مرصاد نیوز 14:55 - 1392/01/26
یک چهره اصلاح طلب:

خاتمی را لیدر اصلاحات نمی دانم/ اصلاح‌طلبان در صورت رد صلاحیت خاتمی به قانون تمکین کنند

مرصادنیوز: عضو هیئت مدیره و سخنگوی خانه مطبوعات کشور گفت: برای اصلاحات لیدر قائل نیستم و مثلا خاتمی را راس آن نمی دانم،‌ در صورت رد صلاحیت وی همه اصلاح طلبان باید به قانون تمکین کنند.

فریدون معتمدیان رئیس خانه مطبوعات کرمانشاه، عضو هیئت مدیره و سخنگوی خانه مطبوعات کشور و از چهره های اصلاح طلب استان کرمانشاه است.  خبرنگار مرصاد طی گفتگویی سوالاتی از وی پیرامون کاندیداتوری خاتمی، فعالیت بنیاد باران استانی و ... را مطرح کرد که آن را در ادامه خواهید خواند.

مرصاد: شما به عنوان رئیس خانه مطبوعات کرمانشاه، فعالیت بنیاد باران در حالی که مجوز استانی ندارد و گفتگو با اعضای این تشکل غیر قانونی در روزنامه ها را چطور ارزیابی می کنید؟

معتمدیان: اعتقاد به قانون مندی باید در صدر اصول سیاسیون و مسئولینی که نزد افکار عمومی فعالیت می کنند باشد اما اینکه شاخه استانی بنیاد باران مجوز دارد یا ندارد من مجوز آن را ندیدم و البته اساس نامه آن را هم نخوانده ام و این موضوع را باید کسانی که به عنوان فعالین استانی آن انتخاب شده اند در خصوص مجوز فعالیتشان پاسخگو باشند اما بنده شخصا با هر فعالیت و اقدام غیر قانونی از سوی هر شخصی و هرجناحی را چه کند روی باشد و چه تند روی نمی پذیرم و در واقع هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد. من هم در مورد این موضوع فعالیت بنیاد باران که شما می فرمایید شنیده ام.

مرصاد: فعالیت آنها و رسانه ای شدنشان چطور؟

معتمدیان: اقدامات این بنیاد در حد مقدمه سازی برای آغاز فعالیت بوده و نمود چندانی از آنها ندیده ایم اما باید با هر اقدام غیر قانونی که باشد و البته اگر از سوی نمونه های دیگر هم که ممکن است سالها در استان فعالیت کرده باشند دیده شود باید برخورد قانونی صورت پذیرد.

مرصاد: به نظر شما اصلاح طلبان استان آنگونه که باید از سران فتنه تبری داشته اند؟

معتمدیان: عملا که سر سوا کردند و ندیدیم کسی مصاحبه ای کند یا موضعی بگیرد.

مرصاد: به فتنه گر بودن موسوی و کرو بی که معتقد هستید؟

معتمدیان:  به هر حال هرکسی باید در مواجهه با مسائل واقعیت ها را ببیند و تحت تاثیر جو اقداماتی انجام ندهد که به نظام ضربه وارد شود و آنقدر تند روی کند که ارکان کشور آسیب ببیند.

اما اعتقاد من این است که ساختار نظام برای ما مهم است و آنها باید با نگاه منطقی  به ماجرا، قانونی کار را پیگیری می کردند و به سیره ائمه توجه می داشتند و با باز سازی خود به فکر عرصه های بعدی می بودند نه اینکه با ایجاد هیجان و جو کاری می کردند  فضا برای ضد انقلاب مهیا شود.

 ولی در مورد فتنه گر بودن آنها من مثل آقای عسگراولادی عقیده دارم که عوامل این ماجراها مفتون شده اند.

مرصاد: این که مجرم هستند چطور؟

معتمدیان: در مورد مجرم بودن آنها هم که تشخیص آن در صلاحیت من نیست باید دادگاه نظر بدهد.

مرصاد: به نظر شما جنبش سبز با اصلاحات تفاوت داشت؟

معتمدیان: جنبش سبز هم یک مسئله زود گذر انتخاباتی بود که با تحریک هیجانات و اینها به وجود آمد اما اصلاحات، البته اصلاحات در جهت مثبت نه منفی همیشه از ابتدای خلقت وجود داشته است.

مرصاد: موسوی و کروبی را رهبر جنبش سبز می دانید یا اصلاحات؟

معتمدیان: من به شخصه برای اصلاحات، سران قائل نیستم و اینکه مثلا خاتمی لیدر اصلاحات باشد را قبول ندارم. اگر ما معتقد به اسلام و نظام هستیم و روند طبیعی و طبیعت جهان را قبول داریم و می دانیم که روبه رشد و اصلاح هستیم دیگر نیازی به لیدری برای اصلاحات نداریم و اصلا اصلاحات الان یک حزب نیست که بخواهد رهبر داشته باشد. اصلاح یک مسئله کلی است که از مسائل شخصی گرفته تا اجتماعی و روزمره وجود دارد یعنی هرچقدر جلو می رویم ضعفها را تبدیل به قوت کنیم معنی درست اصلاح این است نه چیز دیگر.

 مرصاد: اگر خاتمی به دلایل مستدلی که وجود دارد رد صلاحیت شود به نظر شما اصلاح طلبان باز هم به قانون تمکین نمی کنند؟ واکنش آنها چیست؟

معتمدیان: اصلاح طلبان باید در هر صورت مطیع و تابع قانون باشند اگر کاندیدایی رد صلاحیت شد خود آن کاندیدا در چارچوب قانون اعتراضش را به شورای نگهبان می دهد و همه باید به نتیجه ها تمکین کنیم. بحث نظام مهم است و اصلاحات چه کاندیدایی داشته باشد و چه نداشته باشد باید همه در انتخابات حضور داشته باشند.

مرصاد: پیش بینی شما از انتخابات چیست؟

معتمدیان: برای پیش بینی انتخابات باید مقداری جلوتر برویم اما مطمئنم انتخابات پرشور خواهد بود و علی رغم تبلیغاتی که برای تحریم و گرانی و اینها می شود مردم همیشه نشان دادند که در لحظات حساس بر خلاف پیش بینی و تبلیغات دشمن عمل می کنند.