مرصاد نیوز 15:31 - 1400/04/02
امام جمعه شهرستان دالاهو در گفتگو با مرصاد:

شیوع کرونا حدود 20 درصد مشارکت در انتخابات را کاهش داد

مرصاد نیوز: امام جمعه شهرستان دالاهو گفت: می توان ۱۰ تا ۲۰ درصد عدم مشارکت را به بحث کرونا گره زد که در کل دنیا فراگیر بوده است.

حجت الاسلام سید محمد علی ساداتی در گفتگو با خبرنگار  مرصاد، اظهار داشت: شیوع گسترده ویروس کرونا علاوه بر اثرات اقتصادی که بر جای گذاشت بر شیوه برگزاری انتخابات در کشورهای مختلف جهان نیز تاثیرگذار بوده است.

امام جمعه شهرستان دالاهو افزود: در طول این ۲ سال که دنیا با ویروس کرونا مواجه شده است کشورهایی که در این مدت انتخابات برگزار کردند میانگین شرکت در انتخابات نسبت به دوره های قبل کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی داشته است لذا می توان ۱۰ تا ۲۰ درصد عدم مشارکت را به بحث کرونا گره زد که در کل دنیا فراگیر بوده است.

وی خاطر نشان کرد: دشمنان اسلام برای این انتخابات از سال ها قبل شروع به توطئه کردند و به دنبال این بودند که بین مردم، نظام و حکومت اسلامی فاصله بیندازند و برای این منظور از ترفندهای مختلفی استفاده کردند.

حجت الاسلام ساداتی گفت: دشمنان اقدامات زیادی انجام دادند تا بتوانند حکومت جمهوری اسلامی را از بین ببرند آنها از جنگ تحمیلی گرفته تا به وجود آوردن داعش، اقدامات تروریستی و ... را به خاطر براندازی نظام جمهوری اسلامی شکل دادند که به حمد خدا موفق نشدند.

وی بیان داشت: اما دشمنان در سال‌های اخیر به راهبرد جدیدی دست پیدا کردند و آن اینکه پایه های نظام اسلامی یعنی حضور مردم را در صحنه های مشارکتی کمرنگ کنند و برای این کار از تهاجم فرهنگی، نفوذ در دستگاه حاکمیتی، سیاه‌نمایی، هجمه های رسانه‌ای و ... استفاده کردند.

امام جمعه دالاهو اظهار داشت: یکی از راهبردهای دشمن که در سال‌های اخیر بر آن تمرکز کردند، عدم حمایت مردم از نظام به وسیله عدم شرکت در انتخابات است و این کار مقدماتی لازم داشت و آن اینکه مردم را مایوس کنند و نظام را ناکارآمد جلوه دهند تا نتیجه خروجی آن عدم حضور مردم در پای صندوق رای باشد.

وی افزود: اما خوشبختانه در ۲۸ خرداد امسال با توجه به همه این مسائل و مشکلات مردم حضور چشمگیری در پای صندوق‌های رای داشتند هرچند افرادی نیز نسبت به مسائل اقتصادی گله مند بودند و پای صندوق رای حاضر نشدند اما راهکار آنها عدم حضور نبود بلکه با مشارکت می‌توانستند مشکلات را حل و فصل کنند.

حجت الاسلام ساداتی گفت: افرادی هم بودند که در این نظام مسئولیت داشتند و با همین سیستم انتخابات مسئول کشور شدند و امروز پس از رد صلاحیت ها فاز خود را جدا کردند که لازم است بدانیم این افراد دلسوز مردم و نظام نیستند.

وی اذعان داشت: به حمدالله با تمام حواشی و هجمه‌های رسانه‌ای و آزار و اذیتی که مردم حتی در کشورهای خارج از مرز برای حضور در پای صندوق های رای دیدند اما ترکش ها را به جان خریدند و صحنه را ترک نکردند و اجازه ندادند دشمن در این راه به موفقیت دست پیدا کند.

وی عنوان کرد: این نشان از بلوغ فکری و سیاسی مردم است که حدود ۵۰ درصد مردم پای کار آمدند و حماسه آفریدند.

امام‌جمعه دالاهو گفت: امروز انتظار مردم بالا می‌رود و بهانه هایی که در قبل نسبت به مسائل مختلف داشتیم فروکش پیدا خواهد کرد و بسیاری از جریانات حاشیه‌ای که در گذشته درست می‌شد با روی کار آمدن دولت جدید برطرف می‌شود.

وی ادامه داد: امروز وقت این است که با استفاده از تمام ظرفیت های درونی و نیروهای کار آمد که شعار آقای رئیسی بود به سوی پیشرفت و توسعه حرکت کنیم تا مشکلات اقتصادی برطرف شود.

حجت‌الاسلام ساداتی خاطر نشان کرد: انتظار ما از دولت انقلابی این است که شعارهایی را که در بحث مسکن، اشتغال جوانان و مبارزه با فساد دادند پیگیر باشند و امیدواریم در راستای تحقق آنها تلاش کنند.

وی افزود: همچنین سازماندهی نظام پرداخت و نظارت بر مسائل مالی و توجه به ظرفیت های درونی و عزت و اقتدار مردم ایران از دیگر انتظارات ما از دولت انقلابی است که انتظار عجیب و غریبی نخواهد بود.