مرصاد نیوز 13:01 - 1394/07/06
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه مطرح کرد:

لزوم تغییر سیستم مدیریتی بخش‌های دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

مرصادنیوز: رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: تغییر سیستم مدیریتی بخش‌های مختلف دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و استفاده از تجربیات افراد دارای تحصیلات غیرپزشکی وایجاد تشکل‌های فعال دانشجویی ضروری است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، دکتر حسین کریم پیش از ظهر امروز دوشنبه در مراسم جشن آغاز سال تحصیلی دانشجویان دانشکده بهداشت کرمانشاه و نیز افتتاح چندین پروژه عمرانی در این دانشگاه، اظهار داشت: اعضای هیئت علمی کار تیمی و همدلی، هم‌افزایی برای پشبرد بهتر امور را در نظر داشته باشند چراکه به تنهایی کاری از پیش نمی‌رود.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: رویه اتحاد و همدلی میان اعضای هیئت علمی دانشکده بهداشت رضایتبخش است ما در برخی دانشکده‌ها هر کس می‌خواهد قایق خود را به ساحل برساند و وفاق و همدلی در آنان تهی است.

 

وی با اشاره به حرکت پرشتاپ ارتقا سطح دانش تحصیلات تکمیلی در دانشکده بهداشت کرمانساه بیان کرد: از بعد کیفی ارتقا پژوهش و تحصیلات تکمیلی این دانشکده از مهم‌ترین ضرورت‌هااست که در نهایت اعتبار دانشگاه را به دنبال دارد و راه‌اندازی رشته‌های تحصیلات تکمیلی در برنامه جدی ریاس تمربوطه قرار دارد و بنده به دلیل محدودیت‌های موجود و عدم توان حمایت کامل برای این مهم احساس خوبی ندارم.

 

کریم ایده‌پردازی و خلق طرح‌های نو در دانشکده بهداشت را خواستار شد و گفت: نهادینه کردن الگوی برتر هیئت علمی  از لحاظ دانش، اخلاق و گفتار و کردار اثرگذاری بسیار ویژه‌ای دارد چراکه دانشجو به دنبال الگوی عملی است و این الگو را در استاد خود جست وجو می‌کند.

 

وی در ادامه تربیت دانشجوی نمونه از بعد اخلاق و رفتار را رسالتی مهم عنوان کرد و گفت: اگر دانشجوبا محفوظات بالا اما تهی از اخلاق وارد جامعه شود باید هر لحظه منتظر فاجعه بود.

 

کریم  بر پیشبرد تحصیل علم، دانش پژوهی و تربیت انسان با اخلاق و متعهد در دانشکده بهداشت به عنوان ۳ فاکتور مهم موفقیت تاکید کرد و گفت: ارتباط موثر و سازنده میان دانشجو و هیئت علمی در ابعاد مختلف باید مورد توجه باشد چراکه عدم ارتباط سازنده میان دانشجو و استاد ضربه سنگینی به بحث آموزش و پژوهش وارد می‌کند.

 

ضرورت برقراری ارتباط بین‌المللی با دانشگاه‌های دنیا

 

وی برقراری ارتباط بین المللی دانشکده بهداشت علوم پزشکی کرمانشاه را امری ضروری برای ارتقا سطح علمی این دانشکده دانست و افزود: این مسئله در کشور ضعیف اما چشم‌انداز آینده رو به رشد و مسیر کسب دانش را فرا مرزی می‌بینیم و لذا ارتباط سازنده با نقاط مختلف جهان جهت بهره‌مندی از تجربیات مفید از ظرفیت‌های دانشکده بهداشت است.

 

کریم در ادامه بر ایجاد تشکل‌های فعال دانشجویی در دانشکده‌های علوم پزشکی کرمانشاه تاکید و اظهار کرد: بنده برای تشکل‌های سیاسی اعتباری قائل نیستم چراکه بزرگترین سیاست را کار می بینم و در این راستالازمه  تربیت دانشجوبرای ارائه خدمت به همنوعان خود کار تشکیلاتی است.

 

 

وی انجمن علمی ابن سینا، تشکل فرهنگی و هنری، ورزشی و انجمن فناوری را از جمله تشکل‌های دانشجوی فعال و هدفمند دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نام برد و گفت: تمام اعتبار دانشگاه به دانشجویان است و وجود تشک‌های دانشجویی  و به طور ویژه ورود رئیس دانشکده‌ها به این مهم و برقراری ارتباط سازنده با دانشجویان از انتظارات مورد نظر است.

 

کریم با انتقاد از عدم تبادل تجربیات مفید میان اعضای هیئت علمی دانشکده‌های علوم پزشکی کرمانشاه، خواستار به اشتراک گذاشتن تجربیات سودمند میان آنها شد و بیان کرد: کمبود هیئت علمی یکی بحران‌ها و چالش‌های کشور و این دانشگاه است و امیدواریم در برنامه‌ای میان مدت این نقص را برطرف نمایم.

 

وی تغییر سیستم مدیریتی دانشکده‌ها و بخش‌های مختلف دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بهره‌مندی از مدیران توانمند و در عین حال جدای از تخصص پزشکی را امری سودمند برای بهبود امور دانست و گفت: وقت آن رسیده که از تنگ نظری‌های بی‌حاصل چشم بپوشیم و از افراد توانمند و متخصص سایر رشته‌های دیگر در بدنه مدیریتی استفاده کنیم.

 

از مدیران توانمند سایر رشته‌ها برای سیستم مدیریتی دانشکده بهداشت استفاده شود

 

کریم در ادامه بر تربیت مدیران توانمند برای سیستم دانشکده بهداشت کرمانشاه تاکید کرد و گفت: سال جاری و سال آینده فرصتی مغتنم برای تحول نظام سلامت در بحث آموزش و پژوهش است و با سفر دکتر لاریجانی به استان کرمانشاه طی ۲ هفته آینده امید داریم مشکلات حوزه پژوهش دانشگاه علوم پزشکی برطرف شود.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در مراسم آغازین سال تحصیلی جدید نیز اظهار داشت: دانشجویان برای پشت سر گذاشتن پله‌های ترقی با توکل بر خداوند متعال و با شور و نشاط  به علم‌آموزی بپردازند.

 

وی کسب مهارت‌های روز دنیا را امری الزامی برای هم مسیر شدن با دانش روز دانست و گفت: دانشجویان در کنار علم آموزی به فراگیری مهارت‌های بپردازند و اخلاق، مهارت، ایده‌پردازی و پژوهش را در تمام مراحل تحصیل در نظر داشته باشند.

 

کریم در پایان افزود: اقدامات لازم برای اخذ مجوز راه‌اندازی رشته مدیریت پسماند به عنوان یکی از معدود رشته‌های فعال در کشور انجام شده و امیدواریم با راه اندازی این رشته نوین و در عین حال کاربردی مسیر پیشرفت دانشکده بهداشت کرمانشاه را هموار کنیم.