مرصاد نیوز 01:38 - 1400/10/23
نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با مرصاد:

منطقه آزاد تجاری قصرشیرین نیازمند جذب سرمایه گذار است

مرصاد نیوز: نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت:درحال حاضر منطقه آزاد تجاری قصرشیرین نیازمند جذب سرمایه گذار است.

حجت‌الاسلام سید جواد حسینی کیا در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز،  اظهار داشت: استان کرمانشاه دارای چندین ظرفیت بزرگ است که با استفاده از آنها می توان معضل بیکاری را از بین برد با این حال بخشی از این ظرفیتها مغفول واقع شده است.

وی صنایع تبدیلی را از جمله ظرفیت های استان کرمانشاه اعلام و عنوان کرد: اگرچه پتانسیل کشاورزی در استان کرمانشاه بالا است اما نتوانسته ایم ارزش افزوده ای برای محصولات کشاورزی ایجاد کنیم در نتیجه این ظرفیت هم مغفول مانده است.

حجت الاسلام حسینی کیا تصریح کرد: گردشگری و ظرفیت‌های میراثی در استان کرمانشاه کمتر از ظرفیت های بخش کشاورزی نیست با این وجود  نتوانسته ایم  کرمانشاه را آن گونه که باید به جهان و کشور معرفی کنیم و از ظرفیت توریست و گردشگری استان بهره ببریم.

وی افزود: مرز خسروی قدیمی ترین مرز کشور و نزدیک ترین مرز به عتبات عالیات است که البته از این ظرفیت هم استفاده نشده هرچند که گاهی مواقع به دلیل مسائل امنیتی در آن سوی عراق نتوانسته ایم از توریست مذهبی بهره ببریم.

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین در راستای استفاده از دیگر ظرفیت استان کرمانشاه باید مجمع نمایندگان و استاندار جدید تلاش کنند تا بتوانند ریل کرمانشاه را به ریل خسروی وصل کنند زیرا با وصل شدن ریل کرمانشاه به ریل خسروی و آن سوی عراق می توانیم کریدور ریلی دو کشور را به وجود آوریم و این ظرفیت بزرگی خواهد بود و سبب می شود روی مسیر توسعه ریلی قرار بگیریم و بتوانیم از این ظرفیت برای جابجایی مسافر و بار استفاده لازم را ببریم.

حجت الاسلام حسینی کیا خاطرنشان کرد: یکی دیگر از ظرفیت های موجود ظرفیت منطقه آزاد تجاری قصرشیرین است که با تلاش فراوان مجمع نمایندگان در مجلس دهم مصوب شد که البته اکنون بسیاری از آن نمایندگان در مجلس نیستند اما انصافا در این راستا تلاش کردند.

وی افزود: دولت در لایحه تقدیمی خود نامی از منطقه آزاد تجاری کرمانشاه به میان نیاورده بود اما با پیگیری های مجمع نمایندگان مجبور شد که لایحه خود را پس بگیرد و نام قصرشیرین را به لیست مناطق آزاد تجاری اضافه کند و پس از تحویل مجدد لایحه، این موضوع با تلاش نمایندگان در مجلس هم تصویب شد.

حجت الاسلام حسینی کیا تصریح کرد: اگرچه برخی نمایندگان در رابطه با تصویب منطقه آزاد تجاری قصرشیرین، کار را به نام خود تمام کردند اما این کار مجمع نمایندگان در دور دهم مجلس بود.

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: منطقه آزاد تجاری قصرشیرین ظرفیت بسیار بزرگی است که باید اجازه دهیم در این راستا بخش خصوصی پای کار آید و همه منافع ۲۰ تا ۳۰ ساله آن را به یک شرکت بزرگ اعطا کنیم که این منطقه فعال شود، در غیر این صورت منطقه آزاد تجاری قصرشیرین راه اندازی نخواهد شد و دولت هم نمی تواند آن را احداث کند.

حجت الاسلام حسینی کیا خاطرنشان کرد: اگر منطقه آزاد تجاری قصرشیرین را به شرکتی بزرگ یا در قالب تشکیل کنسرسیوم به چند شرکت بزرگ واگذار کنیم و فعالیت برای آنها هم سودآور باشد  جهشی در استان رخ می دهد و سبب می شود گام بزرگی در راستای توسعه و اشتغال استان برداریم.

وی افزود:درحال حاضر منطقه آزاد تجاری قصرشیرین نیازمند جذب سرمایه گذار است.

حجت‌الاسلام حسینی کیا تصریح کرد: اگرچه منطقه آزاد تجاری ارس را به عنوان معین منطقه آزاد تجاری قصرشیرین قرار داده اند اما مسئولان آن منطقه در جلسه هم عنوان کردند که نمی توانند سرمایه کلانی به منظور انجام سرمایه گذاری در منطقه آزاد تجاری قصرشیرین تخصیص دهند برهمین مبنا باید دولت آن را با اعطای منافع ۲۰ تا ۳۰ ساله به بخش خصوصی و شرکت‌های بزرگ واگذار کند تا سرمایه‌گذار راغب به سرمایه گذاری شود در غیر این صورت این منطقه به زودی شکل نخواهد گرفت.

 

انتهای پیام/