مرصاد نیوز ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
بلاتکلیفی یک لایحه؛

انتخابات آینده با قانون قدیم یا جدید؟!

مرصادنیوز: اصلاح قانون انتخابات یکی از مباحث مسکوت مانده و بلاتکلیف است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، انتخابات در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با توجه به شاخصه مردم سالاری دینی این نظام از جایگاه ویژه ای برخوردار است؛ برهمین مبنا رفع نواقص قانونی و تکمیل شاخصه های مربوط به آن حائز اهمیت است.

در سال ۹۵ سیاست های کلی انتخابات توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد و این موضوع بر لزوم اصلاح قانون انتخابات افزود، با این حال همواره شاهد سهل انگاری و کوتاهی نسبت به تدوین لایحه اصلاح قانون انتخابات و تصویب آن هستیم.

شفافیت هزینه‌های انتخاباتی و تبلیغاتی، برگزاری انتخابات الکترونیک و تدوین مجازات‌های متناسب با جرایم انتخاباتی از جمله نقاط مشترک طرح مجلس و لایحه دولت است.

انتقاد دبیر شورای نگهبان از مسکوت ماندن طرح اصلاح قانون انتخابات

آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان با انتقاد از مسکوت ماندن طرح اصلاح قانون انتخابات در مجلس شورای اسلامی گفت: در این طرح خلاء‌های قانون قبلی انتخابات تا حدود زیادی برطرف شده بود و پیشنهادات خوبی درباره شفافیت مالی نامزدها، جرائم انتخاباتی و... در آن وجود دارد که امیدواریم مجلس محترم با جدیت این طرح را به سرانجام برساند.

وی تصریح کرد: در صورت اصلاح قانون انتخابات، کار مجریان و ناظران برای انتخابات آینده دقیق‌تر خواهد بود.

نامعلوم بودن برگزاری انتخابات آینده مجلس با قانون جدید یا قدیم

احمد صفری، نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی هم به خبرنگار مرصادنیوز گفت: در حال حاضر مشخص نیست که دوره جدید انتخابات مجلس با قانون اصلاح شده انتخابات برگزار شود یا خیر.

وی گفت: لایحه اصلاح قانون انتخابات یکبار در صحن مجلس مطرح شد و دوباره به کمیسیون شوراها بازگشت.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: قرار است اصلاحاتی بر روی این لایحه انجام شود.

صفری گفت: در این لایحه مواردی از جمله ضرورت داشتن مدرک کارشناسی ارشد مورد تائید قرار نگرفت.

وی افزود: در حال حاضر مشخص نیست که دوره جدید انتخابات مجلس با این قانون برگزار شود یا خیر و این به کمیسیون مربوطه بستگی دارد.

انتخابات آینده مجلس با قانون قبلی برگزار می‌شود

حجت‌الاسلام سیدجواد حسینی‌کیا، عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز اظهار داشت: انتخابات آینده مجلس با قانون قبلی برگزار خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر طرح اصلاح قانون انتخابات در کمیسیون شوراها قرار دارد و به سرانجام هم نخواهد رسید.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه بیان کرد: این طرح در دوره فعلی مجلس به نتیجه نرسید و مسئولان درصدد رساندن آن به دور بعدی هستند.

حجت الاسلام حسینی کیا خاطرنشان کرد: دست اندرکاران امر با ارائه نظرهای کارشناسی شده درصدد تامین نظر شورای نگهبان برای دوره بعدی مجلس شورای اسلامی هستند.

وی افزود: دوره بعدی انتخابات مجلس شورای اسلامی هم بر اساس قانون نظام قدیم برگزار خواهد شد.

حجت الاسلام حسینی کیا با اشاره به ارائه لایحه ای در این باره از سوی دولت، درباره علت تاخیر در بررسی این لایحه گفت: طرح های دیگر نیز در اولویت رسیدگی قرار دارد و تاخیر دولت در ارائه لایحه سبب کاهش انگیزه ها برای بررسی موضوع شد.

وی خاطرنشان کرد: اگر قرار بود دوره بعدی انتخابات مجلس شورای اسلامی بر اساس قانون جدید برگزار شود باید پیش از استعفای کاندیداها شرایط ابلاغ می شد.