مرصاد نیوز 09:12 - 1400/05/02
یادداشت: محمدهادی صحرایی

امپراتوری رسانه‌ها

مرصاد نیوز: قطعی آب خوزستان که باعث خجالت دولت بی‌تدبیر و مایه اعتذار همه ما ایرانیان از خوزستان عزیز است چنان با آب و تاب و گل‌آلودگی تشریح می‌شود که هرگز به دولت آلمان برای اجازه دادن ساخت خانه در مسیر رودخانه و مسیل پرداخته و انتقاد نمی‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، به نقل از کیهان، محمدهادی صحرایی* در یادداشتی نوشت: اگر تمكّن كفّار از مواهب مادّى سبب نمى ‏شد همه مردم گمراه شوند، ما براى كسانى كه كافر مى ‏شدند خانه‏ هايى قرار مى‏ داديم با سقف هايى از نقره و نردبان هايى كه از آن بالا روند و براى خانه‏ هاى آنها درها و تختهايى قرار مى‏ داديم كه بر آن تكيه كنند. و انواع وسايل تجمّلى، ولى تمام اينها متاع زندگى دنياست و آخرت نزد پروردگارت از آنِ پرهيزگاران است. (سوره زخرف آیه 33 تا 35)

    دنیایی که در آن به سر می‌بریم مملو از حقایقی است که گاه فرصت وقوع یافته و گاهی نه. گاهی حقیقت به واقعیت پیوسته و گاهی مجالش نداده‌اند. به دیگر سخن؛ حقیقتی که هست و وجود دارد، واقعی؛ و حقیقتی که نیست، غیر واقعی و ناموجود است. و حقیقت واقعی، اصیل است و یکی از درگیری‌های واقع بینان با خیالبافان و شکاکان همین است. آنکه ریشه و رشد علم را در شک و ماندن در شک می‌داند، نه تفاوت حقیقی و غیرحقیقی را دانسته و نه شک را از سؤال تمیز می‌دهد. نمی‌داند که جهان هستی بر پایه حقیقت است و غیر آن، عدم است. به این دلیل است که یکی از راه‌های اثبات خدا همین اصالت حقیقت است. یعنی باید دانست که در جهان خلقت حقیقتی هست که ریشه و رشد موجودات او و از اوست. جامع همه حقایق و توضیح همه واقعیات است. از همه چیز اصیل‌تر و قدیمی‌تر و ماناتر و نامیرا. همین حقیقتی که گفتیم خداست. و غیر از این حقیقتِ حق، هیچ نیست.

    یکی از واقعیات تاریخی، تلاش گسترده کسانی در طول تاریخ است که می‌خواهند این قاعده را به هم بزنند. دروغ و سحر و خرافه و جادو، جدال واقعی دشمنان حق و حقیقت است و از زمانی که انسان به خاطر دارد، در هر زمان، به شیوه‌ای پدیدار گشته و در زمان ما این جنگ را «امپراتوری رسانه‌ای» نظام سلطه بر عهده گرفته و تفاوت عمده امروزینش با سحر و جادو در این است که ساحران و جادوگران، ژولیده و زشت و کثیف و مشمئز‌کننده و اینها مرتب و زیبا و خوشگل و تمیز و جذاب هستند. آنها تکنولوژی روز داشتند و اینها هم. آنها دست بر نیاز می‌گذاشتند و اینها هم. آنها در خدمت شیاطین و تفکر صهیونی بودند و با خدا ستیزه می‌کردند و اینها هم. آنها نفرتِ از خوبی و خوبان می‌پراکندند و اینها هم. آنها بین زن و شوهر کینه و نقار می‌انداختند و اینها هم. آنها دنیاپرستی و دنیا دوستی و غفلت را تزیین می‌کردند و اینها هم. آنها خوب را بد و بد را خوب می‌نمایاندند و اینها هم. آنها فضایل را سرکوب و رذایل را می‌پروراندند و اینها هم. آنها ابزار سلطه مستکبران بودند و اینها هم. آنها اهل جهنم بودند و اینها هم.

    امروز رسانه‌ای که در اختیار جهان سلطه است تمام ویژگی جنگ روانی، آتش تهیه، پیش قراول، نفوذ، سرکوب، جنگ، فتح و تثبیت و اسارت و هر آنچه یک درگیری کامل نظامی دارد را داراست. زمانی فتح یک سرزمین با سربازان زمخت و عضله پیچ و یا سلاح‌های مرگبار بود و امروزه نازک اندام‌ها و پریچهره‌ها هم قهرمان معرفی می‌شوند. سلبریتی، فلوئنسر، توئیتر، فیلم، موسیقی و... و مدیران و مهندسین خبر مهم‌ترین آتش بارها و تک تیراندازها و ستون پنجم و فرماندهان جنگ رسانه هستند. آنها می‌کوشند جهان را آنگونه که نظام سلطه می‌خواهد، جلوه دهند و تدلیس کنند. در حالیکه جهان آنگونه که خدا می‌خواهد و گفته زیباست. جهانی که در آن دروغ راه ندارد و زشتی نیست و ظلمی وجود ندارد که مظلومی تظلم کند و جان آدمی شریف است و ارزش هرکس به قدر همت او و به انسانیتش وابسته است و گرسنه و ناکامی از حقوق انسانی، یافت می‌نشود و انسان‌ها با طبیعت مهربان و آن نیز با آنها سخاوتمند و... و این مدینه فاضله کجا و جهان امروزمان کجا؟

     اوضاع آشفته و مردم پریشان و بیماری مشکوکِ ساخته یا مدیریت شده، و طبیعت خشن شده امروز، محصول جنگی است که نظام سلطه به سردمداری آمریکا و با ادعای « أنا ربکم الأعلی» علیه خدا و مخلوقاتش به راه انداخته و مدیریتش را بر عهده گرفته است. غافل از اینکه فرعون را آب برد و نمرود را مگسی به خاک افکند. افول امروز آمریکا و سایر ارکان نظام سلطه، که هر روز از گوشه‌ای از این ابرقدرت‌های به گِل نشسته مصیبتی می‌رسد مثل ورود فرعون است به نیل و جز اندکی تا به هم آمدن دریای شکافته شده و به هم پیچیدنشان باقی نمانده است. تا همین چند سال پیش که گروهی لیبرال، شرط ضمن عقد خود را گفت‌وگو با کدخدا و ارادت به شرکای اروپایی خود قرار داده بودند و مشکلات و مسایل امروز مردم، میراث آنهاست، کسی گمان نمی‌کرد هر ازگاهی گورستانی مملو از کودکان مظلوم کشته شده کانادایی در این کشور کشف شود و روی ملکه انگلیس و سران کانادا را سیاه کند؟

    چه کسی باور می‌کرد آمریکایی که برای نجات گونه نایاب مارمولک از انقراض، گروه‌های تحقیقاتی مهربان و پزشکان بدون مرز و تیم رسانه‌ای بسیار قوی را به فلان جا می‌فرستد، زمانی برسد بعد از دو هفته ناتوانی در نجات 150 نفری که در مرکز ایالت در زیر آوار مانده اند، دستور دفن آنها را با تخریب بقایای ساختمان بدهد؟ یا سیلِ آلمان بتواند مرکل را به لکنت بیاندازد؟ یا تظاهرات دو ساله در پاریس به عنوان یک مناسک هفتگی درآید؟ یا سران سعودی و اماراتی که آروغ نفتی می‌زدند و می‌خواستند یک هفته‌ای کلک یمنِ پاپتی را بکنند، 5 سال است که در گِل مانده و به دنبال میانجی می‌گردند؟ و همه اینها که گفتیم، هست و می‌بینیم و می‌شنویم و می‌خوانیم ولی مهم اینست که هنوز باورپذیری اینها برای عده‌ای که پای رسانه‌های جهان سلطه نشسته‌اند سنگین و ناممکن است. درست مثل آنها که به خاطر ارادتشان به فرعون، معجزات موسی را توجیه می‌کردند و نمی‌پذیرفتند تا آنجا که خدا جنازه فرعون را در مقابل ناباوران و شکاکان و مرعوبین و مجذوبین و مؤمنین به فرعون پهن می‌کند تا بفهمند. اگر بفهمند.1

    چند هفته‌ای است که گرما طاقت قسمتهایی از جهان را به سر آورده است. در کانادا حدود 1000 نفر از گرما مردند. در آمریکا و اروپا و... و در ایران هم گرما به علاوه قطعی برق توسط بی‌تدبیرها در دو سه هفته پیش مردم را آزار داد. این واقعیتهای پیش روی ماست که جای ناراحتی دارد ولی جای انکار نه. آنچه مهم است نحوه انعکاس آن در رسانه‌های دشمن و حتی شوربختانه در برخی رسانه‌های داخلی است. به گونه‌ای که کلافه گی مردم ما از گرما بدتر از مُردن هزار نفر در کانادا منعکس می‌شود. یا قطعی برق در ایران بیش از پیدا شدن چندین گورستان کودکان بیگناه و بومی در کانادای ملکه گفته می‌شود. یا آتش سوزی در مناطقی از جنگلهای ایران بیش از آتش سوزی هرساله جنگل‌های کالیفرنیا و کشته شدن ده‌ها شهروند آمریکایی منتشر می‌شود. قطعی آب خوزستان که باعث خجالت دولت بی‌تدبیر و مایه اعتذار همه ما ایرانیان از خوزستان عزیز است چنان با آب و تاب و گل‌آلودگی تشریح می‌شود که هرگز به دولت آلمان برای اجازه دادن ساخت خانه در مسیر رودخانه و مسیل پرداخته و انتقاد نمی‌شود.

    در اینکه دولت تدبیر و امید که 8 سال عمر کشور را با « اگر و باید و برجام» تلف کرد و ایران را به زمین سوخته تبدیل کرد و تورم و مشکلات آب و برق و گرانی و کم یابی و... میراث تاریخی‌اش شد شک نیست ولی نباید از بی‌نظمی و بی‌سامانی و بی‌تدبیری‌های جبهه مقابل هم غافل شد. نمی‌شود و نباید پذیرفت که سیل سال 98 ایران تنها از بی‌تدبیری مسؤولان بوده و سیل اخیر اروپا گویای «تغییر آب و هوا در جهان». اگر جای ملامت باشد، مقامات اروپایی شایسته‌ترند چراکه در اروپا بارندگی معمول و به صورت دائمی در سال صورت می‌گیرد و غافلگیر شدن معنا ندارد ولی سیل و بارندگی شدید در شیراز و لرستان و کرمان و برخی دیگر از شهرهای ایران به خاطر اقلیمی که دارند غیرمترقبه است. مردم سرپل ذهاب در زمین لرزه چند سال پیش غافلگیر شدند ولی غافلگیری مسؤولان ژاپنی در زمین لرزه و آب لرزه پذیرفتنی نیست. نمونه‌های یک بام و دوهوای رسانه‌ها بسیار است و مجال گفتن همه نیست ولی دانستن این نکته‌ها برای مردم شریفمان ضروری است که کار اصلی رسانه‌های سلطه در برابر ایران، جنگ روانی و دمیدن در مشکلات و ناامیدی است و به قول ضرب المثل چلو صافی به آفتابه میگه دو کُتو.2

     حقیقتی که باید جست‌وجو کرد و یافت و دانست اینست که مشکلات و سختی‌ها همیشه بوده و هست ولی آنچه مهم است منطقی بودن ماست. هرگز بهرمندی از مواهب خلقت و طبیعت نشانه حقانیت نیست و در مقابل، بهرمندی از نعمات، بدون اطاعت و شایستگی ممکن است نقمت و از نشانه‌های استدراج باشد. تعجب اینجاست رسانه‌ها و سلبریتی‌هایی که به طعنه و متلک به مذهبی‌ها، همیشه از بدی قضاوت کردن آدم‌ها و زشتی اظهار نظر در مورد ظاهر دیگران سخن می‌گویند چرا وقتی به مقایسه کشورشان با کشورهای اروپایی و غیره می‌رسند خلاف گفته خود عمل می‌کنند و بهرمندی ظاهری آن کشورها را نشانه حقانیتشان می‌دانند؟ این خود تحقیری که متأسفانه ایران را مرکز نفرین جهان می‌دانست، در مورد حال و روز آمریکا و اروپا چه می‌گوید؟ چرا بین اندیشه و گفته اینها و حقیقت این همه بی‌تعادلی است؟ و چرا نمی‌توانند از همه این اتفاقات به گذرا بودن خوشی‌ها و ناخوشی‌ها و مغتنم شمردن نعمات موجود و متوجه شدن به حقایق برسند؟

      آیه‌ای که در پیشانی این نوشته می‌درخشد به این نکته مهم گوشزد می‌کند که برخورداری از نعمات خدا به تنهایی، نشانه حقانیت نیست و ظاهر بینان مراقب باشند که دین خود را به دنیای دیگران نبازند و دچار خودکم بینی نشوند و بدانند که میزان حساب و کتاب آن دنیا به میزان بهرمندی از موهبات و نعمات این دنیا بستگی جدی دارد و اینها همه بستر آزمایش است. و رسانه‌های جهان سلطه در اصل مشاطه و بَندانداز مستکبرین‌اند و وظیفه‌ای جز بزک کردن و لاپوشانی آنها ندارند و در مقابل، تخریب و تحقیر و توهین مستضعفین و مؤمنین را با دروغ و اغراق و اجحاف بر عهده گرفته‌اند. اینها اگر بی‌حیاتر شوند و بتوانند توجیه شبه علمی بسازند، عذاب قوم لوط و عاد و ثمود را هم به پای تغییرات آب و هوایی می‌گذارند و شهادت برگزیدگان را به انتقام خدا تعبیر می‌کنند. باید آگاه بود و از میان انبوه هجمه‌های رسانه‌ای و اخبار سیاه و خاکستری رسانه‌های مرجف و مرتجع، راه را گم نکرد و ناامید نشد. اگر ایران در حال زوال بود، نیازی به این همه تکاپوی دشمنان نبود و آنها این همه هزینه نمی‌کردند.

    باید با صبر و استقامت و تلاش، از مشکلات عبور کرد و جبران گذشته کرد و با کمک به دولت سرزنده آتی، ایران را نمونه پیشرفت و ترقی نمود و بی‌شک به رسانه‌ها اهمیت ویژه داد. فضای مجازی که دولت روحانی اصرار دارد به بی‌صاحب بودن و بی‌در و پیکر بودنش افتخار کند، اگر به مدیریت اهلش درآید می‌تواند رشد و شکوفایی و امید و انگیزه را چندین برابر کند و این اهرم فشار را از دست دشمنان بستاند و با بومی سازی و سالم سازی و علمی سازی آن می‌توان از این ظرفیت کم نظیر برای معرفی حقایق بهره برد و انقلاب اسلامی را از گردنه‌های محیل و مهیل عبور داد و مردم بزرگ و شایسته ایران را به آرزوهای بزرگشان رساند. إن شاءالله.

*فعال رسانه

__________

1- اینک امروز بدنت را از آب بیرون می‌اندازیم تا برای آیندگانت نشانه و عبرتی باشی، هر چند که بسیاری از مردم از نشانه‌های ما غافلند. آیه 92 سوره یونس.

2- سوراخ