مرصاد نیوز 08:52 - 1397/08/18
مسئول امور مامایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه مطرح کرد

کاهش آمار مرگ و میر مادران باردار در کرمانشاه

مرصادنیوز: مسئول امور مامایی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه گفت: آمار مرگ و میر مادران باردار در کرمانشاه با کاهش بسیاری مواجه بوده است.

کاظمی در گفتگو با خبرنگار  شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، درباره مرگ و میر مادران باردار اظهار داشت: در سطح استان کرمانشاه روندی کاهشی در زمینه مرگ و میر مادران باردار شاهد هستیم و هدف‌گذاری در سطح کلان نیز برای سال ۱۴۰۴ وقوع ۱۵ مرگ در ۱۰۰ هزار تولد زنده است که البته در حال حاضر نیز این میزان بسیار کمتر است.

 مسئول امور مامایی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه افزود: به طور شبانه‌روزی در تلاش هستیم تا از مرگ و میر مادران باردار جلوگیری کنیم.

وی بیان داشت: همچنین در گذشته خودکشی مادران باردار به عنوان مرگ و میر مادران باردار محاسبه نمی‌شد، اما از سال قبل بر اساس دستور WHO موارد خودکشی مادر باردار نیز جز مرگ و میر مادران باردار به حساب می‌آید.

کاظمی تصریح کرد: قاعدتا در شهرهای با  موارد بالای خودکشی باید در این زمینه فرهنگ‌سازی لازم راجع به آموزش مهارت‌های اجتماعی و زندگی انجام شود.

مسئول امور مامایی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه همچنین خواستار مراجعه زنان باردار در صورت ابتلا به افسردگی به درمانگاه‌ها و صحبت با از کارشناسان شد و گفت: این چنین اقداماتی در کاهش آمار خودکشی مادران باردار موثر است.