مرصاد نیوز 16:07 - 1400/10/27
رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه:

نباید درباره بیماری امیکرون ساده انگاری شود/ ضرورت اتخاذ تصمیمات بر اساس شرایط موجود

مرصاد نیوز: رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: با توجه به‌ اینکه علاوه بر ویروس کرونا توانایی فعالیت ویروس هایی چون آنفلوانزا هم در فصل زمستان افزایش می یابد پس باید بر اساس شرایط روز تصمیم گیری کنیم.

حسین بیگلری در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد اظهار داشت: عده ای از مردم سویه امیکرون بیماری کرونا را چندان جدی نگرفته اند و تصور می کنند علائمی خفیف دارد و صرف تلقیح دو نوبت واکسن در بسیاری از مراکز تجمیعی نظیر بازار، بدون استفاده از ماسک و رعایت نکات بهداشتی حضور می یابند که هشدار به واسطه عادی انگاری شرایط را می طلبد.

وی افزود: همچنان سویه قبلی دلتا وجود دارد، گونه امیکرون هم شیوع یافته و ویروس آنفلوانزا هم فعال است و البته در چنین شرایطی که چند ویروس در جامعه فعال هستند خطر بروز جهش ژنتیکی وجود دارد یعنی صرف نظر از خطرات سویه امیکرون به ویژه در افرادی که واکسن تزریق نکرده اند یا واکسیناسیون خود را تکمیل نکرده اند با توجه به‌ فعالیت چند ویروس، خطر بروز جهش ژنتیکی ویروسی بیشتر است که البته این تهدید در فصل زمستان هم افزایش می یابد.
 

بیگلری تصریح کرد: از آنجا که آمار میزان مرگ و میر ناشی از کرونا رو به کاهش است برخی از افراد جامعه تصور می کنند پس از دو سال سختی از شر این بیماری خلاص شده ایم اما این موضوع هنوز کاملا محقق نشده است، چه اینکه کشورهای اروپایی چنین اشتباهی را  مرتکب شدند و اکنون می بینیم که موارد ابتلای روزانه در آنها حتی به صدها هزار نفر هم رسیده، در نتیجه چنین تصوراتی سبب افزایش بار بستری در بیمارستانها می شود، آن هم در شرایطی که بر اساس اعلام وزارت بهداشت و درمان، درصدی از افراد یا هنوز واکسن کرونا را تزریق نکرده اند یا جز گروه زیر ۱۲سال هستند هرچند که متاسفانه این گروه سنی مهم، کمتر دیده می شوند در حالی که بخش عمده ای از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.

کودکان در مقابل سویه امیکرون به شدت آسیب پذیر هستند

وی عنوان کرد: در این میان گروه کودکان در مقابل سویه امیکرون به شدت آسیب پذیر هستند این موضوع به ویژه در میان دانش آموزان هفت تا ۱۲ ساله ای که در مدارس حضور می یابند، اهمیت دو چندان دارد.

رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: در افرادی که علاوه بر تزریق دو نوبت واکسن کرونا، دوز یادآور را هم تزریق کرده اند، احتمال ابتلا به کرونا کمتر است اما این به معنای از بین رفتن ویروس کرونا نیست و همچنان گروه هایی که ضعف سیستم ایمنی یا دیابت کنترل نشده دارند، افرادی که تحت درمان با کورتن ها یا در حال انجام شیمی درمانی هستند در معرض خطرات جدی ابتلا به کرونا هستند و در این میان اگر پروتکلهای بهداشتی کنار گذاشته شود یا افراد به واسطه تزریق واکسن، از ماسک استفاده نکنند خطر بزرگی در کمین خواهد بود که می تواند جامعه را درگیر تلاطم ناشی از پیک بعدی بیماری کند.

توانایی فعالیت ویروس ها در فصل زمستان افزایش می یابد

بیگلری خاطرنشان کرد: به طور معمول توانایی فعالیت ویروس هایی چون آنفلوانزا هم در فصل زمستان افزایش می یابد پس باید بر اساس شرایط روز تصمیم گیری کنیم و در این راستا سازمان جهانی بهداشت هم هشدار داده که نباید درباره امیکرون به واسطه داشتن علائم نسبتا خفیف‌تر ساده انگاری شود زیرا اگرچه  علائم در گروهی از جامعه خفیف تر است اما همچنان کودکان، سالمندان و بیماران دچار نقص سیستم ایمنی و مبتلا به دیابت کنترل نشده و افرادی که واکسن کرونا را دریافت نکرده اند، در صورت ابتلا در معرض بروز علائم شدید کرونا هستند.

وی افزود: اکنون عادی انگاری شرایط، منطقی نیست و باید تجربیات دیگر کشورها در این باره به دقت رصد شود، با این حال به نظر می رسد برگزاری مسابقات ورزشی همگانی با حضور تماشاگران یا اجرای کنسرتها و مراسم هنری و فرهنگی در جامعه باید طبق دستورالعمل های بهداشتی و با ملزم شدن افراد به داشتن کارت رسمی تزریق واکسن، استفاده از ماسک و پایبندی به رعایت فاصله گذاری فیزیکی، انجام شود.


بیگلری با تاکید بر ضرورت اتخاذ تصمیمات بر اساس شرایط موجود، تصریح کرد: از آنجا که بیماری کرونا فراز و نشیبهای فراوانی دارد باید همه دستورالعمل ها به طور مستمر و بر اساس شرایط کشور و حتی استان‌ها بروز رسانی شود گرچه بطور کلی و از نظر قانونی تابع تصمیمات ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا هستیم.

وی عنوان کرد: با توجه به مسئولیت اجتماعی و ارائه نقطه نظرات کارشناسی و فنی حیطه سلامت باید احتمال بروز  مخاطرات سلامت در آینده را زودتر به مسئولان و مردم اعلام کند برهمین مبنا اکنون به نظر می رسد نباید نسبت به سویه امیکرون کرونا بی اعتنا باشیم زیرا امیکرون همچنان می تواند تهدیدگر سلامت جامعه باشد، و از نظر قابلیت ابتلا و انتشار بسیار بیشتر از سویه دلتا است.

بیگلری با بیان اینکه افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شده اند باز هم در معرض خطر ابتلا مجدد قرار دارند، گفت: حساس سازی جامعه با توجه به اینکه طی روزهای آینده و نزدیک شدن به پایان سال و آغاز خریدها به مناسبت سال جدید ممکن است حضور مردم در بازارها و مراکز خرید افزایش یاید،حائز اهمیت است.

بیگلری خاطرنشان کرد: طی فصل سرما باید به موضوع مهم وجود تهویه مناسب به ویژه در مکان های سربسته عمومی به صورت ویژه، توجه کنیم و از حضور در تجمعات غیر ضروری بپرهیزیم زیرا هنوز زمان اعلام کم رنگ شدن شرایط کرونایی در جامعه فرا نرسیده بلکه این موضوع باید توسط سازمان جهانی بهداشت و زمانی که واکسیناسیون در همه نقاط جهان به سطح قابل قبولی برسد، اعلام شود.

رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: اکنون در کشورهای کمتر برخوردار به ویژه در مناطق آفریقایی همچنان درصد انجام واکسیناسیون پایین است و در آن جوامع با مسافرت‌ و رفت و آمدهای بین المللی امکان انتقال این بیماری به دیگر نقاط جهان آن هم با خطر بروز جهش وجود دارد.

بیگلری خاطرنشان کرد: همچنان باید رعایت دستورالعمل های مناسب بهداشتی ادامه یابد تا زمانی که توسط سازمان جهانی بهداشت و سپس مراجع ذی ربط علمی وزارت بهداشت و درمان کشور اعلام شود که انشاالله موارد ابتلا به کرونا در حال کاهش اساسی است بنابراین اکنون که در معرض خطر بروز احتمالی یک پیک کرونایی قرار گرفته ایم نباید به صورت عجولانه و شتاب زده تصمیم گیری کنیم.

وی افزود: با وجود اعلام کاهش نسبی تعداد موارد فوت ناشی از کرونا، شمار مبتلایان روزانه به این بیماری هم یکی دیگر از شاخص های مهم کنترل کرونا است پس تنها نباید بر روی شاخص مرگ و میر ناشی از کرونا تمرکز شود.

بیگلری تصریح کرد: بسیاری از افراد پس از ابتلا به بیماری کرونا دچار عوارض طولانی مدت و ماندگار ناشی از  ابتلا به کرونا از جمله کاهش کارایی عملکرد ریه ها، عوارض قلبی عروقی، افت حافظه و اختلال تمرکز ، بی خوابی شبانه، ریزش موها، احساس خستگی مزمن، التهاب دستگاه گوارش و درد شدید مفاصل می شوند که بر روی شاخص های کیفیت سلامت یک جامعه اثرگذار هستند و از نظر بعد اقتصادی خانوارها هم باید مورد توجه قرار گیرد، پس باید تمرکز اساسی بر اصل پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا باشد.