مرصاد نیوز 10:15 - 1400/06/23
مرصاد گزارش می دهد؛

تأمین کالاهای اساسی دغدغه مجلس و دولت انقلابی

مرصاد نیوز: یکی از دغدغه های فعلی دولت و مجلس مردمی و انقلابی تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، به منظور تامین کالاهای اساسی باید برنامه ریزی دقیقی توسط دولت انجام شود و البته مجلس شورای اسلامی هم باید به عنوان بازوی دولت پای کار باشد.

خوشبختانه در دولت جدید عزمی جدی برای رفع نیازهای ضروری مردم وجود دارد و نمایندگان مجلس هم درصدد همکاری هستند که امیدواریم هرچه سریعتر مسائل مربوط به تامین کالاهای اساسی مرتفع شود.

ارزی که برای تامین نهاده های دامی اختصاص می یابد، باید بدست تولید کننده برسد

رحمت اله نوروزی در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: یکی از دغدغه های نمایندگان مجلس و رییس دولت، تامین کالاهای اساسی است و در زمان تصویب بودجه امسال هم در جلسات کمیسیون و هم در صحن علنی مجلس این موضوع مدنظر بود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: امیدواریم آیت الله رئیسی با قولهایی که به مردم دادند و البته با دلسوزی که دارند موضوع تامین کالاهای اساسی را به خوبی مدیریت کنند و مجلس هم نظارت خواهد کرد.

وی عنوان کرد: از جمله موارد تامین کالاهای اساسی که توسط مجلس پیگیری خواهد شد موضوع تخصیص ارز به نهاده های دامی است که مجلس باید نظارت کند ارزی که برای نهاده های دامی در نظر گرفته می شود در اختیار تولید کننده قرار گیرد.

رحمت اله نوروزی

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نباید شرایط به گونه ای باشد که ارز نهاده های دامی به سمت افراد خاص و در نهایت به جیب واردکنندگان و دلالان برود.

نوروزی تصریح کرد: باید ارزی که برای تامین نهاده های دامی اختصاص می یابد، بدست تولید کننده برسد تا مصرف کننده آن را با قیمت مصوب تهیه کند.

وی افزود: در سنوات گذشته هنگامی که نهاده های دامی از طریق بندر امام خمینی(ره) وارد کشور می شد دو سه شرکت صوری تشکیل می شد و در نهایت نهاده های دامی با قیمتی گزاف به دست مصرف کننده می رسید که اکنون باید این رویه اصلاح شود البته وزیر مربوطه در جلسه رای اعتماد و همچنین در جلسه با نمایندگان مجلس قول رسیدگی به این موضوع را داده است.

دولت جدید به طور جدی موضوع تامین نهاده های دامی را دنبال می کند

پرویز اوسطی در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: سالیانه در موضوع کالاهای اساسی مورد نیاز  کشور دو هزار و ۴۰۰ هزار تن گوشت مرغ، یک میلیون و ۲۰ هزار تن تا یک میلیون و ۱۰۰هزار تن تخم مرغ و ۹۰۰هزار تن گوشت قرمز نیاز است‌.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: برای تحقق این میزان کالای اساسی باید حدود ۹.۵ تا ۱۰ میلیون تن ذرت، ۶.۵ میلیون تن جو و ۴.۵ میلیون تن کنجاله سویا تامین شود‌.

اوسطی گفت: پیش بینی تامین این نهاده ها و برنامه ریزی برای تولید به صورت منظم و مستمر مورد نظارت و پایش کمیسیون کشاورزی است و وزارت جهاد کشاورزی هم در دولت جدید به طور جدی این موضوع را دنبال می کند.

پرویز اوسطی

وی عنوان کرد: در سال قبل به طور میانگین ۱۱۸ تا ۱۲۰ میلیون قطعه جوجه ریزی انجام شده که پیش بینی می کنیم در شش ماهه دوم امسال هم این میزان جوجه ریزی حفظ شود ضمن اینکه با توجه به افزایش قیمت بسیاری از کالاهای اساسی و ارزان تر بودن گوشت مرغ، سرانه مصرف آن افزایش یافته و یک ضریب امنیت بالایی لحاظ خواهد شد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با همکاری وزارت جهاد کشاورزی برنامه ریزی های لازم صورت گرفته که انجام ۱۳۰میلیون قطعه جوجه ریزی اتفاق افتد و حتی شب عید سال ۱۴۰۰ با ۱۴۰میلیون قطعه جوجه ریزی بتوانیم نیاز بازار را به طور کامل تامین کنیم.

اوسطی خاطرنشان کرد: با تامین نهاده های دامی که روند ثبت سفارش، خرید، واردات و حمل آن به نقاط مختلف کشور روان تر شده و البته روند هم به خوبی پیش می رود نگرانی از نظر تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم  وجود ندارد.