مرصاد نیوز 18:46 - 1399/11/27
یاداشت: سیروس صدیقی

تهدیدات بانکها درسایه بی توجهی مسئولین

مرصاد نیوز: تهدیدات بانکها درسایه بی توجهی مسئولین برجان خسته زلزله زدگان سرپلذهابی افتاده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، به نقل از بازی دراز، سیروس صدیقی فعال رسانه ای در یادداشتی نوشت:  امهال تسهیلات زلزله زدگان برای مدت ۲ سال در ۲۱ آبان ۱۳۹۸ به پایان رسید و بانکها پس از مدتی که کاملا سکوت کرده بودند چند وقتی است که اقدامات خود را برای دریافت اقساط عقب افتاده تسهیلات زلزله زدگان آغاز کرده اند.

ارسال پیامهای تهدید، تماسهای مکرر، ارسال نامه های مکتوب به آدرس وام گیرنده و ضامنین و ... از اقداماتی است که بانکها پس از گذشت چندماه از پایان یافتن مدت امهال ۲ساله تسهیلات انجام داده اند و باعث نارضایتی مردم شهرستان سرپل ذهاب شده است.

امهال تسهیلات از ابتدا برای مدت ۲ سال بود ولی با زلزله دوم در آذرماه سال ۱۳۹۷ و همچنین با مشکلاتی همچون تورم و گرانی بازار مصالح که بر سر راه بازسازی بوجود آمد موضوع تمدید یکسال دیگر برای امهال تسهیلات از سوی استانداری و نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی موجی از شادی را برای زلزله زدگان به ارمغان آورد.

این موضوع از سوی استاندار پرتلاش کرمانشاه و نماینده سابق مردم در مجلس شورای اسلامی بارها مورد پیگیری قرار گرفت و مکتوبات متعددی با پاراف شدن دستور از سوی مسئولین رده اول اجرایی کشور در دولت منتشر شد  که خیال مردم را برای یکسال دیگر راحت می کرد؛ ولی با وجود گذشت بیش از ۱۰ ماه از پایان یافتن امهال ۲ ساله خبری از اجرایی شدن امهال یکساله نیست و مسئولین استانی و شهرستانی صرفا از پیگیری آن سخن گفته و هیچکدام باقطعیت از اجرا شدن آن خبر نمی دهند.

همین چندروز پیش بود که این موضوع از سوی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در صحن علنی مجلس مطرح شده و در نطق خود بخاطر عدم اجرای آن از رئیس جمهور انتقاد کرده و خواستار اجرا شدن آن شدند.

مشکل اما از آنجا شروع شد که بانکها در روزهای ابتدایی پس از پایان یافتن مدت امهال ۲ساله در مراجعه مردم بصورت دوستانه و غیر رسمی عدم پرداخت اقساط تسهیلات را توصیه می کردند؛ و از طرفی دیگر مسئولین استانی و شهرستانی از تحقق امهال یکسال دیگر سخن می گفتند و زلزله زدگان نیز بی خبر از همه جا و در کمال خوشحالی اقساط خود را پرداخت نکردند؛ و امروز این اقساط برروی هم انباشه شده و ۱۰ ماه اقساط عقب افتاده و معوق با کلی جریمه دیرکرد را در برابر خود می بینند که اگر همچنان دلخوش به این امهال یکساله باشند و پرداخت کنند ممکن است با جریمه و اقساط بیشتر روبرو شده و کار به اجرا گذاشتن چک و سفته هایشان در بانک و یا مسدود شدن حساب ضامنین آنها برسد.

از همه این موضوعات اگر بگذریم باید این واقعیت را بپذیریم که مردم زلزله زده ای که هنوز هم درگیر بازسازی واحدهای مسکونی خود هستند توان پرداخت این اقساط معوق را ندارند و از سوی دیگر بانکهای شهرستان نیز مجبور به انجام قوانین و مقررات بانکی بوده و از خود اختیاری برای حل کردن این مشکل مردم و امهال تسهیلات زلزله زدگان ندارند.

چاره کار اما در درجه اول در دست دولت و در درجه دوم در دست مسئولین استانی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که با پیگیری جدی و مکرر بتوانند هرچه سریعتر موافقت و اقدام دولت برای تمدید امهال یکساله تسهیلات را گرفته و مشکل مردم زلزله زده و بانکها را مرتفع کنند تا بانکها نیز دست از سر مردم برداشته و این به جان مردم افتادن را خاتمه دهند.

 

 

انتهای پیام/