مرصاد نیوز 18:03 - 1401/05/12
مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه اعلام کرد:

نام های محبوب کرمانشاهی ها در ابتدای سالجاری

مرصاد نیوز: مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه بیشترین آمار فراوانی اسامی را در چهار ماهه اول سالجاری اعلام کرد.

صادق خدادادیان در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی مرصاد، اظهارداشت:  نام فرزند، اولین و ماندگاترین هدیه‌ از سوی پدر و مادر است. بنابراین والدین باید در انتخاب این هدیه، نهایت تلاش و دقت خود را به کار ببرند تا در آینده موجب سرافکندگی فرزند خود نشوند.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه افزود: بر اساس اسناد ولادت ثبت شده در چهار ماهه اول سالجاری در اداره ثبت احوال کرمانشاه بیشترین اسامی انتخاب شده برای فرزندان پسر بر اساس فراوانی بیشتر به ترتیب آراد، محمد، آیهان، آرسام  و کارن بوده است.

وی در مورد فراوانی نام‌های دختران نیز اظهار کرد: رستا، تیلا، آوا،آوین و هانا به ترتیب 5 اسمی بوده که در چهارماهه اول سال برای فرزندان دختر انتخاب کرده اند.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه گفت: متاسفانه بیشتر اسامی از طریق تبلیغات رسانه ای و تلویزیون بوده که مردم می بینند و تقلید می کنند.

وی با بیان اینکه معنا و جنسیت اسامی باید مشخص باشد، تصریح کرد: والدین مجاز نیستند اسامی را انتخاب کنند که فاقد معنای کامل باشد یا با منزلت اجتماعی مغایرت داشته باشد.

خدادادیان خاطرنشان کرد: والدین باید دقت کنند حق خود بر فرزندان را ادا کنند و اسمی را برگزینند که کودک در سنین مختلف، از معنای اسم و آهنگ تلفظ آن خجالت نکشد.

وی گفت: برای اینکه مردم به راحتی بتوانند نام‌های مجاز را انتخاب کنند، سازمان ثبت‌احوال کشور کتابی را تهیه کرده که در آن پنج هزار نام مجاز برای پسران و دختران وجود دارد ضمن اینکه این نام‌ها در سایت سازمان هم قابل دسترسی است.