مرصاد نیوز 10:26 - 1399/02/09
مدیر نظارت و ارزیابی تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه مطرح کرد:

توزیع روزانه ۳۰ هزار عدد ماسک میان داروخانه‌های شبانه‌روزی

مرصادنیوز: مدیر نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از توزیع روزانه ۳۰ هزار عدد ماسک میان داروخانه‌های شبانه‌روزی این استان خبر داد.

تورج شیرزادیان در گفتگو با خبرنگارشبکه اطلاع رسانی مرصاد ،  اظهار داشت: در حوزه تولید ماسک n۹۵ در گذشته ۲ تولیدکننده در سطح استان داشتیم که ظرف هفته آینده شمار این شرکت‌ها به چهار شرکت با ظرفیت تولید ۵۰۰۰ عدد در روز خواهد رسید.

وی افزود: همچنین در حوزه ماسک سه لایه یک واحد تولیدی با همکاری شهرداری از روز گذشته ۲۰ هزار عدد ماسک در روز تولید می‌کند که با لحاظ ظرفیت یک شرکت تولیدی دیگر مجموع ظرفیت تولیدی آنها به ۴۰ هزار عدد در روز می‌رسد.

توزیع روزانه ۳۰ هزار عدد ماسک میان داروخانه‌ها

مدیر نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: بین ۲۰ تا ۳۰ هزار عدد از ماسک‌های تولید شده در روز میان داروخانه‌های شبانه روزی توزیع می‌شود که دارای استانداردهای قابل قبولی است.

شیرزادیان تصریح کرد: همچنین شرکتهای تولید ماسک n۹۵ تولیدات خود را به شرکت‌های پخش دارو تحویل خواهند داد.

این مسئول خاطر نشان کرد: قابل اعتمادترین مکان خرید ماسک و مواد ضدعفونی کننده داروخانه‌ها است و به هیچ عنوان خارج از شبکه داروخانه مکان دیگری قابل قبول نیست.

وی ادامه داد: ممکن است در سطح شهر و توسط دست فروشان ماسک‌هایی به رنگ سیاه عرضه شود که با توجه به آزمایشات انجام شده هیچکدام از آنها مورد تأیید نبود.

مدیر نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خاطر نشان کرد: همچنین در روزهای پایان هفته سی تی اسکن شهرستان صحنه با حضور استاندار کرمانشاه به بهره‌برداری می‌رسد که در این ایام با توجه به شیوع کرونا خدمات آن تنها معطوف به بیماران کرونایی خواهد بود.

این مسئول عنوان کرد: اعتبار خرید سی تی اسکن با ارز آزاد ۴ میلیارد تومان و ارز دولتی ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده است.

انعقاد قرارداد خرید ۶ دستگاه بی خطرسازی پسماند بیمارستانی

وی افزود: همچنین بی خطرسازی زباله‌های کرونایی هم موضوع مهمی است که در این راستا قرارداد خرید ۶ دستگاه بی خطرسازی پسماند به ارزش ۴ میلیارد تومان منعقد شده که سه دستگاه هفته آینده به استان وارد خواهد شد و دغدغه سازمان محیط زیست و تشکل‌های مردم نهاد تا حدودی مرتفع خواهد شد.

شیرزادیان تصریح کرد: با اضافه شدن دستگاه‌های جدید دغدغه‌ای برای بی خطرسازی زباله‌های عفونی نخواهیم داشت.

مدیر نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: تجهیزات و ملزومات فعلی به صورت کامل پاسخگوی نیاز همگان نیست زیرا با لحاظ جمعیت ۲ میلیون نفری در استان کرمانشاه که اگر نیمی از آنها به ماسک احتیاج داشته باشند باید ظرفیت تولید ماسک به یک میلیون عدد در روز برسد که این ظرفیت در هیچ جای دنیا وجود ندارد؛ بنابراین توصیه می‌شود مردم کمتر از منزل خارج شوند و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

شیرزادیان بیان کرد: ماسک‌های سه لایه بر اساس اخبار جدید چاپ شده در مقالات علمی به هیچ عنوان در برابر ویروس کرونا بازدارنده نیستند حتی بازدارندگی ماسکهای n۹۵ هم زیر سوال است زیرا مقداری نشتی دارند بنابراین همچنین توصیه می‌شود مردم نسبت به رعایت فاصله اجتماعی اقدام کنند.

وی بیان داشت: افراد پرخطر که دارای بیماری زمینه‌ای هستند باید نسبت به این موضوع حساسیت بیشتری به خرج دهند و از حضور در مکان‌های آلوده به ویژه داروخانه‌ها به طور جدی بپرهیزند.

مدیر نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خاطر نشان کرد: مشکل کمبود ماسک و وسایل حفاظت فردی در همه کشورهای پیشرفته وجود دارد با این حال پیش بینی می‌شود با استفاده از ظرفیت داخل استان، شمار تولید ماسک سه لایه به ۱۰۰ هزار عدد در روز برسد.

این مسئول گفت: از امروز توزیع سه هزار عدد ماسک n۹۵ آغاز خواهد شد که این ماسک‌ها مصرف ۲۴ ساعت دارد و در صورتی که به مدت یک ساعت در دمای ۷۰ درجه بر روی وسایل گرمایشی قرار بگیرند تا ۳ روز نیز قابل استفاده خواهند بود.