مرصاد نیوز ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۳
کارشناس مسائل سیاسی:

غربگراها بلندگوی جنگ روانی آمریکا در داخل کشور شده‌اند

مرصادنیوز: یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: باید به این نکته اعتراف کرد که بیشتر از آنکه جنگ روانی ترامپ از راه ساز و کارهای بین المللی که خود آنها پیش‌بینی کردند تاثیر گذار باشد، واسطه ها در داخل کشور و درون نظام تاثیرگذار هستند.

دکتر فرزاد رستمی در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد در خصوص بازی آمریکا برای القای یک جنگ روانی با طرح جنگ نظامی و دامن زدن برخی از عوامل داخلی به این بازی آمریکا برای فراموش کردن جنگ اقتصادی اظهار داشت: مواجهه و رویارویی کشورها با هم یک تاریخی را سپری کرده است و از رویارویی های سخت تا رویارویی های نرم که ما به آن «جنگ روانی» می گوییم اتفاق افتاده است.

این دکتری روابط بین الملل افزود: ترامپ و رویکردی که در مقطع فعلی نسبت به جمهوری اسلامی دارد، بیش از آنکه بخواهد ابعاد امنیتی آن برجسته باشد رنگ و بوی جنگ اقتصادی - روانی دارد.

رستمی تاکید کرد: این حجم از فشارها و تهدیداتی که انجام می شود، ادامه همان روند تحریم‌هایی است که پس از خروج آمریکا از برجام در مورد جمهوری اسلامی ایران اتفاق افتاد.

آمریکا به دنبال یک اجماع سازی جهانی برای فشار بر ایران و گرفتن امتیازات بیشتر در مذاکره است

وی تصریح کرد: ترامپ به دنبال یک اجماع سازی جهانی علیه ایران است که به صورت کاملا  یکجانبه به ایران فشار بیاورد که ایران پای میز مذاکره بیاید و امتیازات بیشتری را بدهد.

این دکتری روابط بین الملل ادامه داد: ترامپ می خواهد بگوید اگر واقعاً اتحادیه اروپا، یا روسیه یا چین با ایالات‌متحده هماهنگ نبودند و فشارهای بین‌المللی فشارهای کاملی نیست، در این عرصه خود ایالات متحده به گونه ای غیرقانونی که به عنوان هنجار بین المللی پذیرفته نشده و کاملا یکجانبه وارد عمل شود.

شرایط فعلی بدترین زمان برای این است که جمهوری اسلامی پای میز مذاکره بنشیند

عضو هیئت علمی گروه سیاسی دانشگاه رازی کرمانشاه تاکید کرد: به نظر می رسد که شرایط فعلی بدترین زمانی است که جمهوری اسلامی در قالب مذاکره قرار گیرد.

رستمی با بیان اینکه به نظر نمی‌رسد که با دستهای پر بتوان مذاکره کرد، گفت: ما همچنان اعتقاد داریم که کشور ما باید به مذاکره پایبند باشد و مذاکره کند.

وی تصریح کرد: هدف ما از اینکه باید کشور ما مذاکره کند، این است که مذاکره برای ما یک تریبونی در عرصه های بین المللی و در واقع گفتن واقعیت های نظام و حقانیتی است که وجود دارد و ما می توانیم آن رویکردی را که داریم برای توجیه افکار عمومی جهانی از این طریق بیان کنیم.

این کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: به هیچ وجه رد کردن و تابو کردن مذاکره منطقی نیست و جمهوری اسلامی هم قاعدتاً منطقش این است که برای موضوعاتی که وجود دارد، مذاکره کند اما شرایط و فضای امروز شرایط و فضای مذاکره نیست.

وی ادامه داد: ما اگر بخواهیم با آقای ترامپ مذاکره کنیم باید بدانیم که اولاً که ترامپ در دستگاه تصمیم سازی و تصمیم گیری ایالات متحده شخصیت نهایی تعیین کننده نیست.

طیفی از مخالفین در کنگره آمریکا وجود دارند که توانایی برهم زدن هر توافقی را دارا هستند

رستمی افزود: فرض محال هم اگر ما بخواهیم با ایشان و تیم فعلی ایالات متحده مذاکره کنیم همچنین باید بدانیم که در درون خود دستگاه سیاست خارجی دولت ترامپ طیفی از مخالفین مذاکره با ایران وجود دارد که عملاً توانایی و پتانسیل برهم زدن هرگونه توافق را دارند.

وی ادامه داد: اگر خود همراهان آقای ترامپ و تیم آقای ترامپ از جمله جان بولتون به این نتیجه برسند که می شود با ایران مذاکره کرد و به یک توافقی هم در این زمینه برسند خیلی صریح و واضح است که با توجه به روند هایی که از قبل در مورد لغو آشکار معاهدات بین المللی - که امروز توسط ترامپ به کرات در مورد خیلی از نهادهای بین المللی در حال اتفاق افتادن است-  در دستور کار دولت های بعدی ایالات متحده قرار خواهد گرفت و بنابراین مشکل دیگری فرارویمان خواهد بود  و این است که عملا باید با هر دولتی بنشینیم و بازسازی کنیم.

اینکه آمریکا ابر قدرت است، بدترین سناریو است/مذاکره در شرایط فعلی تسلیم است

این دکتری روابط بین الملل تاکید کرد: این یک چالش اساسی است که  دست اندر کاران نظام باید آن را مد نظر قرار دهند و با یک رویکرد کاملا عقلایی راجع به این موضوع، موضع بگیرند.

عضو هیئت علمی گروه سیاسی دانشگاه رازی کرمانشاه گفت: این که آمریکا ابرقدرت است و ما باید با آن مذاکره کنیم، بدترین سناریو ممکن است و این معنا را می دهد که ما باید دست پایین را بگیریم  و در فرایند فعلی این تسلیم است و مذاکره نیست.

وی افزود: متاسفانه باید به این نکته اعتراف کرد که بیشتر از آنکه جنگ روانی آقای ترامپ از راه ساز و کارهای بین المللی که خود آنها پیش‌بینی کردند، به خصوص رویکردهای یکجانبه گرایانه علیه جمهوری اسلامی ایران تاثیر گذار باشد، واسطه ها در داخل کشور و درون نظام تاثیر گذار هستند.

رستمی تاکید کرد: آنهایی که به نوعی تفسیر کننده و مقصر تفسیر غلط رویکردهای سیاست‌های خارجی آمریکا یا فشارهای آمریکا هستند، باعث شدند که کشور دچار آسیب هایی به خصوص در حوزه های اقتصادی و مسائلی شود که امروز با آن روبه‌رو هستیم و گریبانگیر ما را گرفته است.

این کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: به نظر می‌رسد یک همصدایی  در داخل  کشور  نیاز است و طبیعتا همسویی افکار عمومی در داخل کشور و قرار دادن منافع ملی در اولویت رویکرد های امروز اقتصادی کشور تا منافع فردی، تنها راهکار برون رفت از وضعیت فعلی است.

این دکتری روابط بین الملل افزود: در واقع این آمریکا و فشارهای آمریکا نیست که این وضعیت اقتصادی کشور را دچار یک سری چالش‌ها کرده است، بلکه متاسفانه تضادهای داخلی است که بر اساس رویکرد منفعت محوری شخصی نگری هایی را در کشور ایجاد کرده است لذا ضرورت دارد که در مقطع فعلی ما یک رویکرد واقعی و حقیقی از داشته های خودمان ارائه دهیم و داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: مطمئناً ایالات متحده و سایر کشورهایی که همسو هستند خودشان هم - جدای از هر رویکرد جناحی که ما داشته باشیم-  به این نتیجه رسیدند که فشارها دیگر واقعا بر ایران جواب نمی دهد.

رستمی تصریح کرد: خودشان هم که در کنگره با ترامپ صحبت می‌کردند، خطاب به او بیان می‌کردند که شما عملاً باید متوجه شده باشید که در مورد ایران اگر واقعا نمی توان به این نتیجه رسید که چون انواع فشارها را دستور کار قرار دادید و به شوخی گفته بودند به نظر می رسد «خود شما باید تماس بگیرید» و مولفه ای در این زمینه باقی نمانده است.

عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه رازی تاکید کرد: اگر در اوضاع داخلی کشور کمی مراقب باشیم این دوره هم - چون بسیاری از دوره های پر فراز و نشیب که کشور گذراند و تجربه گرانسنگی برای کشور شد- می گذرد.

وی با بیان اینکه مدیران باید اوضاع و اقتصاد داخلی را در اولویت قرار دهند، گفت: نمی توانیم بگوییم ما مذاکره نمی کنیم و این موضوع را در عرصه بین المللی توضیح ندهیم که مسائل اقتصادی کشور واقعا ربطی به مذاکره با آمریکا ندارد اما عملا اگر رها شود، ممکن است این تصور ایجاد شود چون مذاکره ای صورت نمی گیرد، کشور دچار بحران های اقتصادی شده است.

این دکتری روابط بین الملل تاکید کرد: این دو مقوله به هیچ وجه ربطی به هم ندارند و بلکه مدیریت چالش های اقتصادی در داخل و پیگیری قابل توجه از سوی مدیران داخل درعرصه های اقتصادی به نظر می رسد، می تواند این چالش را تا حدی برطرف کند.