری گره خورده و افول این دسته از مشاغل به معنای افزایش وابستگی در واردات ابزار آلات کشاورزی است.