مرصاد نیوز 10:50 - 1400/05/31
گزارش؛

اُفت شاخص کیفیت آب شرب سرپلذهاب ناشی از چه بود؟

مرصاد نیوز: خزه های موجود در آب شرب سرپلذهاب که توسط مردم مشاهده شده به دلیل عوض نشدن فیلتر‌های آب است که توجیه پذیر نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد به نقل از بازی دراز، از روز گذشته خزه های کوچکی در  آب شهرستان سرپلذهاب مشاهده و باعث اعتراض و ترس مردم شهرستان شد به طوری که مردم برای تهیه آب شرب به مغازه ها هجوم بردند که آب معدنی تهیه کنند و بعضی هم از فرصت استفاده کرده و با ایجاد شایعه  آب معدنی های تاریخ مصرف گذشته را به مردم قالب کردند.

احمدیان از شهروندان شهرستان در گفتگو با خبرنگار بازی دراز اظهار داشت: از دیروز آب شرب را از بازار تهیه می کنیم چون با وجود خزه ها در آب واقعا قابل شرب نبوده و نیست.

یکی دیگر از شهروندان گفت: در منزل بیمار، سالمند و بچه دارم واقعا ناسالم بودن آب شرب مسئله ای نیست که بی تفاوت باشیم، از مسئولین تقاضا دارم رسیدگی فوری و جدی داشته باشند.

یکی از مغازه داران شهرستان با اعلام اینکه مردم طی دو روزه به کَرات به مغازه مراجعه و آب معدنی تهیه می کنند و این ناشی از آلودگی آب شرب شهر و عدم استفاده مردم است که وادار به هجوم برای تهیه آب معدنی کرده است.

با توجه به وضعیت پیش آمده خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بازی دراز به سراغ جمعی از مسئولین مربوطه شهرستان سرپل‌ذهاب رفت و این موضوع را مورد بررسی و گفتگو قرار داد:


آب شرب سرپلذهاب فاقد هرگونه آلودگی میکروبی است/ منبع آب سرابگرم لایروبی می شود

 نورالدین فرزادی پور در گفتگو با خبرنگار بازی دراز اظهار داشت: وضعیت آب آشامیدنی شهرستان چند روزی است که در فضای مجازی با انتشار تصاویر و فیلم هایی مورد اعتراض مردم قرار گرفته است.

فرماندار سرپلذهاب افزود: همه مردم می دانند که بروز ترین سیستم تصفیه آب در سرابگرم که منبع تامین آب شهر است وجود دارد و آب قبل از انتقال به داخل شبکه از طریق فیلتر‌های بروز این سیستم تصفیه شده و سپس وارد شبکه انتقال می شود.

وی تصریح کرد: بهداشت محیط شهرستان آلودگی و غیر بهداشتی بودن آب شرب شهرستان را بصورت مستمر در دستور کار دارد و در آخرین آزمایش صورت گرفته امروز نیز بصورت رسمی اعلام کرده است که آب شرب شهرستان هیچگونه آلودگی میکروبی و شیمیایی ندارد.

فرماندار سرپلذهاب خاطر نشان کرد: شایعات منتشر شده در فضای مجازی و حتی فضای عمومی جامعه به دور از واقعیت بوده و کار سودجویانی است که از این موقعیت برای کسب سود نامشروع استفاده می کنند.

فرزادی پور افزود: در شرایط کنونی فضا برای استفاده برخی سودجویان باز شده و در پی هجوم مردم برای خرید آب معدنی از فروشگاه ها بعضاً آبهای تاریخ مصرف گذشته را در معرض فروش قرار خواهند داد.

فرماندار شهرستان اذعان کرد: آب شرب چون از چشمه سرابگرم تامین می شود و این چشمه محل رویش خزه های مختلف است به طبع در هنگام پمپاژ آب ممکن است خزه ها در مسیر جریان آب قرار گرفته و با عبور از فیلترهای تصفیه به داخل منبع آب پمپاژ گردد ضمن اینکه حسب نظر کارشناسان برخی از مردم نسبت به دستکاری کنتور های خانگی و برداشتن صافی کنتورها اقدام می کنند که این امر نیز باعث عبور آسان خزه ها به داخل آب شرب منازل می شود.

وی ادامه داد: سیستم های تصفیه آب هم نمی تواند بصورت صد درصد مانع انتقال تمام خزه ها شود ولی از لحاظ بیماری و آلودگی های میکروبی آب شرب شهرستان هیچگونه مشکلی ندارد و مردم بدانند که تمام دستگاههای بهداشتی و نظارتی شهرستان پای کار هستند.

فرزادی پور تصریح کرد: تمام منبع آب سرابگرم امروز ۳۱مردادماه دوباره شستشو و لایروبی خواهد شد که ممکن است برای ساعاتی باعث کدورت آب شود که لازم است مردم از این بابت نگرانی نداشته باشند.

وی با اعلام اطمینان کامل از بهداشتی بودن آب شرب شهرستان از تمام کسانی که ادعایی در خصوص غیر بهداشتی بودن آب شرب دارند دعوت کرد در صورت انجام آزمایش در مراکز آزمایشگاهی تخصصی مستندات آنرا ارائه نماید و از مردم خواهشمندم بدون وجود مستندات حرف و ادعایی در این خصوص را قبول نکرده و اخبار مربوط به این موضوع را فقط از طریق مراجع رسمی دنبال کنند.

خزه های موجود در آب که توسط مردم مشاهده شده به دلیل عوض نشدن فیلتر‌های آب است که توجیه پذیر نیست 

دکتر شهرام روشنی نژاد در ادامه با خبرنگار بازی دراز گفت: وضعیت آب آشامیدنی شهرستان در پی درخواست مردم مورد بررسی قرار گرفت و از منبع آن که چشمه سرابگرم می باشد نمونه گیری و آزمایش انجام شد که موردی از ناسالم و غیر بهداشتی بودن آن یافت نشد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان سرپل‌ذهاب در این خصوص گفت: باتوجه به درخواست مردم نمونه گیری و آزمایش از چشمه سرابگرم انجام شد و بهداشتی و سالم بودن آب مورد تایید قرار گرفت.

وی افزود: خزه های موجود در آب که توسط مردم مشاهده شده به دلیل عوض نشدن فیلتر‌های آب است که توجیه پذیر نیست و در مکاتبه ای که با اداره آب شهرستان انجام گرفت بر لزوم تعویض سریع این فیلترها تاکید شد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان درپایان افزود: مردم از بهداشتی و سالم بودن آب آشامیدنی شهرستان مطمئن باشند.

در فرصت مناسب چشمه آب سرابگرم از وجود خزه ها مبرا خواهد شد

در ادامه احمد احمدی در گفتگو با خبرنگار بازی دراز اظهار داشت: منابع تامین آب شرب شهرستان از محل چشمه های طبیعی و بسترخاکی منشاء رشد خزه هایی است که در بستر چشمه و حوضچه روئیده و در فصل گرما  گاها" در کانال های آبگیر و در اثر مکش الکترو پمپ ها به داخل فیلترهای شنی ورود پیدا کرده و عامل مزاحمت تولید محسوب می شود.

رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان سرپل ذهاب افزود: به منظور زدودن عامل مزاحم و خزه ها بوسیله بکواش ( عمل هوادی و شستشوی شن داخل فیلترها ) فرار خزه در حد صدم درصد خواهیم داشت که وارد شبکه توزیع آب شده البته مزاحم هست اما آلودگی محسوب نمی شود.

احمدی گفت: درصد کلر باقی مانده شبکه توزیع آب شهر سرپل ذهاب در رنج ۰/۸ هشت دهم PPM ثابت است و جای هیچ گونه نگرانی نخواهد بود.

وی تاکید کرد: اکنون از مشترکین گرامی و شهروندان عزیز تقاضا می گردد به لحاظ رفع این نگرانی از دستکاری کنتور آب و حذف صافی دنباله  کنتور جدا" خودداری نمایند و در فرصت مناسب چشمه آب سرابگرم از وجود خزه ها مبرا خواهد شد.