مرصاد نیوز 19:00 - 1399/11/27
پیگیری مطالبات مردمی؛

گلایه های کشاورزان دینوری از نبود کود شیمیایی

مرصاد نیوز: مشکلات مطرح شده توسط کشاورزان دینوری در خصوص توزیع کودشیمیایی پیگیری شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد به نقل از بازی دراز، تقویت بخش كشاورزی از گام های بسیار مهم برای تحقق اقتصاد مقاومتی به شمار می رود كه نقش موثری در توسعه اجتماعی و اقتصادی كشور دارد. 

رشد روزافزون جمعیت و نیاز بیشتر بشر به مواد غذایی اهمیت تولید محصولات كشاورزی را بیش از پیش آشكار ساخت. گسترش و علمی كردن بخش كشاورزی در كشورهای در حال توسعه عاملی مهم برای پیشرفت این جوامع محسوب می شود و به عنوان موتور محرك رشد اقتصادی عمل می كند. 


افزایش كمیت و كیفیت محصولات كشاورزی می تواند به بهبود امنیت و كاهش قیمت محصولات غذایی، افزایش میزان اشتغال و درآمد در زنجیره تولید کمک کند.

استان کرمانشاه یکی از استانهای مهم در حوزه کشت محصولات کشاورزی است و بر همین اساس نیاز است تا حمایتهای ویژه ای از فعالان این حوزه صورت بگیرد. یکی از این حمایتها ارائه کودشیمیایی مناسب برای تولید محصولات مرغوب کشاورزی است.

اخیراً کشاورزان گلایه هایی در خصوص دریافت کود شیمیایی در “دینور” داشتند که بر همین اساس این موضوع را پیگیری کردیم.

هنوز موفق به دریافت سهمیه کود پاییزه خود نشده ام

یک کشاورز دینوری در گفتگو با بازی دراز عنوان کرد:  یکی  از عمده ‎ترین مشکلات کشاورزان در این روزها نبود کود شیمیایی سفید (ازته) است.

وی ادامه داد: در فصل پاییز من دو سهمیه کود ازته داشتم ولی هنوز موفق به دریافت آن نشده ام.

حیدری بیان کرد: قیمت هر کیسه کود ازته با سهمیه حدود 65 هزار تومان است ولی به دلیل عدم وجود آن مجبوریم در بازار آزاد به قیمت 220 هزار تومان خریداری کنیم.

هر هکتار زمین کشاورزی به 5 کیسه کود شیمیایی نیاز دارد

یک کشاورز دیگر در ادامه گفتگو ها بیان کرد: هر سال ما دو سری سهمیه کود شیمیایی داریم و توزیع آن بیشتر سلیقه ای بوده و دریافت آن بسیار سخت است.

وی تشریح کرد: کود دی آمونیوم به صورت سهمیه ای450 هزار تومان ولی به علت نبود آن در بازار آزاد هر کیسه کود را با قیمت 600 هزارتومان تهیه می کنیم.

امیری گفت: برای هر هکتار زمین کشاورزی 4 الی 5 کیسه کود شیمیایی لازم است ولی تعداد کود سهمیه ای برای هر هکتار یک کیسه می باشد.

1000 تن کود شیمیایی مازاد سهمیه به شهرستان های شرق استان تعلق گرفت

علی رضایی در گفتگو با بازی دراز اظهار داشت: در راستای خدمت به کشاورزان شهرستان های صحنه، کنگاور و هرسین به منظور بررسی و رفع دغدغه آنان در خصوص کود شیمیایی جلسه ای با وزیر جهاد کشاورزی انجام شد.

وی ادامه داد: در این جلسه مقرر شد که 1000 تن کود شیمیایی مازاد سهمیه به شهرستان های شرق استان تعلق گیرد.

رضایی با اشاره به نامگذاری سال ۹۹ تحت عنوان جهش تولید گفت: جهش تولید با توجه به کشاورزی به عنوان زیربنای اقتصاد ایجاد خواهد شد.

نماینده شهرستان های صحنه، کنگاور و هرسین در مجلس شورای اسلامی گفت: باید توجه شایسته به کشاورزی و این بخش معطوف گردد چرا که قطعا در تولید جهش ایجاد شده و منویات رهبری نیز تحقق خواهد یافت.

بیش از هزار و ۲۵۰ تن کود شیمیایی به شهرستان صحنه اختصاص یافته است 

محمد صادق تنهایی در گفتگو با بازی دراز اظهار داشت: طبق بررسی ها و پیگیری هایی که صورت گرفته بیش از هزار و ۲۵۰ تن کود شیمیایی به شهرستان صحنه اختصاص یافته، که در حال بارگیری و حمل به شهرستان است .

وی ادامه داد: از این میزان تا کنون ۴۰۰ تن کود ازته توزیع شده و مابقی نیز در اسرع وقت بر اساس سطوح کشت از طریق دو مرکز خدمات جهاد کشاورزی تابعه در بین کشاورزان زحمتکش شهرستان توزیع می گردد.

تنهایی خاطر نشان کرد: بر اساس پیگیری های صورت گرفته و همت مسئولین با کمبود کود شیمیایی مواجه نیستیم، لذا تقاضامندیم کشاورز بخاطر حفظ سلامتی خود از تجمع یکباره در محل مراکز خدمات کشاورزی خصوصا در بخش دینور خودداری فرمایند، تا فرصت و امکان ارائه خدمت برای کشاورزان به فراخور وصول کود شیمیایی به شهرستان میسر شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان صحنه از کشاورزان شهرستان صحنه درخواست نمود جهت حفظ سلامتی خود از تجمع در مراکز جهاد کشاورزی خودداری نمایند و اطمینان داشته باشند کود مورد نیاز سرک بهاره تامین شده و توسط عاملین مراکز در حال توزیع می باشد.

  •