مرصاد نیوز 11:35 - 1400/05/13
زنگ خطر برای سلامتی مردم و هشدار به مسئولین به صدا درآمد؛

دفع سنتی فاضلاب؛ تهدیدی برای سلامت مردم سرپلذهاب

مرصاد نیوز:در بلوار خلیج فارس شهر سرپلذهاب دفع فاضلاب خانگی بصورت سنتی و حفرچاه انجام می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد به نقل از بازی دراز، در منطقه مسکونی پل سنگی شهرستان سرپلذهاب به واسطه عدم توجه دستگاههای متولی بعد از چندین سال کماکان مشکل فاضلاب خانگی از طریق سنتی و حفر چاه انجام می شود و ساکنین این منطقه با دغدغه بسیاری روبرو هستند.

عده ای از ساکنین ضمن تماس تلفنی با پایگاه خبری و اطلاع رسانی بازی دراز عاجزانه تقاضا داشتند مطالبات و صدای ساکنین را به گوش مسئولین رسانده تا نسبت به ایجاد فاضلاب کشی این منطقه اموراتی انجام گیرد.

 حفرچاه حدود ۵ میلیون تومان هزینه در برداشته که ساکنین این محله متحمل این هزینه شدند

زارعی یکی از اهالی ساکن این محله در گفتگو با خبرنگار بازی دراز گفت: در محل پل سنگی در بلوار خلیج فارس بالغ بر سه سال ساخت و سازهایی صورت گرفته ولی متاسفانه در این مدت در خصوص دفع فاضلاب خانگی اقدامی صورت نگرفته و امروزه با توجه به ویروس کرونا، زنگ خطر برای سلامتی مردم به صدا در آمده است.

وی تصریح کرد: برای حفرچاه حدود ۵ میلیون تومان هزینه در برداشته که ساکنین این محله متحمل این هزینه شدند و در همین راستا مساعدتی از سوی اداره آب و فاضلاب صورت نمی گیرد.

وی به سکونت بالغ بر ۱۵ خانوار در محله پل سنگی اشاره کرد و گفت: خیابان شانزده متری بلوار خلیج فارس حدفاصل بین خیابان حدود ۶ متر است که متاسفانه دفع فاضلاب به صورت سنتی صورت می گیرد و سلامت این ساکنین به خطر انداخته است.

 منتظر ابلاغ اعتبار لازم برای ایجاد شبکه جمع آوری فاضلاب این منطقه هستیم 

احمد احمدی در رابطه با این موضوع اظهار داشت: طراحی سیستم جمع آوری فاضلاب انجام شده اما منتظر ابلاغ اعتبار لازم برای ایجاد شبکه جمع آوری فاضلاب این منطقه هستیم که تاکنون اعتبار لازم اختصاص داده نشده است.

رئیس اداره آبفای سرپل ذهاب ایجاد چاه تجمیعی به صورت سنتی جهت دفع فاضلاب خانگی در این محله را بلامانع اعلام کرد.

وی گفت: مبلغ ۱۰ میلیارد تومان اعتبار لازم در بودجه سال جاری از فرمانداری شهرستان سرپلذهاب درخواست شده که هنوز ابلاغی صورت نگرفته است.

 این موضوع در حوزه کار شهرداری سرپلذهاب نیست

 پارسا بهارانگیز در ادامه گفت: خط معابر در اختیار آب و فاضلاب شهرستان قرار دادیم و طی دو سال گذشته توسط گریدر مکان مورد نظر در این محله تعیین شده و در اختیارشان قرار دادیم.

معاون شهرداری سرپلذهاب قصور در روند اجرای این طرح‌ را عدم پیگیری اداره آبفای شهری خواند و گفت: این موضوع در حوزه کار شهرداری شهرسرپلذهاب نیست.

در ادامه نادر نورایی اظهار داشت: شهر سرپلذهاب از نظر بحث فاضلاب دارای تصفیه‌خانه فاضلاب می باشد.

 معاون فرمانداری سرپلذهاب افزود: در گذشته چهار روستا که به شهر سرپلذهاب ملحق شدند مشکل دفع فاضلاب دارند که قرار شد از طریق اداره فاضلاب استان و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان پیگیری شود و اعتباراتی از محل اعتبارات زلزله که مرتبط هست  و یا از طریق ردیف‌های متفرقه در اختیار سازمان بودجه و برنامه‌ریزی کشور هست تامین اعتبار شود.

وی ادامه داد: امیدوارم که بتوانیم یک ردیف بودجه ای برای فاضلاب سطح شهر سرپل ذهاب که برخی از محلات دچار مشکل شده‌اند به ویژه محله پل سنگی و این چهار روستا الحاقی با حمایت مسئولین استانی از اعتبارات ردیف‌های متفرقه بودجه اخذ کنیم.

نورایی ادامه داد: درصدد هستیم در برنامه بلندمدت، در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ اگر لازم باشد اعتباری برای بحث فاضلاب‌های چهار روستای الحاقی تامین بودجه صورت گیرد.

وی اشاره کرد در خصوص بحث آبرسانی سیار به ۱۵ روستا که اکنون به هرحال فاقد تامین آب پایدار هستند و شبکه اجرا نشده به صورت سیار انجام می شود پیگیری‌هایی انجام شد و روستاهایی که مشکل آب دارند از محل اعتبارات استانی که در اختیار کمیته برنامه‌ریزی بود در محل مجتمع پیران مبلغی را پیش‌بینی کردیم برای دهستان های بشیوه و پاطاق هم در این محدوده مشکل آب دارند اعتباراتی پیش‌بینی شده برای مجتمع قلعه شاهین اعتبار خوبی از محل اعتبارات مناطق محروم و محل اعتبارات ملی در نظر گرفتیم، همچنین اعتبارات خوبی برای مجتمع‌های سطح شهرستان به ویژه مجتمع سرقلعه جگیران که مشکلات زیادی دارند در نظر گرفته شده است.

وی گفت: اخیرا هم تخصیص خوبی به آبفای استان از طرف معاونت وزارت نیرو  ابلاغ شد که سهم سرپل ذهاب سهم مناسبی هست امیدوارم که مدیرعامل آبفای استان مشکلات حوزه آب روستایی و شهر سرپل ذهاب را تشریح بفرمایند و تخصیص لازم صورت گیرد.