مرصاد نیوز 15:31 - 1400/06/07
یادداشت؛

دولت مردمی ، استاندار مردمی می خواهد  

مرصاد نیوز:دانشجوی دکترای حقوق جزا و جرم شناسی در یادداشتی نوشت دولت مردمی ، استاندار مردمی می خواهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، وحید مرادی دانشجوی دکترای حقوق جزا و جرم شناسی در یادداشتی نوشت: بعد از مشخص شدن وزرای دولت ، بی تردید انتخاب استانداران ، یکی از مهمترین اقدامات دولت در تبیین خط مشی سیاسی و اجرایی خود محسوب می شود؛ چرا که مجری برنامه های کلان دولت در سطوح میانی و حتی خرد جامعه شخص استاندار است اما آنچه در این بین حائز اهمیت بوده و می تواند نقش موثری در پیشبرد اهداف دولت داشته باشد، انتخاب استاندارانی از جنس دولت است.

اکنون بعد از هشت سال خمودگی و بی تدبیریِ دولتی که رئیس آن با وقاحت تمام اعلام می کند، «صبح جمعه» از افزایش قیمت بنزین مطلع شده! و با اینکه امنیتی ترین دولت در طول تاریخ بعد از انقلاب محسوب می شد، بحرانی ترین شرایط امنیتی را به واسطه بی تدبیری خود برای مملکت رقم زد، حالا با دولتی مواجه هستیم که «صبح جمعه» در بین مردم خوزستان حاضر می شود تا از نزدیک شاهد مشکلات آنان باشد یا سر زده از داروخانه ها بازدید می کند! حال آنکه بالاترین مقام دولت سابق، به بهانه ویروس کرونا، حتی از حاضر شدن در بین نمایندگان مجلس نیز طفره می رفت.

هر چند بسیاری از رسانه ها و جریانات سیاسی همسو با دولت سابق در صدد کم رنگ جلوه دادن، این تغییرات اساسی در رویکرد دو دولت هستند، اما در حقیقت مهمترین رکن «دولت مردمی» در همین مسأله نهفته است و قطعا نباید به سادگی از کنار آن گذر کرد. در واقع،  ملاک گزینش کارگزاران دولت جدید به ویژه استانداران بایستی همین مولفه «مردمی بودن» باشد.

باید پذیرفت که در دولت جدید، دوران مدیران ناکارآمد  به سر آمده؛ مدیرانی که در شرایط بحرانی نه تنها در حوزه ماموریت خود حضور نداشتند، بلکه به دلیل ناتوانی عامل تشدید بحران بودند. بی شک مطالبه عمومی از دولت جدید این است که استانداران و مدیران میانی نیز باید همچون آقای رئیسی مردمی بوده و در بین مردم حضور یابند، نه اینکه با دادن آمارهای کذب، روز به روز بر مشکلات جامعه بیفزایند؛ و این دقیقا همان چیزی است که در سالهای گذشته به وضوح در استان کرمانشاه قابل لمس بوده است. چرا که غالبا استاندارانی سکان مدیریت این استان را در دولت قبل بر عهده داشته اند که حضورشان در کرمانشاه، از روی تفنن و برای گذران وقت بوده است!

حال این سوال مطرح است که اکنون با روی کار آمدن دولتی مردمی، فسادستیز، مقتدر و حامی محرومان، آیا وقت آن نرسیده که سینه ستبر ایران اسلامی، قدری طعم خوش خدمت را از کارگزاران دولتی بچشد؟.

بر این اساس ، شاید تقاضای انتصاب «استاندار ویژه» برای کرمانشاه چندان با واقعیت های کنونی کشور تطابق نداشته باشد، اما انتصاب استانداری بومی، کارآزموده، مردمی و انقلابی که بتواند پاسخگوی مطالبات بحق مردم این استان باشد، خواسته ای کاملا منطقی و قابل قبول است.