مرصاد نیوز 09:16 - 1400/04/09
رئیس انجمن طراحان گرافیک استان کرمانشاه در گفتگو با مرصاد:

لزوم توجه دولت آینده به مقوله فرهنگ و هنر/ بدون نگاه به برنامه های فرهنگی جامعه توسعه پیدا نخواهد کرد

مرصاد نیوز: رئیس انجمن طراحان گرافیک استان کرمانشاه گفت: بدون نگاه به برنامه های فرهنگی، جامعه توسعه و ارتقاء پیدا نخواهد کرد و معمولا فرهنگ و تمدنی ماندگار و جاودانه می‌شود که دارای افراد هنرمند،‌ بااستعداد،‌ فعال و خلاق باشند و آثار فرهنگی نفیسی از خود به جا بگذارند.

روزبه حبیبیان در گفتگو با خبرنگار مرصاد، اظهار داشت: هنر یکی از مقوله‌های جدی فرهنگی در هر جامعه‌ محسوب می شود و اگر در کشوری برنامه های فرهنگی جایگاه نداشته باشد بدون شک آسیب های جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

رئیس انجمن طراحان گرافیک استان کرمانشاه افزود: اگر برنامه های اقتصادی، فرهنگی، عمرانی و ... زیرساخت فرهنگی نداشته باشد با شکست مواجه خواهند شد چرا که برنامه ها را در بستری طرح ریزی کرده اند که قابلیت فهم آن ها مشکل است.

وی هنر را ابزاری برای ارتقاء فرهنگ جامعه دانست و گفت: بدون نگاه به برنامه های فرهنگی، جامعه توسعه و ارتقاء پیدا نخواهد کرد و معمولا فرهنگ و تمدنی ماندگار و جاودانه می‌شود که دارای افراد هنرمند،‌ بااستعداد،‌ فعال و خلاق باشند و آثار فرهنگی نفیسی از خود به جا بگذارند.

حبیبیان خاطر نشان کرد: انتظار ما از دولت آینده این است که با هنرمندان دادگاهی برخورد نکنند و هنرمندان هم کمک کنند تا دولت بتواند بر مشکلات فائق شود و در برنامه های فرهنگی محتاج کشورهای خارجی نشویم.

وی بیان داشت: در ایران استقبال از بازار فیلم‌های تولید آمریکا و اروپا بسیار بیشتر از تولیدات داخلی است و مهم ترین علت آن منزوی کردن فیلم سازان و تهیه کنندگان داخلی است.

وی گفت: متاسفانه استاندار کرمانشاه در طول مدت تصدی به عنوان نماینده دولت در استان هیچ نگاهی به مقوله فرهنگ و هنر نداشته و جلسه ای با هنرمندان برگزار نکرده است.

حبیبیان افزود: انتظار داریم دولت آینده به هنرمندان نگاه داشته باشد و بخشی از پروژه های بی فایده در استان را از جمله منوریل و تله کابین را متوقف کنند و هزینه های آن را جهت احداث اماکن فرهنگی، نگارخانه، سینما و تعمیر ابنیه تاریخی در نظر بگیرند.

وی اظهار داشت: با نگاهی به سینماهای استان می بینیم که اکثر آنها کارآیی لازم را ندارند و این یک برنامه ریزی ضد فرهنگی است.