مرصاد نیوز 15:17 - 1400/05/25
مرصاد گزارش می دهد؛

بایدها و نبایدهای تعطیلات پیش رو/ ضرورت رعایت جدی پروتکل های بهداشتی

مرصاد نیوز: اعلام تعطیلی سراسری به دنبال شیوع ویروس کرونا صورت گرفت که الزاماتی را می طلبد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، موج پنجم کرونا جولان می دهد و تخت های بیمارستانی به سرعت در حال تکمیل شدن هستند برهمین مبنا تعطیلی سراسری اعلام شد.

فارغ از صحیح یا ناصحیح بودن سیاست اعلام تعطیلی سراسری، اگرچه هدف از اعلام تعطیلات در منزل ماندن مردم بوده اما عده ای پیش از اعمال محدودیت های تردد بار سفر بستند و خبری از ماندن در منزل نیست، با این حال در شرایط فعلی بایدها و نبایدهایی تعریف شده که باید مبنای عمل قرار گیرد.

ایجاد وضعیت بحرانی در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی

فضل الله رنجبر در گفتگو با خبرنگار مرصاد با اشاره به اعلام تعطیلی سراسری اظهار داشت: در این مدت تنها گروه یک مشاغل ارائه دهنده خدمات ضروری شامل تعمیرگاه‌ها، قطعه فروشی ها، خدماتی ها و سوپرمارکت ها اجازه فعالیت دارند.

فرماندار شهرستان کرمانشاه گفت: در تعطیلات سراسری ادارات و بانک ها نیز تعطیل هستند.

رنجبر تصریح کرد: بر اساس مصوبه ستاد مقابله با کرونا درب آرامستان ها بسته شده و برای خانواده هایی که فوت شده دارند، برگه تردد سه خودرو تا سقف ۱۵ نفر صادر می‌شود بنابراین هرگونه تجمع در محل آرامستان ممنوع است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر وضعیت قرمز است و به سرعت به سمت بحرانی شدن پیش می رویم.

فرماندار شهرستان کرمانشاه گفت: با توجه به اینکه بیش از دو هزار نفر فوتی و بیش از یک هزار نفر بر اثر ابتلا به کرونا در بیمارستانها بستری شده اند مردم باید پروتکلهای بهداشتی را رعایت کنند در غیر این صورت وضعیت بحرانی ایجاد خواهد شد.

رنجبر از ممنوعیت تردد خبر داد و خاطرنشان کرد: برگه های تردد باطل است و هیچ برگه ترددی به مدت دو هفته صادر نمی شود.

وی افزود: این محدودیت‌ها شامل ترددهای درون استانی نیست بلکه ترددهای بین استانی به ویژه در نقاط قرمز وجود دارد.

موج پنجم کرونا به شدت در حال گسترش است

امیر کرمی در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد شهرهای کشور و استان کرمانشاه در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد و موج پنجم کرونا به شدت در حال گسترش است.

مدیر گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت استان کرمانشاه با تاکید بر لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی توسط مردم و صاحبان مشاغل گفت: بر اساس آخرین ویرایش ستاد مقابله با کرونا در سطح کشور فعالیت برخی مشاغل نظیر تالارهای پذیرایی، باشگاه های بدنسازی، استخرها، نمایشگاه های تخصصی و عمومی ها و رستوران‌ها در شرایط قرمز کرونا باید محدود شود.

کرمی با بیان اینکه موضوع عزاداری محرم نیز بسیار حائز اهمیت است، گفت: مردم حتی الامکان عزاداری ها را از طریق فضای مجازی و تلویزیون دنبال کنند و اگر قرار است به هیئت بروند با استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی حضور یابند.

وی عنوان کرد: همچنین بر اساس تمهیدات اندیشیده شده و مصوبه جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا پروتکلهایی درباره نحوه برگزاری مراسم عزاداری ابلاغ شده است.

مدیر گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت استان کرمانشاه تصریح کرد: مراسم عزاداری باید در فضای باز برگزار شود همچنین جابه جایی دسته جات به صورت محله ای و از یک خیابان به خیابان دیگر ممنوع شده است.

کرمی با تاکید بر نقش کلیدی مسئولان هیئات مذهبی گفت: مسئولان هیئت‌ها نباید اجازه دهند افراد بدون ماسک حضور یابند همچنین باید تعدادی ماسک در اختیار داشته باشند و در اختیار افراد بدون ماسک بگذارند.

وی افزود: زمان برگزاری مراسم عزاداری نباید بیش از دو ساعت باشد، همچنین برپایی ایستگاه های صلواتی، موکب، چادر و پذیرایی در محل هییت ممنوع است.

کرمی خاطرنشان کرد: در راستای نظارت بر پروتکل های محرم دانشگاه علوم پزشکی هماهنگی بین بخشی با ادارات، استانداری‌، فرمانداری ها و تبلیغات اسلامی را به عمل آورده و نسبت به تشکیل تیم بازرسی متشکل از ۳۵۰ نفر از  کارشناسان بهداشت محیط اقدام کرده تا به صورت شیفت بندی شده شبها به شهرستانها اعزام شوند و از فعالیت هیئت ها بازدید کنند.

وی با بیان اینکه موارد خلاف پروتکل های بهداشتی به سازمان تبلیغات گزارش می شود، افزود:  بر اساس مفاد پروتکل های محرم وظیفه پیگیری موارد سرپیچی هیئات از پروتکلهای محرم بر عهده سازمان تبلیغات است.

کرمی گفت: تاکنون مواردی از عدم رعایت پروتکل های بهداشتی توسط هیات مذهبی در شهرستان ها به  سازمان تبلیغات و فرمانداری به عنوان رئیس ستاد مقابله با کرونا در سطح شهرستان گزارش شده و انتظار داریم سازمان تبلیغات بر اساس شرح وظایف، پیگیری های بعدی شامل معرفی به مراجع قضایی را در دستور کار خود قرار دهد.