مرصاد نیوز 09:48 - 1399/11/06
رییس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با مرصاد:

سایه شومی از عملکرد ترامپ وی را احاطه کرده است

مرصاد نیوز: رییس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: ترامپ حیثیتی ندارد و سایه شومی از عملکردش با جنایاتی که در حق ملتها مرتکب شده وی را احاطه کرده است.

عباس گلرو در گفتگو با خبرنگار مرصاد، اظهار داشت: کاری که ترامپ در دنیا و آمریکا انجام داد از نظر بی حیثیت کردن آمریکا و به هم ریختن دنیا بی‌سابقه بوده و در واقع زشتی کار وی به قدری پررنگ بود که حتی جمهوری خواهان هم حزبی وی نیز نتوانستند آن را هضم کنند.

رییس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا گفت: ترامپ پس از برگزاری انتخابات آمریکا تقلب در انتخابات را مطرح کرد و نتیجه را نپذیرفت و طرفداران خود را به شورش دعوت کرد و به تحریک افکار عمومی برای حمله به ساختمان کنگره پرداخت و این اتفاق بی‌نظیری در آمریکا بود.

وی عنوان کرد: در آخرین روزهای دوره ریاست جمهوری ترامپ نمایندگان بحث اجرای متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا را مطرح کردند که در صورتی که رئیس جمهور فاقد قوه عقلانی شود یا نتو‌اند کشور را به دلایل مختلف اداره کند کشور توسط معاون اول وی اداره می‌شود که این را معاون اول ترامپ نپذیرفت و گفتند مصلحت در آن است دوره ریاست جمهوری ترامپ به اتمام برسد.

دموکرات‌ها با رأی بالایی ترامپ را استیضاح کردند

رییس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دموکرات‌ها در دوره ترامپ و در مجلس نمایندگان با رای بالایی وی را استیضاح کردند و طبق قانون اساسی طرح استیضاح به مجلس سنا می‌ رود.

اگر حکمی علیه ترامپ صادر شود وی از حضور در دور بعدی انتخابات محروم می شود

وی افزود: مهمترین نتیجه استیضاح ترامپ این است که اگر حکمی علیه وی صادر شود ترامپ از حضور در دور بعدی انتخابات محروم می شود همچنین از همه حقوق و مزایای ویژه روسای جمهور محروم خواهد شد.

گلرو تصریح کرد: اینکه چرا چنین اتفاقی در حال رخ دادن است دلیل آن  ضربه سهمگینی است که ترامپ به حیثیت نداشته آمریکا و آن دموکراسی پوشالی که آمریکایی‌ها ادعا می کردند، وارد کرده که بی‌سابقه بوده و سبب شده نوعی اجماع در درون آمریکا علیه ترامپ شکل گیرد حتی جمهوری‌خواهانی که طرفدار تندرو ترامپ بودند یا سکوت کردند یا به جبهه دموکرات‌ها پیوستند.

گلرو تصریح کرد: جمهوری‌خواهان در حقیقت نتوانستند هیچ توجیهی برای نوع رفتار ترامپ ارائه کنند.

وی عنوان کرد: ترامپ در روزهای آخر دولت خود پس از آن اقدامی که علیه کنگره شد صحبت هایی کرد که به نوعی در حال فاصله گرفتن از آن اتفاق بود تا باری را از دوش خود بردارد.

 ترامپ در یک تناقض گرفتار شده بود

گلرو گفت: ترامپ در یک تناقض گرفتار شده بود، هم می‌خواست بازی را از طریق شورش های خیابانی دنبال کند و هم اینکه دستگاه امنیتی، طیف سیاسیون و حتی جمهوری‌خواهان آمریکا هیچ کدام با وی همراهی نکردند بنابراین در یک وضعیت بن‌بست قرار گرفته بود.

وی افزود: در حال حاضر ترامپ بدترین سرنوشتی را دارد که هیچ کدام از روسای جمهور آمریکا با آن مواجه نبودند.

گلرو تصریح کرد: طرح استیضاح ترامپ دوشنبه به مجلس سنا خواهد رفت و روندی طی خواهد شد که باید دید چه حکمی صادر می شود.

شورای عالی عراق  حکم بازداشت ترامپ را صادر کرده است

وی با اشاره به اینکه ایران ترامپ را تحریم کرده و شورای عالی عراق نیز حکم بازداشت وی را صادر کرده، افزود: ترامپ حیثیتی ندارد و سایه شومی از عملکردش با جنایاتی که در حق ملتها مرتکب شده وی  را احاطه کرده است.

گلرو خاطرنشان کرد: از جمله آن جنایت به ملت فلسطین در قالب عملیاتی کردن انتقال سفارت و طرح معامله قرن که در آن هیچ حقی را برای فلسطین قائل نشدند و حمایت‌های یک جانبه از اسرائیل به عمل آوردند.

وی با اشاره به حمایت سنگین ترامپ از عربستان و کشتار مردم بی دفاع یمن در مقابل دلارهایی که از عربستان به غارت  برد، افزود: همچنین در سوریه و عراق از داعش حمایت کرد و به دروغ ادعا می کرد در حال مبارزه با داعش است.

 ترامپ در لبنان بی ثباتی ایجاد کرد

گلرو گفت: همچنین ترامپ در لبنان بی ثباتی ایجاد کرد و دولت را ساقط کرد در واقع سفیر آمریکا نقش بسیار مخرب و منفی در لبنان داشت و معاونین و وزیر خارجه دولت ترامپ دائم رفت و آمد می‌کردند تا دولت لبنان را ساقط کنند.

وی افزود: همچنین دولت مردمی و دموکراتیک عادل عبدالمهدی را در عراق ساقط کردند و در افغانستان بدون در نظر گرفتن منافع مردم افغانستان و احترام به حاکمیت افغانستان، عمل کردند.

شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس به دستور ترامپ بود

گلرو گفت: مجموع این مداخلات و اقدامات در حمایت از تروریست ها سبب شد موج سنگینی از نفرت علیه دولت آمریکا شکل گیرد که اوج آن، اقدام تروریستی و نقض حاکمیت عراق در فرودگاه بغداد با به شهادت رساندن فرماندهان خط اول مبارزه با تروریسم؛ سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس به دستور ترامپ بود.

گلرو گفت: همه این جنایات و اقدامات جنایتکارانه ای که ترامپ و وزیر خارجه وی پمپئو انجام دادند باعث شده که اکنون باید محاکمه و محاسبه شوند و پاسخ این جنایات را بدهند.

وی با بیان اینکه ترامپ و پمپئو باید در یک دادگاه بین الملل محاکمه شوند، عنوان کرد: استیضاح ترامپ توسط مجلس نمایندگان که مکمل آن اگر در مجلس  سنا به تایید نهایی برسد شروع محاکمه بین‌المللی و جهانی است و زمینه‌ محاکمه را فراهم می‌کند و به آن مشروعیت می‌بخشد.

باید یک دادگاه بین المللی تشکیل شود و ترامپ و پمپئو را محاکمه کنند

رییس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: باید یک دادگاه بین المللی تشکیل شود و ترامپ و پمپئو را محاکمه کنند.

وی افزود: این اتفاق خواهد افتاد در واقع رویه ها نشان می دهد محاکمه ترامپ و پمپئو رخ می دهد و آنها پاسخ کار خود را خواهند گرفت.