مرصاد نیوز 14:43 - 1399/11/04
مشکلات پسازلزله سرپل ذهاب تمامی ندارد؛

دروغی به نام تمدید امهال تسهیلات بانکی/ جریمه‌های سنگین بانک‌ها به کسادی کسب و کار زلزله‌زدگان کرمانشاه اضافه شد

مرصاد نیوز: قصه پرغصه فشار بانکها برمردم از سالگرد دوم زلزله آبانماه ۱۳۹۶ آغاز شده و این قصه همچنان تداوم دارد و مردم کلافه و دغدغه مند انتظار پیگیری جدی از مسئولین دارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ،به نقل از بازی دراز، تمدید امهال تسهیلات بانکی زلزله زدگان سرپل ذهاب برای یکسال دیگر که از سوی مسئولان استانی و شهرستانی وعده داده شده بود حتی با اتمام تاریخ آن نیز همچنان سرابی بیش نیست و به نتیجه لازم نرسیده است.

مردم شهرستان سرپل ذهاب که با این وعده از پرداخت اقساط تسهیلات بانکی خودداری کرده بودند، امروز با مشکلات بزرگی روبرو شده اند.

اعمال جریمه‌های سنگین بانکی مردم را کلافه کرده است

اعمال جریمه‌های سنگین بر اقساط معوق توسط بانک‌ها و بدهکار بانکی بودن در استعلامات بانک مرکزی برای دریافت تسهیلات مهمترین مشکل مردم در تقابل با بانک‌ها است.

برخی از شهروندان سرپل‌ذهابی در گفتگو با خبرنگار بازی دراز اظهار داشتند که دستورات معاون اول رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه بر درخواست‌های مسئولان استانی ما هم راه به جایی نبرده و هنوز این تلاشها همچنان ادامه دارد و به یک دغدغه تبدیل شده است.

سوال اصلی اینجاست که دولت تدبیر و امید در ماه‌های پایانی خدمت خود این امتیاز را به زلزله زدگان خواهد داد و یا با خرید وقت و به پایان رساندن خدمت از کنار آن خواهد گذشت؟!

مرادی یکی از مغازه داران سرپل ذهاب به خبرنگار بازی دراز گفت: فشار بانک‌ها با توجه به وضعیت کرونایی کشور که بسیاری از کسب و کارها را تعطیل کرده و معیشت مردم را سخت کرده است، بسیار بیشتر شده و در این وضعیت که همه به دنبال حمایت از نیازمندان و کمک به افراد آسیب دیده و رعایت حال مردم هستند، هیچگونه حمایت و هیچگونه رعایت حال مردم در بانکها صورت نمی گیرد.

در ادامه باید گفت که مردم سرپل ذهاب، برای کمتر شدن فشار بانکها و جلوگیری از بازی کردن با روح و روان مردم در این وضعیت بحرانی شیوع کرونا چشم امید بعد از خداوند به مسئولان دارند تا چاره اندیشی مناسبی کنند.

مسئولان زیر وعده خود زدند

امام جمعه سرپل ذهاب در گفتگو با خبرنگار بازی دراز به مشکل معوقات بانکی مردم شهرستان اشاره کرد و گفت: مسئولین برای تمدید یکساله امهال تسهیلات مناطق زلزله زده به مردم وعده دادند و مردم براساس این وعده اقساط خود را پرداخت نکردند که امروز می‌بینیم یکسال وعده داده شده به اتمام رسیده و وعده‌های مسئولین و تلاش‌های صورت گرفته نتیجه نداده است.

وی افزود: امروز در سرپل ذهاب کمتر کسی پیدا می‌شود که اقساط عقب افتاده بانکی نداشته باشد و کسی نمی تواند تسهیلات جدیدی دریافت کند چون در استعلام بانک مرکزی بدهکار نشان می دهد لذا در خواست ما از مسئولین این است که پیگیر باشند.

فاطمی نسب تصریح کرد: در تمام کشور باتوجه به وضعیت کرونا آسیب‌های بسیاری بر کسب و کار مردم وارد شده و معیشت آنها را سخت کرده است.

وی افزود: در سرپل ذهاب نیز این وضعیت باتوجه به مشکلات زلزله سخت تر شده است و بانک‌ها نیز برای دریافت طلب خود مجبورند که به مردم پیام دهند که با روح و روان آنها بازی می‌شود لذا مسئولین باید توجه ویژه ای به این شهرستان داشته باشند.

امام جمعه شهرستان خاطرنشان کرد: مسئولین اگر بعد از اتمام دوساله امهال تسهیلات به صراحت به مردم اعلام می‌کردند که امهال وجود ندارد، امروز این مشکلات به این اندازه وجود نداشت و مردم حداقل می‌توانستند بخشی از اقساط خود را پرداخت کنند و این جریمه های سنگین بر آنها نیز تحمیل نمی شد.

فاطمی نسب گفت: این انتظار حاصل از وعده‌های هر روزه مسئولین باعث عقب افتادن بازپرداخت تسهیلات و جریمه های سنگین شده است لذا از فرماندار شهرستان می خواهیم که با قدرت و توان مدیریتی خود  از طریق مقتضی پیگیر رفع این مشکل مردم باشند.

وی با اشاره به تلاش‌های استاندار کرمانشاه در ایام بازسازی شهرستان و تقدیر از زحمات وی عنوان داشت: استاندار از روز اول زلزله تا پایان بازسازی در کنار مردم بودند و انتظار داریم در این مورد نیز همچنان همراه مردم بوده و باقدرت این موضوع را تا حصوص نتیجه مناسب و رفع مشکل مردم دنبال کنند.

بنابراین گزارش، زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال 96 در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.

این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.

البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.

انتهای پیام/