مرصاد نیوز 10:30 - 1400/06/24
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مرصاد:

شاهد ریزش قیمت سیمان و فولاد خواهیم بود

مرصاد نیوز: عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: در صورت اجرای طرح جهش تولید مسکن و طرح مسکن ملی شاهد ریزش قیمت سیمان و فولاد خواهیم بود.

 اسماعیل حسین زهی در گفتگو با خبرنگار مرصاد، اظهار داشت: در حوزه اجرای قانون جهش تولید مسکن چهار وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، نفت و راه و شهرسازی فعالیت خواهند کرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامي افزود: از آنجا که سازمان بورس زیر نظر وزارت امور اقتصادی و دارایی است قرار شد وزارت صمت پیگیری کند و مصالح را با قیمت تمام شده در اختیار وزارت راه و شهرسازی جهت ساخت و ساز هم در قالب طرح مسکن ملی و هم طرح جهش تولید مسکن تحت عنوان ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن قرار دهد.

حسین زهی خاطرنشان کرد: در صورت اجرای طرح جهش تولید مسکن و طرح مسکن ملی شاهد ریزش قیمت سیمان و فولاد خواهیم بود.

وی عنوان کرد: با اینکه دو برابر ظرفیت کشور فولاد و سیمان تولید می شود اما این مصالح در بازار موجود نیستند که منشا آن وجود مافیا و انجام صادرات بدون ارزآوری است البته  مواردی از صادرات از طریق مبادی قانونی انجام می شود با این حال در مجموع امیدواریم دستگاه های نظارتی به این موضوع ورود کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: باید سعی کنیم در ابتدا بازار مصرفی را اشباع کنیم سپس صادرات را انجام دهیم.

حسین زهی با بیان اینکه قرار است قیمت سیمان  به قیمت پیش از اعمال خاموشی های برق برسد، تصریح کرد: امیدواریم کارخانه ها بر اساس ظرفیت اسمی تولید خود وارد بورس شوند نه اینکه درصدی را خارج از بورس واگذار کنند یا به فروش برساند.

وی افزود: نیاز است وزارت صمت و وزارت تعاون، رفاه و اجتماعی فعالیت خود را در این حوزه دوچندان کند زیرا بیشتر کارخانه جات متعلق به شستا هستند پس باید وزرای مربوطه دولت در راستای جلوگیری از افزایش قیمتها و هم برای ساخت مسکنی در شان ملت طبق قانون اساسی ورود کنند.

حسین زهی خاطرنشان کرد: ورود دولت به این عرصه علاوه بر کنترل قیمت ها، سبب رونق بازار مسکن خواهد شد که اکنون در آن خرید و فروشی انجام نمی شود همچنین رونق صنعت ساختمان منجر به رونق چندین صنعت دیگر و اشتغالزایی می شود که امیدواریم وزارت صمت بتواند در این عرصه  قدم های مثبتی بردارد.