مرصاد نیوز 11:20 - 1400/08/04
معاون فنی امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفتگو با مرصاد:

کمبودی از نظر واکسن نداریم/ قرار گرفتن چهار شهرستان کرمانشاه در وضعیت قرمز کرونایی

مرصاد نیوز: معاون فنی معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: در حال حاضر چهار شهرستان استان کرمانشاه در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

سارا شاه آبادی در گفتگو با خبرنگار مرصاد، اظهار داشت: تاکنون پوشش واکسیناسیون به میزانی نرسیده که ایمنی جمعی در مردم ایجاد شود.

 معاون فنی معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: ایمنی جمعی زمانی ایجاد خواهد شد که اکثریت افراد دو تا سه هفته از تزریق دوز دوم واکسن آنها گذشته باشد و البته هنوز به آن مرحله نرسیده ایم.

شاه آبادی تصریح کرد: همچنین درصد رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی بسیار پایین است و همین عوامل سبب شده روند کاهشی موارد بستری و مرگ و میر بسیار کند پیش رود.

وی با بیان اينکه در حال حاضر چهار شهرستان استان کرمانشاه در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند و روانسر از نارنجی به قرمز تغییر وضعیت داده، عنوان کرد: این عوامل سبب شده روند کاهشی بیماری کند شود.

معاون فنی معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: اگر مردم اصول بهداشتی را رعایت کنند وارد پیک ششم کرونا نخواهیم شد، هرچند که واکسیناسیون هم بسیار اهمیت دارد.

شاه آبادی خاطرنشان کرد: تنها با تزریق یک دوز واکسن ایمنی لازم در بدن ایجاد نمی شود بلکه لازم است هر دو دوز واکسن تزریق شود مگر اینکه فرد در فاصله تزریق دوز اول و دوم مبتلا به کرونا شده باشد که واکسن نوبت دوم را می تواند شش هفته پس از علایم ابتلا به بیماری یا چهار هفته پس از بهبودی کامل تزریق کند.

وی افزود: خوشبختانه واکسن بیش از نیاز در سطح استان کرمانشاه وجود دارد و اکنون واکسن های مختلفی از جمله سینوفارم، کوو ایران برکت، پاستوکوک، آستارازنکا موجود است.

شاه آبادی با تاکید بر اینکه کمبودی از نظر واکسن نداریم، گفت: افرادی که تاکنون واکسن تزریق نکرده اند می توانند به انتخاب خود یکی از واکسن های موجود را تزریق کنند.

وی عنوان کرد: واکسیناسیون گروه دانش آموزان ۱۲ تا۱۸ ساله بسیار اهمیت دارد که برای این عزیزان واکسن سینوفارم و پاستوکوک تزریق می شود.

شاه آبادی خاطرنشان کرد: با توجه به احتمال بازگشایی مدارس، دانش آموزان باید از ایمنی کافی برخوردار باشند بنابراین واکسیناسیون بسیار مهم است.

وی افزود: گروه دیگر که واکسیناسیون آنها حائز اهمیت است مادران باردار هستند زیرا آنها از نظر ابتلا به بیماری نسبت به دیگر افراد بیشتر در معرض خطر  قرار دارند و اگر مبتلا شوند ممکن است عوارضی مانند سقط جنین یا حتی فوت مادر رخ دهد بنابراین لازم است مادران باردار در نخستین فرصت واکسن سینوفارم را تزریق کرده و نوبت دوم را هم به موقع تزریق کنند که ایمنی کافی در بدنشان ایجاد شود.