مرصاد نیوز 10:48 - 1400/06/17
مرصاد گزارش می دهد؛

کرونا امسال هم توفیق زیارت اربعین را از مشتاقان گرفت/ از لغو اعزام زمینی تا شرط اعزام های هوایی

مرصادنیوز: متاسفانه شواهد امر حاکی از آن است امسال هم امکان اعزام به مراسم اربعین وجود ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، با آمدن ویروس منحوس کرونا توفیقات فراوانی از جمله زیارت اماکن مقدس از ما سلب شد و با توجه به استمرار شیوع آن امسال هم کشور عراق درصدد برگزاری این مراسم به صورت محدود است.

بنا بر تصمیم ستاد ملی اربعین سهمیه اعزام هوایی ۳۰ هزار نفر به مراسم اربعین به موکب داران اختصاص یافته و آنها هم باید شروطی را بپذیرند.

بنا به تصمیم ستاد ملی اربعین ثبت‌نام عمومی لغو شد

حسین نیک روش در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: بر اساس اعلام ستاد اربعین کشور همه دفاتر زیارتی را آماده، و سیستم ثبت‌نام سماح که توسط حج و زیارت آماده شده بود را فعال کردیم.

مدیرکل حج و زیارت استان کرمانشاه گفت: با توجه به اینکه مسئولان کشور عراق امسال هم تصمیم گرفتند اربعین را به صورت محدود برگزار کنند و ۳۰هزار نفر سهمیه اعزام به مراسم اربعین را به ما دادند  بنا به تصمیم ستاد ملی اربعین ثبت‌نام عمومی لغو شد و فعلا ثبت‌نامی از طریق سامانه سماح انجام نمی شود.

نیک روش خاطرنشان کرد: باز هم طبق اعلام ستاد اربعین این ۳۰هزار سهمیه زیارت اربعین جهت ارائه خدمات داخل عراق در اختیار موکب داران قرار می گیرد و با این شرایط احتمالا امسال هم مردم عادی توفیق زیارت در اربعین را نخواهند داشت.

وی عنوان کرد: مسئولان کشور عراق سفرهای هوایی را بر اساس سهمیه ۳۰ هزار نفری اعلام کرده و گفته اند تنها از طریق مبادی هوایی زائرین می توانند مراجعه کنند و در این حوزه تصمیم گیری با ستاد ملی مقابله با کرونا است که باید نسبت به اطلاع رسانی اقدام کنند.

مدیرکل حج و زیارت استان کرمانشاه گفت: مردم در ایام اربعین بدون ویزا به مرزها مراجعه نکنند و از افراد دلال و واسطه گر که منتظر سو استفاده هستند، ویزا تهیه نکنند.

تزریق واکسن و تست پی سی آر منفی شروط اعزام هوایی به مراسم اربعین است

سارا شاه آبادی در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: بر مبنای اعلام انجام شده، مرزهای زمینی برای زیارت اربعین بسته است و تاکنون مجوزی برای اعزام زمینی به کشور عراق صادر نشده است.

معاون فنی معاونت امور بهداشتی استان کرمانشاه گفت: بر اساس آنچه که اعلام شده مجوز اعزام ۳۰هزار نفر از طریق پرواز هوایی به عراق صادر شده است.

نیک روش تصریح کرد: افرادی که به صورت هوایی به مراسم اربعین اعزام می شوند باید دو نوبت واکسن کرونا را تزریق کرده باشند و از ۷۲ساعت قبل تست پی سی آر آنها منفی باشد.