مرصاد نیوز 09:17 - 1401/05/18
ذاکر اهل بیت(ع) در گفتگو با مرصاد:

مداحان باید سطح مطالعه خود را بالا ببرند/ اشعار عاشورا حماسی باشد

مرصاد نیوز: یک ذاکر اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه مداحان باید سطح مطالعه خود را بالا ببرند، گفت: سروده ها و اشعار عاشورا باید حماسی باشد.

سیاوش وجودی در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی مرصاد، ضمن تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان اظهار داشت: از ده سالگی به تشویق مادرم در راه امام حسین علیه السلام قدم برداشتم و در مسجد حاج شهباز خان در کنار مرحوم حاج عزیزالله افکار مداحی را آموختم.

این مداح و ذاکر اهل بیت(ع) افزود: مداحان جوانی که میخواهند در این عرصه وارد شوند بایستی ابتدا تحت نظر یک استاد قواعد و اشعار مداحی را یاد بگیرند و مهمتر از همه اینکه در خط امام حسین(ع) باشند دنبال مادیات نباشند بلکه دنبال معنویات باشند. چرا که مال دنیا ارزشی ندارد و برای خودشان توشه‌ای بردارند.

وی ادامه داد: مداحان باید اشعاری را انتخاب کنند که در شان اهل بیت(ع) باشد. شعرایی که در سرودن، این موارد را رعایت نمی‌کنند کم لطفی می‌کنند. مثلا اشعار روز عاشورا باید به گونه‌ای باشد که پیام آن روز را بتواند برساند حماسی باشد نه اینکه فقط از مصائب و کشتار و جنایات آن روز صرفا بگوید.

این ذاکر اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه هیئت ها و سبک عزاداری تغییر کرده، گفت: امروزه حضور اشیاء در عزاداری حسینی به اشکال گوناگون معمول شده است اگر در گذشته از لباس و پرچم های متعدد استفاده می شد و مداحی به سبک سنتی بود اما در دوره جدید از طبل، سنج، دمام، زنجیر، دهل و علم، ابزار موسیقی، و ... استفاده می شود.  ولی ای کاش جوانان ما به همان سبک سنتی مداحی کنند.

وی گفت: برای مقتل خوانی از سبک مرحوم شیخ شوشتری استفاده می کنم و همچنین از کتاب اشعار استاد سازگار و حاج علی انسانی استفاده می کنم. البته بیشتر اشعار از قدیم الایام یادداشت کرده ام و به صورت کتابچه درآورده ام.

این ذاکر اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه سالهاست در هیئات به صورت افتخاری مداحی می کند، تصریح کرد: نوکر سیدالشهدا هستم؛ من خودم را به اربابم امام حسین(ع) فروخته ام نه به مال دنیا .

این پیرغلام حسینی گفت: «من اعتقادم این است که اگر اهل بیت (ع) را از ما بگیرند دیگر هیچ چیز در زندگی نداریم، همان‌طور که ما در خصوص اهل بیت (ع) می‌گوییم: «شما وسیله رسیدن به خدا هستید» لذا برای رسیدن به مقام قرب الهی باید متصل به این عزیزان بشویم. ما در مداحی نباید دنبال مال دنیا باشیم.

وی با اشاره به اینکه مداحان باید سطح مطالعه خود را بالا ببرند، اساساً ساخت نوحه و خواندن نوحه هر دو هنر است. نوایی که از حنجره نوحه‌خوان هنرمند بیرون می‌آید و سروده‌ای را که شاعری خوش‌ذوق و خوش‌قریحه ساخته موجب می‌شود که هم عزاداران در شور و حال خاصی از لحظات شوریدگی قرار گیرند.

این ذاکر اهل بیت(ع) بیان کرد: دستگاه‌هایی مانند سازمان تبلیغات و جامعه مداحان در طول سال با برگزاری کلاس‌های مختلف و بررسی اشعار مداحان که از سوی کارشناسان دینی، بازبینی می‌شوند، می‌توانند در این راه موثر واقع شوند و می‌توانند کتاب‌ها و منابع مناسب را در اختیار مداحان به‌ویژه مداحان جوان قرار دهند تا از آن‌ها استفاده کنند.

وی گفت: مداح باید شاخصش ابا‌عبداالله و اهل بیت‌(ع) باشد. باید به‌گونه‌ای باشد که رفتار، گفتار، کردار و اعمالش با شاخص، یکی باشد و بر اساس مرام و سیره اهل بیت‌(ع) عمل کند که عاقبت‌بخیر شود.

گفتنی است "حاج سیاوش وجودی" عضو سازمان بسیج مداحان استان کرمانشاه و عضو هیئت انصار سینه زنان حسینی محله سرچشمه  که در سال 1337 در کرمانشاه متولد شده و دارای 2 فرزند است.