مرصاد نیوز 12:27 - 1401/05/12
یک مداح اهل بیت؛

نقل روایت صحیح از حادثه کربلا امانتی است که باید به آیندگان برسانیم

مرصاد نیوز: یک مداح اهل بیت(ع) گفت: مداحان باید از اضافات من درآوردی که خیلی ها برای گرفتن گریه از مستمع به روضه اضافه می کنند به صورت جدی خود داری کنند تا این امانت همانطوری که از گذشتگان به دست ما رسیده به دست آیندگان برسد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ،در ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) فرصتی دست داد تا گفتگویی با یکی از پیرغلامان اهل بیت(ع) که زندگی خود را در مسیر ترویج فرهنگ خاندان اهل بیت صرف کرده، داشته باشیم.

اصغر جانجانی در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: ۵۲ سال سن دارم و مداحی را از دوران نوجوانی که مصادف بود با ایام جنگ تحمیلی و با شرکت در مراسمات مذهبی وتشیع پیکر شهدای گرانقدر آغاز کردم و در این راه ضمن استفاده از منابر علمای بزرگی چون حضرت آیت الله نجومی، سید مجتبی معصومی لاری وحجت الاسلام حائری زاده،محضر اساتید بزرگی چون حاج تقی مقدسی وحاج علی نظری و بصورت غیر حضوری از بزرگان این جریان چون حاج منصور ارضی حاج علی انسانی و حاج غلامرضا سازگار و دیگر مداحان بهره جسته ام.

وی در خصوص انتقاد به سبک های جدید، خاطر نشان کرد: به نظر بنده سبک مهم نیست مهم نقل روایت صحیح برای مردم است و یک مداح باید از اضافات من درآوردی که خیلی ها برای گرفتن گریه از مستمع به روضه اضافه می کنند به صورت جدی خود داری کنند تا این امانت همانطوری که از گذشتگان به دست ما رسیده به دست آیندگان برسد.

این مداح اهل بیت بیان داشت: به نظر بنده میزان تغییراتی که در دو دهه اخیر بر روضه ها اضافه شده در هیچ عصری به این حجم نبوده و این البته به دلیل پیوستن خیلی افراد که منبر ندیده و بدون استاد به جرگه مداحان پیوسته اند، است.

وی خاطر نشان کرد: سبکهای بسیار زیبایی در این میان پدید آمده اما منحصر به چند نفر است و مابقی آنرا تکرار می کنند موضوعی که در سبک باید به آن اهمیت داده شود این است که سبک نوحه و یا مداحی و شعر خوانی نباید مترادف با سبک ‌ترانه هایی باشد که در ذهن مردم به فلان خواننده آن طرف آبی و یا ضد انقلاب و یا بی بند و بار منتصب باشد که ساحت مقدس این مراسمات را هم لکه دار کند هم به مضحکه بگیرد.

جانجانی در خصوص ضرورت استفاده از اشعار غنی در مداحی ها، گفت: آنچه ما در قدم اول به آن نیاز داریم اشعار قوی و منطبق با مقاتل معتبر است که البته با احساس سراینده همسو شده باشد 
در بسیاری از اشعار امروز می بینیم که شأن اهل بیت در آنها دیده نشده و عامیانه با اصطلاحاتی چون خوشگل و قشنگ و ... از این الفاظی که برای شخصیتهای بزرگ تاریخ اسلام همراه است و این فقط به دلیل ضعف شاعران برای توصیف یک شخصیت مقدس است.

وی در خصوص تفاوت هیات های امروزی با سبک قدیم افزود:  امروزه تعداد هیأت ها افزایش پيدا کرده و خیمه امام حسین(ع) بیش از پیش گسترانده شده اما آفت هایی هم دارد که در بالا به آنها اشاره شد این درست است که نسل جوان گرایش پیدا کرده به این سبک از عزاداری و گسترش خیلی از این هیاتها بخاطر عدم تطابق سلیقه جوانان با متولیان قدیمی هیات داری اتفاق افتاده ولی متولیان فرهنگی لازم است این حلقه را متصل کنند تا از تحریف و حرکاتی که دون شان اهل بیت(ع) است جلوگیری بعمل آید.

وی ادامه داد: رعایت اصول ادبی استاد شاگردی در مداحی از جمله مواردی است که نسل جوان باید آن را بیاموزد مداح باید با مسجد ارتباط داشته باشد و حضورش را منحصر به مراسم روضه و یا ایام خاص نکند.

این مداح اهل بیت(ع) خاطر نشان کرد: هیأت باید در کنار مسجد باشد و با مسجد مرتبط باشد کانون اصلی مذهبی در ایران مسجد است و این باید حفظ شودآنچه مهم است.

جانجانی اظهار داشت: ما هیأت میرویم که اخلاقیات اهل بیت(ع) را در جامعه نشر دهیم ما هیات نمی رویم که گریه کنیم که اهل بیت در ضعف قرار داشته اند و اینچنین کشته شده اند و باطل همیشه پیروز شده ما این را در هیأت باید بیاموزیم که از خوبی اثر بجا می ماند و از بدی حتی نامی هم نمی ماند.