مرصاد نیوز 20:41 - 1394/05/19
معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه:

داروهای تبلیغی در ماهواره‌ حاوی مواد شیمیایی غیرمجاز هستند

مرصاد نیوز: معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اعلام هشدار نسبت به مصرف مواد دارویی تبلیغی در ماهواره‌ها گفت: بر اساس آخرین تحقیقات این داروها حاوی مواد شیمیایی غیرمجاز و بسیارمضر برای مصرف کننده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، قباد محمدی ظهر امروز دوشنبه در نشستی با اصحاب رسانه کرمانشاه، اظهار داشت: کمبود دستگاه رادیوتراپی درکرمانشاه بیماران سرطانی را با مشکل بسیار زیادی مواجه کرده بود و راه‌اندازی دومین دستگاه رادیوتراپی در این بیمارستان تا پایان سال بسیاری از مشکلات این حوزه را برطرف می‌کند.

 

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه این استان را از قطب‌های فرآورده‌های گوشتی در کشور دانست و افزود: هم اکنون تعداد ۱۳ کارخانه فرآورده‌های گوشتی در استان وجود دارد با وجود اینکه کیفیت فرآورده‌های گوشتی در کشور رضایتبخش نبوده اما استان وضعیت بهتری دارد.

 

وی پیرامون نظارت بر مواد لبنی گفت: وزارت بهداشت اشد مجازات را برای متخلفان در نظر گرفته و از سال گذشته تاکنون تمام مراکز فراورده‌های لبنی را زیر ذره بین قرار دادیم و خوشبختانه امسال هیچ کارخانه‌ای در استان از روغن پالم استفاده نکرده است.

 

محمدی خواستار نظارت بر قاچاق مواد دارویی در کشور شد و افزود: داروخانه‌ها تنها مراکز مجاز فروش دارو هستند و در این رابطه تجویز پزشک برای مصرف دارو الزامی است.

 

وی ساخت آزمایشگاهی مجهز در بحث کنترل موادغذایی، آرایشی، آشامیدنی و ... را نیاز استان کرمانشاه داست و گفت: در حال حاضر مراحل تهیه نقشه ساخت پیشرفته‌ترین آزمایشگاه غرب کشور در استان کرمانشاه انجام و بزودی جهت اقدام به پیمانکار واگذار می‌شود.

 

محمدی با اظهار تاسف از فعالیت غیرقانونی برخی فروشندگان غیرمجاز مواد دارویی، تبلیغ فروش دارو را ممنوع اعلام کرد و گفت: تبلیغات ماهواره در بحث فروش داروهای غیر مجاز باید کنترل شود چراکه در مواردی آسیب جدی ناشی از مصرف داروهای غیرمجاز مواجه بودیم.

 

وی خطر مرگ و میر را از پیامدهای مصرف داروهای غیرمجاز ماهواره‌ای عنوان و بیان کرد: بر اساس آخرین تحقیقات ما داروهای تبلغفی درماهواره‌ها حاوی مواد شیمایی غیرمجاز بوده که از ۳۰ سال گذشته تاکنون فروش آنها در بازار ممنوع اعلام شده است.

 

محمدی با بیان نظارت کامل بر تهیه و بسته بندی شیر و لبینات در کارخانه‌های استان کرمانشاه گفت: معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان در پروسه تولید شیر در کارخانه‌ها نظارت مستمر دارد و بازرسان ما در بازدید ازکارخانه‌ها از شیر نمونه‌برداری نموده و جهت تست میکروبی و شیمیایی و نیز نوع و مقدار چربی تحت آزمایش قرار می‌دهند.

 

وی پروسه تولید شیر در کارخانه‌های استان را علمی دانست و گفت: مراکز سنتی عرصه شیر متاسفانه از استاندارد لازم برخوردار نبوده و مورد تایید ما نیست چراکه درج تاریخ تولید و انقضای شیر از الزامات می‌باشد.

 

معاون غذا و دار دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه  در پایان افزود:  مواردی از ابطال پروانه تولیدکندگان شیر درکارخانه‌ها مشاهده شده و در صورتیکه تولیدکنندگان تاریخ دقیق تولید شیر را بر روی آن قید نکنند برخورد جدی خواهد شد.