مرصاد نیوز 11:59 - 1400/06/14
در میزگردی با حضور نماینده مجلس و اساتید دانشگاه مطرح شد؛

استفاده از ظرفیت دانشگاهیان در صنعت

مرصاد نیوز: جمعی از شخصیتهای علمی و سیاسی در یک میزگرد استفاده از ظرفیت دانشگاهیان در صنعت را بررسی کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، اگر در اقدامات مختلف و به خصوص در حوزه های تصمیم گیری و مدیریتی، پشتوانه علمی وجود داشته باشد، قطعا به موفقیت های خوبی می توان دست پیدا کرد.

صنعت یکی از حوزه هایی است که بایستی برای آن از پشتوانه علمی استفاده کرد. دانشگاه، اساتید آن و دانشجویان پتانسیل ویژه و بزرگی برای این حوزه محسوب می شوند به همین دلیل نیز بایستی از ظرفیت آن ها به خوبی استفاده کرد.

در میزگردی مجازی که به همین موضوع پرداخته شد کارشناسانی به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

حجت الاسلام حسینی کیا عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، دکتر آرش بوچانی معاون پژوهشی دانشگاه آزاد کرمانشاه و دکتر تورج زینی وند استاد دانشگاه رازی کرمانشاه به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

حسینی کیا

حجت الاسلام سید جواد حسینی کیا در خصوص استفاده از ظرفیت نخبگان و دانشگاهیان و اصحاب علم برای حل مسائل و مشکلات استان کرمانشاه اظهار داشت: استان کرمانشاه در حوزه صنعت چند مشکل عمده دارد اول اینکه ما یک استان جنگ زده بودیم و در زمانی که دلار ۷ هزار تومانی ایجاد صنعت می‌کرد ما از آن محروم بودیم.

نماینده مردم سنقروکلیایی در مجلس شورای اسلامی افزود: در بحث صنعت واحدهای را داریم که بخشی از آنها فعال و بخشی نیمه فعال هستند و به طور واقعی می‌توان گفت یک سوم واحدهای ما در استان کرمانشاه با مشکل مواجه هستند.

وی گفت: مشکلی که در استان کرمانشاه در حوزه صنعت وجود دارد تکمیل ظرفیت نیست بلکه عدم حمایت حاکمیت از بسیاری از واحدها است.

حجت الاسلام حسینی کیا خاطر نشان کرد: عدم حمایت شامل این می‌شود که واردات کالاهای خارجی بسیار است و همین سبب شده تولیدات داخلی کاهش پیدا کند.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس بیان داشت: در استان کرمانشاه بحث قاچاق کالا به درستی مدیریت نشده است وقتا جایی که الان در پوشاک حدود ۲ میلیارد دلار قاچاق داریم و همین مشکلات عدیده ای که در استان وجود دارد سبب شده که صنعت جایگاه اصلی خود را پیدا نکند.

وی ادامه داد: در حال حاضر ارزش صنایع ما با ارزش استهلاک آن برابر است و اگر نتوانیم صنعت را به روز رسانی کنیم خود به خود از گردونه خارج می شویم.

حجت الاسلام حسینی کیا اظهار داشت:البته از سویی نتوانستیم با کشورهای همسایه نیز تعاملات خوبی داشته باشیم این در حالی است که ظرفیت‌های خوبی در استان کرمانشاه داریم که ۲ درصد معادن کشور را دارا هستیم و ۷۵ درصد قیر کشور نیز در استان کرمانشاه تولید می‌شود.

وی افزود: همچنین استان کرمانشاه با ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق و نیز دروازه عتبات عالیات ظرفیت های بی نظیری دارد که می توان از آن به خوبی استفاده کنیم.

نماینده مردم سنقروکلیایی در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه چیزی که استان کرمانشاه را به این روز رسانده بخشی به خاطر بی مدیریتی و بخشی نیز به خاطر چندگانگی در تصمیم‌گیری و اینکه هر کس به دنبال حل مسائل و مشکلات خودش است.

وی اظهار داشت: در واقع به نظر می‌رسد در دولت سیزدهم اولویت ما باید به سمت فعال سازی واحدهای نیمه تعطیل و تعطیل برود و این می‌تواند اشتغال ما را دگرگون کند و در ثانی از آنجا که کرمانشاه قطب کشاورزی است همین موضوع می‌تواند گام بلندی کرمانشاه را به جلو ببرد.

حجت الاسلام حسینی کیا مرز قصر شیرین و منطقه آزاد تجاری در این شهرستان را از دیگر پتانسیل های استان کرمانشاه برای تحول اقتصادی عنوان کرد و افزود: امیدوارم در دولت آینده با این پتانسیلی که استان‌کرمانشاه دارد بتوانیم با حفظ محبت و برادری و همدلی استان را گامی به جلو ببریم.

وی اذعان داشت: البته در کمیسیون مطرح شد که با بتوانیم علم و صنعت را به هم وصل کنیم و بحث‌های دانش‌بنیان از اولویت‌های ما است.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در بین دانشگاهیان برخی برندهای جهانی ثبت شده اما هنوز نتوانستیم بر اساس ذائقه مردم و بازاریابی آنها را گره بزنیم.

وی عنوان کرد:  فرش کلیایی یک برند جهانی است اما به دلیل اینکه نتوانستیم در کیفیت و مشتری پسندی نقشه‌های آن را به روز رسانی کنیم در حال حاضر از ۱۴ هزار فرشباف فقط ۵ هزار نفر آنها مشغول هستند و این نشان می‌دهد ظرفیت‌ها ما در حال از بین رفتن هستند.

حجت‌الاسلام حسینی‌ کیا بیان داشت: متاسفانه در استان کرمانشاه جوانان ما حاضرند بیکار باشند اما پای دار قالی ننشینند بخشی از آن به علت عدم مقرون به صرفه بودن و بخشی هم به دلیل اشتیاق به کارهای پشت میزنشینی است که باید دانشگاه بر این موضوع فرهنگ سازی کند.

وی با بیان اینکه برخی صنایع مادر می تواند استان کرمانشاه را متحول کنند، افزود: بسیاری از محصولات کشور ما از جمله تخمه سنقری، نخود و دیگر محصولات کشاورزی نیازمند فرآوری و بسته بندی های شکیل هستند که وارد بازار جهانی شوند.

بوچانی

بوچانی از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی در این خصوص گفت: دانشگاه آزاد به واسطه اینکه وابسته به شهریه دانشجو است و این‌که هرم جمعیتی جامعه هم رشد پیدا کرده است احساس نیاز پیدا کرده که به سمت صنعت حرکت کند.

وی افزود: بر اساس مطالعه میدانی در استان کرمانشاه قریب به ۴۰ درصد درآمد مردم استان بر مبنای کشاورزی، ۲۰ درصد دامپروری و مابقی هم مربوط به مسائل صنعتی و دیگر مباحث است.

این استاد دانشگاه بیان داشت: بر این اساس ما بسیار تلاش کردیم که به صنعت نزدیک شویم و در این میان متوجه شدیم که قهری بین دانشگاه و صنعت گران وجود دارد که البته به هر دو طرف حق داده می‌شود.

وی ادامه داد: صنعتگر ادعا دارد که دانشجویان در دانشگاه فقط صرف مباحث تئوریک را فرا می‌گیرند و عملاً آچار به دست نیستند و از سویی دانشگاه وقتی می‌خواهد یک پروژه علمی را آغاز کند مستلزم صرف هزینه و وقت است که کمتر صنعتگری حاضر می‌شود این کار را انجام دهد.

بوچانی اظهار داشت: متاسفانه در سنوات گذشته طرح‌هایی پژوهشی که در استان آمده فقط بر روی کاغذ است و الان خاک می خورد عملاً خروجی نداشته است علیرغم اینکه هزینه‌های زیادی صرف آنها شده است.

وی اذعان داشت: بر این اساس لازم است که یک بازنگری در تعریف طرح ها شود و صنعتگران هم به قشر دانشگاهی اعتماد کنند الان در دانشگاه آزاد بخشنامه هایی که ابلاغ شده به سمت دانشگاه کارآفرین حرکت می‌کنیم و در تابستان گذشته یک تیمی را از سازمان مرکزی دانشگاه تهران دعوت کردیم که به صورت علمی صنایع را جلو ببریم.

این استاد دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد: یکی از این موارد گیوه اورامانات بود که قصد داریم این صنعت را از دیدگاه علمی در طراحی و ذائقه مردم به سراسر کشور و حتی خارج از کشور تعمیم داده شود.

وی بیان داشت: ما به دنبال این هستیم که دانشکده موضوعی را پایه‌گذاری کنیم مثلاً در خصوص روغن حیوانی، چرم و معرق، گیوه کرمانشاه و... که دانشجو وقتی ورود پیدا می کند به طور عملی یک حرفه را یاد بگیرد.

بوچانی گفت: برای ایجاد دانشگاه موضوعی اقداماتی را انجام دادیم و سازمان مرکزی هم به این قضیه نگاه مثبتی دارد و بنده هم به این منظور با خانه صنعت کرمانشاه در حال عقد تفاهم‌نامه هستیم که خوشبختانه این سوی خانه صنعت استان از این طرح استقبال خوبی شد.

این استاد دانشگاه از پتانسیل های بالا و نیروهای جوان و با هوش استان سخن گفت و خاطر نشان کرد: البته اعتقاد دارم از نظر فرهنگی باید مقداری صنعت و جامعه به هم نزدیکتر شوند و به هم اعتماد کنند.

وی بیان داشت: هر تحولی نیاز به گذر از یک نقطه عطف دارد و ریسک پذیری را به دنبال خواهد داشت.

بوچانی افزود: وقتی از صنعت سخن به میان می آید ذهن ها به سمت کارخانه سیمان و نظیر آن می رود در حالی که ما همیشه از صنعتی که در سطح جامعه وجود دارد غافل می شویم در حالی که باید شرایط یادگیری صنایع مختلف را از دوران دبستان در دانش آموزان به وجود آوریم.

وی ادامه داد: رسالت دانشگاه این است که در کنار ارتباط گیری با صنعت باید وظیفه را در قبال جامعه به درستی پیاده سازی کند و فرهنگسازی کند که شغل فقط پزشک شدن و دندانپزشک شدن نیست بلکه جامعه نیاز به جوشکار، پرستار، گیوه باف و بسیاری از مشاغل دیگر دارد و این حرکتی است که در دانشگاه آزاد آغاز شده است.

این استاد دانشگاه گفت: خوشبختانه در دو سال گذشته در دانشگاه آزاد کرمانشاه بیش از ۱۵ محصول در قالب آزمایشگاهی تولید کردیم و شرکت دانش بنیان کشت بافت گل محمدی را انجام می‌دهد که بسیار با کیفیت است و همه اینها پتانسیل استان است.

وی افزود: مسئولین باید به فکر چاره‌ای باشند که این ذهن های برتر را با جامعه و صنعت نزدیک کنند و قوانین تدوین کنند که راحت تر بتوانیم ارتباط پیدا کنیم.

بوچانی بیان داشت: متاسفانه در سنوات گذشته ملاک گرفتن طرح پژوهشی ارتباط بود اما الآن نیاز است استاد یا دانشجویی که ایده خلاق دارد به راحتی بتواند ایده را در صنعت به طرح تبدیل کند و گرهی از گره های استان و کشور را باز کند.