مرصاد نیوز 12:28 - 1399/11/27
گزارش مرصاد؛

زخم ناسور تکدی گری درمان قطعی می‌خواهد/ لزوم اقدام جدی دستگاه های متولی در کرمانشاه

مرصاد نیوز: تکدی گری نه تنها چهره شهر را زشت می کند بلکه می تواند آسیب هایی به امنیت روانی و اجتماعی جامعه وارد کند؛ بر همین اساس نیاز است تا برای آن‌فکری اساسی شود.

 سرویس اجتماعی شبکه اطلاع رسانی مرصاد/ احتمالا شما هم وقتی با خودروی خود پشت برخی از چراغ قرمزهای شهر  منتظر سبز شدن چراغ بوده اید، افرادی را دیده اید که طلب پول از شما کرده اند. گاهی هم افراد مشابه در معابر شهر نشسته اند و طلب کمک مالی از شما می کنند. چهره های مختلفی را می توان در میان این افراد دید. از پیرزن و پیرمرد گرفته تا کودک و نوجوان و حتی جوان. تکدی گری منحصر به زنان یا مردان نیست. می توان در میان‌ متکدیان هم زنان را دید و هم مردان.

تکدی گری نه تنها چهره شهر را زشت می کند بلکه می تواند آسیب هایی را نیز به امنیت روانی و اجتماعی جامعه وارد کند. به‌ جهت اینکه در میان‌ برخی از متکدیان، اعتیاد و آسیب های دیگری رواج دارد، حضور آن ها در سطح شهر می‌تواند آسیب زا باشد.

تکدی گری معلول و علت آسیب های اجتماعی

می توان تکدی گری را معلول آسیب های دیگری نیز‌ محسوب کرد. از جمله عواملی که موجب تکدی گری می شود، اعتیاد است. البته اعتیاد به تنهایی عامل این موضوع نیست، بلکه گاهی شرایط نامناسب اقتصادی در جامعه و ... نیز بر افزایش تکدی گری می تواند اثرگذار باشد.

در این میان به جهت اینکه تکدی گری از طرفی معلول برخی از آسیب هاست و همچنین می تواند علت آسیب هایی نیز بشود، بر همین اساس نیاز است تا برای آن‌فکری اساسی شود.

متکدیان باید تحت پوشش نهادهای خیریه قرار گیرند

فضل الله رنجبر در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: جمع‌آوری متکدیان یکی از کارهای ضروری و مهم است که باید توسط شهرداری ها انجام می شود برهمین مبنا ستاد جمع‌آوری متکدیان فعال شده و به صورت مستمر این موضوع در دستور کار فرمانداری‌ قرار دارد.

وی افزود: هماهنگی های خوبی با شهرداری انجام شده اما از آنجا که تعداد متکدیان افزایش یافته شهرداری امکانات بیشتری نیاز دارد.

رنجبر با بیان اینکه جمع آوری متکدیان به طور مستمر انجام می‌شود، گفت: متکدیان پس از مدتی مجدداً به شهر برمی گردند و تکدی گری را تکرار می‌کنند در واقع در این رابطه چرخه ای معیوب وجود دارد.

وی عنوان کرد: متکدیان باید تحت پوشش نهادهای خیریه قرار گیرند در این صورت می توان کاری ریشه ای انجام داد.

فرماندار کرمانشاه گفت: اجراییات شهرداری روزانه با دو اکیپ در مکان‌هایی که تکدی گری گزارش می‌شود نسبت به اعزام اقدام می کند.

رنجبر تصریح کرد: همچنین بانک اطلاعاتی از متکدیان در اختیار بهزیستی با توجه به انتقال متکدیان به اردوگاه چشمه سفید قرار دارد که نشان می دهد متکدیان تکراری هستند که برای این مشکل باید نهادهای خیریه به کمک شهرداری بیایند و شهرداری متکدیان را تحت حمایت قرار دهد.

جمع آوری متکدیان به صورت شبانه

چندی پیش مدیرکل اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهرداری کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: جمع آوری متکدیان به صورت شبانه و از ساعت ۲۰ تا یک بامداد توسط ۳۳ اکیپ انجام می‌شود.

شیرزاد عباسی افزود: این افراد به گرمخانه پارک جلالیه و در صورتی که بیش از ۵۰ نفر باشند به گرمخانه متعلق به بهزیستی منتقل خواهند شد.

وی گفت: در این مدت ۸۰ نفر از متکدیان به منظور ترک اعتیاد به مدت سه ماه نگهداری شدند.

مدیرکل اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهرداری کرمانشاه گفت: متکدیان همان افراد کارتن خواب و معتاد هستند که دست به تکدی گری می زنند.

وی افزود: به منظور جمع آوری متکدیان بهزیستی، کمیته امداد و شهرداری باید پای کار آیند که تاکنون بهزیستی و شهرداری خوب عمل کرده است.

عباسی خاطرنشان کرد: از ابتدای فصل سرد جمع‌آوری متکدیان انجام شده و گرمخانه ها نیز از دی ماه دایر شده و تا پایان فروردین فعال هستند.

به گزارش مرصاد، مبارزه با پدیده تکدی گری نیازمند همکاری تمام دستگاه های مرتبط است، بر همین اساس نیاز است تا همه برای جلوگیری از افزایش آسیب های ناشی از‌ تکدی گری در کرمانشاه پای کار بیایند.