مرصاد نیوز 10:20 - 1401/02/29
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی کرمانشاه در گفتگو با مرصاد:

پديده گرد و غبار تأثير مستقيم بر كاهش توليد عسل دارد/ تعداد 3781 زنبورستان در کرمانشاه

مرصاد نیوز: معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی کرمانشاه با اشاره به اينكه پديده گرد و غبار تأثير مستقيم بر كاهش توليد عسل داشته، گفت: ذرات گرد و خاک با نشستن بر روی گل ها مانع ديده شدن شهد آنها توسط زنبورها می شود.

نادر پرور در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی مرصاد اظهار داشت: گردوغبار در سالهای اخیر بسیاری از کارکردها و پتانسیل‌های کشاورزی استان را اعم از دامداری و باغداری را تحت تأثیر قرار داده است و در این میان زنبور عسل نیز از این آسیب در امان نمانده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان کرمانشاه با بيان اينكه افزايش ريزگردها سبب كاهش كلونی زنبورها می شود افزود: در سه چهار سال گذشته همزمان با شدت گرفتن ريزگردها و افزايش روزهای خاكی، شاهد کاهش جمعيت زنبورهای استان بوده ایم.

وی با بیان اینکه حدود 90 درصد گرده افشانی گياهان در جهان بوسيله گونه‌های مختلف زنبور عسل انجام می‌شود، گفت: زنبور عسل از گل و گیاهان بهاری و متنوع در طبیعت تغذیه می‌کند و ورود این موج‌های گردوغبار و تحت‌ تأثیر قرار دادن گل‌هایی که منبع تغذیه زنبور عسل هستند بر اقتصاد این حرفه می‌تواند تأثیر به‌سزایی داشته باشد.

پرور با اشاره به اينكه پديده گرد و غبار تأثير مستقيم بر كاهش توليد عسل داشته، تصریح کرد: ذرات گرد و خاک با نشستن بر روی گل ها مانع ديده شدن شهد آنها توسط زنبورها شده و همچنین موجب کاهش تکثیر زنبورهای وحشی‌ که گردافشانی گیاهان را بر عهده دارند، می‌شود.

وی اظهار داشت: در حال حاضر بیش از 3 هزار و700 زنبورستان با چهارصد و چهل و یک هزار و 739 کلنی در استان وجود دارد  که قریب به 5688تن عسل در سال تولید می شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی کرمانشاه در پایان تاکید کرد: با توجه به اینکه زنبور عسل حشره‌ای بسیار وابسته به شرایط آب‌وهوایی است ورود امواج گردوغبار به استان می‌تواند بسیار به‌ضرر این حشره و در نهایت تولید عسل و زنبورداران باشد.