مرصاد نیوز 17:28 - 1400/07/19
رییس دبیرخانه کارگروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفتگو با مرصاد:

واکسن آنفلوآنزا نقشی در پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا ندارد

مرصاد نیوز: رییس دبیرخانه کارگروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه تزریق واکسن آنفلوآنزا هیچگونه ارتباطی با واکسیناسیون کرونا ندارد، افزود: واکسن آنفلوآنزا نقشی در پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا ندارد.

حسین بیگلری در گفتگو با خبرنگار مرصاد، اظهار داشت: بیماری آنفلوآنزای فصلی یک بیماری حاد ویروسی دستگاه تنفسی است که بعنوان یکی از قویترین و مسری ترین نوع عفونت های ویروسی با ایجاد عوارض ریوی می تواند تهدید کننده جدی سلامت انسان ها باشد.

وی افزود: بیماری آنفلوآنزای انسانی معمولا موج هایی از طغیان را در طی فصول سرد سال از اوایل آبان تا انتهای اردیبهشت را ایجاد می کند در نتیجه گروه های مختلف در معرض خطر  شامل سالمندان، افراد مبتلا به بیماری های مزمن قلبی‌-عروقی، بیماران مزمن تنفسی، کلیوی، کبدی، بیماران مبتلا به دیابت، نصف سیستم ایمنی ، کودکان و کادر بهداشت و درمان بایستی مراقبت بیشتری در برابر آن لحاظ داشته باشند.

بیگلری گفت: تغییراتی که هرساله در ماهیت زنجیره ژنتیکی ویروس آنفلوآنزا ایجاد می شود می تواند شدت انتقال این بیماری را بیشتر یا کمتر کند با این حال با انجام واکسیناسیون گروه های در معرض خطر و افزایش اطلاع رسانی به آحاد جامعه برای رعایت پروتکلهای بهداشتی در خصوص پیشگیری و کنترل بیماری کرونا ؛خود باعث کاهش موارد آنفلوآنزا هم خواهد شد.

وی عنوان کرد: تزریق هر ساله  واکسن آنفلوآنزا می تواند راهکار موثری برای افزایش ضریب ایمنی گروه های پرخطر باشد. واکسن ساخته شده آنفلوانزای هر سال فقط متعلق به همان سال است .

رییس دبیرخانه کارگروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: افراد باید دقت کنند در فصل سرما از درمان‌های خودسرانه با کورتن ها مثل دگزامتازون که تضعیف کننده سیستم ایمنی هستند و نیز مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها اکیدا خودداری کنند.

بیگلری تصریح کرد: بیماری آنفلوآنزای فصلی انسانی دوره نهفتگی کوتاهی دارد و می تواند خود را به صورت ناگهانی، حاد و با علائم شدید نشان دهد که این وجه افتراق آن با سرما خوردگی و دیگر بیماری های تنفسی است علائم بالینی شامل تب بالا، سردرد شدید، درد عضلانی و کوفتگی بدن است که البته در برخی موارد ممکن است علائم آن با بیماری کرونا شباهت‌هایی هم داشته باشد.

وی افزود: شستشوی دستها با آب و صابون و استفاده از ماسک از دیگر راه های اصلی کنترل همه عفونت‌های تنفسی است.

بیگلری خاطرنشان کرد: فاصله بین تزریق واکسن کرونا و واکسن آنفلوآنزا یک هفته است و با توجه به اولویت امسال انجام واکسیناسیون کرونا ضروری تر است در واقع ابتدا باید افرادی که واکسن کرونا را تزریق نکرده اند نسبت به دریافت آن اقدام کنند و سپس به فاصله یک هفته بعد گروه‌های در معرض خطر واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. البته همه مردم به تزریق واکسن انفلوانزا نیاز ندارند.

وی عنوان کرد: برای کنترل بیماری آنفلوآنزا باید ملاقات در بیمارستان به حداقل برسد همچنین داشتن تهویه مناسب در اتاق بیماران حائز اهمیت ویژه ایی است.

بیگلری با تاکید بر اهمیت پرهیز از حضور در اماکن شلوغ و سربسته، رعایت فاصله فیزیکی و ضدعفونی کردن دست ها و سطوح در خصوص کنترل این بیماری تصریح کرد: با انجام واکسیناسیون آنفلوآنزا می توان در فصل سرما نسبت به پیشگیری از بروز عفونت خطیر آنفلوانزا تا حد زیادی اطمینان حاصل کرد.

وی با بیان اینکه تزریق واکسن آنفلوآنزا هیچگونه ارتباطی با واکسیناسیون کرونا ندارد، افزود: واکسن آنفلوآنزا نقشی در پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا ندارد.

بیگلری خاطرنشان کرد: حداقل حدود دو هفته پس از تزریق واکسن آنفلوآنزا  ایمنی در برابر این بیماری ایجاد می شود که گرچه صد درصدی نیست اما می تواند بیش از  ۸۰ درصد از ایجاد اشکال شدید بیماری آنفلوانزا در بدن به ویژه در میان گروه های پر خطر نظیر سالمندان، زنان باردار، کودکان، افراد مبتلا به بیماری های مزمن قلبی، کلیوی، ریوی و عروقی و کادر بهداشت و درمان  جلوگیری کند.

وی در پایان گفت: رعایت زنجیره سرد نگهداری واکسن انفلوانزا نیز نکته بسیار مهمی می باشد.