مرصاد نیوز 09:37 - 1401/05/29
مدیرعامل شرکت بازیافت مواد و تولید کود آلی کرمانشاه در گفتگو با مرصاد مطرح کرد:

ورود روزانه ۶۵۰ تن زباله به پروژه پسماند کرمانشاه/ اجرای طرح تفکیک در مبداء نیازمند تجهیزات و مشارکت مردم است

مرصاد نیوز: مدیرعامل شرکت بازیافت مواد و تولید کود آلی کرمانشاه با اشاره به اینکه مسئولان باید بتوانند طرح تفیک از مبدا را اجرا کنند، گفت: اجرای این طرح نیازمند تجهیزات، فرهنگسازی و مشارکت مردم است.

دکتر هایده شیرزادی در گفتگو با  مرصادنیوز، اظهار داشت: حفظ محیط زیست و تفکیک پسماندها نیازمند فراهم کردن زیرساختها ، خرد جمعی ، همکاری نهادهای مرتبط و تامین هزینه آن است.

مدیرعامل شرکت بازیافت مواد و تولید کود آلی کرمانشاه با اشاره به اینکه میزان تولید پسماند در فصول مختلف متفاوت است، افزود: در فصل تابستان به دلیل تولید سبزی و میوه های جالیزی مثل هندوانه، طالبی و.. که اکثر مردم مصرف می کنند، تولید پسماند بیشتر است.

شیرزادی گفت: میانگین تولید روزانه پسماند هر شهروند حدود 700 گرم و با احتساب پسماندهای کسبه 750 گرم می باشد. به نسبت جمعیت کرمانشاه روزانه بیش از ۶۵۰ تن پسماند شهر کرمانشاه و حدود 30 تن از روستاها و شهرهای همجوار شهر کرمانشاه وارد پروژه بازیافت کرمانشاه می شود، تصریح کرد: حدود 70 تا 80 تن هم روزانه توسط زباله گردها جمع آوری می شود که وارد کارخانه بازیافت کرمانشاه نمی شود و در پروسه پردازش قرار نمی گیرد.

وی خاطرنشان کرد: بخش ارزشمند پسماندها توسط زباله گردها جدا می شود و بخش دیگر آن که پسماندهای غذایی باغچه ای هستند برای پردازش وارد کارخانه بازیافت می شود.

دکتر شیرزادی در ادامه گفت: پسماندها به سه بخش؛ پسماندهای آلی شامل مواد غذایی و میوه و سبزی که به اصطلاح پسماند تر می گویند و پسماندهای دارای ارزش بازیافتی شامل کاغذ و شیشه و فلز و پلاستیک که به آن به اصطلاح پسماند خشک می گویند و بخشی پسماندهای بسته بندی است مانند مواد یکبار مصرف ، کیسه های پلاستیک، منسوجات، لاستیک و مواد بهداشتی و... که ارزش بازیافتی آن کم است ولی دارای ارزش حرارتی می باشد . مقدار بسیار کمی هم پسماندهای ویژه است مانند باطری ، لامپ ها و ... .

وی خاطرنشان کرد: بیشترین پسماندها مربوط به مواد غذایی است که حدود ۷۰ درصد پسماندها را تشکیل می‌دهد که اگر بازیافت نشود موجب آلودگی محیط زیست می شود . زیرا از هر تن پسماند حدود ۶۰۰ لیتر شیرآبه آزاد می شود و همچنین هر تن تقریبا به اندازه ۵۰۰۰ متر مکعب گاز گلخانه‌ای ایجاد می‌کنند.

این متخصص اکولوژی ادامه داد: لذا برای حفظ آب های جاری و زیرزمینی، کاهش آلودگی و جلوگیری از تولید شیرابه، تلاش شده در کارخانه بازیافت 100 درصد پسماندهای غذایی که به آن مواد آلی گفته می شود در پروسه پردازش جداسازی و به کود کمپوست تبدیل شود.

شیرزادی گفت: بخش دیگری از پسماندها مواد ارزشی بازیافتی مثل کاغذ، فلز، شیشه، قوطی ها، پلاستیک هستند که بخش عمده آن در سطح شهر توسط زباله‌گردها برای فروش جمع آوری می‌شود و تنها بخش کمی وارد کارخانه می شود که آن را جداسازی می کنیم.

وی گفت: بخش دیگری از پسماندها که حدود ۱۵ تا 20 درصد است و میزان آن در دوران کرونا افزایش یافت مواد و وسایل پلاستیک یکبار مصرف بود. که وقتی با پسماندهای غذایی تداخل پیدا می کند رطوبت جذب می کند و وزنش بیشتر می شود. که می توان از این مواد برای سوخت جایگزین در کارخانه سیمان استفاده نمود. به دلیل عدم تامین هزینه های آن هنوز نتوانسته ایم به این توافق برسیم که این مواد در کارخانه سیمان مصرف شود لذا بیشتر این نوع پسماندها به محل دفن انتقال داده می شود.

مدیرعامل شرکت بازیافت مواد و تولید کود آلی کرمانشاه افزود: بخش دیگری از پسماند ها که اگر وارد طبیعت شوند خیلی سمی و خطرناک هستند و جزو مواد آلاینده محسوب می شوند، باتری ها و لامپ ها هستند که بایستی شهرداری برای جمع آوری آن برنامه ریزی کند و مردم همکاری کنند و جعبه هایی در مدارس، فروشگاهها و ادارات تعبیه شود که این مواد سمی- باتری و لامپ ها و کارتریج پرینترها- بصورت جداگانه جمع آوری شوند. شیرزادی با بیان اینکه آموزش تفکیک پسماندها هزینه دارد، گفت: شهرداری حدود 60 درصد هزینه های پردازش در محل کارخانه بازیافت را می تواند تأمین کند اما مابقی آن برایش مقدور نیست لذا طبق قانون مردم باید هزینه پسماند خود را بپردازند.

این متخصص اکولوژی بیان کرد: همانطور که اشاره شد مواد ارزشمند بازیافتی مثل فلزات، شیشه، پلاستیک، کاغذ و.. توسط زباله‌گردها جمع می شوند وارد کارخانه بازیافت نمی شود که لااقل بخشی از این هزینه ها را تأمین کند.

وی با بیان اینکه بیش از دو دهه زباله گردی به شدت افزایش یافته، افزود: بر اساس مطالعات صورت گرفته بیش از هفتاد درصد از این زباله گردان معتادان هستند و بخشی هم بخاطر شرایط اجتماعی، اقتصادی و بیکاری به این بخش ورود کرده اند. 

مدیرعامل شرکت بازیافت کرمانشاه برای حل معضل پسماندها گفت: مسئولان مربوطه باید بتوانند طرح تفکیک در مبدأ را اجرا کنند، که این امر نیاز به مشارکت جدی مردم دارد، هر چند ما طرح تفکیک پسماندها آلی از مبدا را از سال 1379 تا 1386 در مناطقی از شهر کرمانشاه شروع کردیم و مردم هم همراهی و همکاری خوبی داشتند . به دلیل نبود بودجه  نتوانستیم کار را در کل شهر کرمانشاه توسعه دهیم و بعد هم با تغییر مدیران شهرداری ها کل کار تفکیک در مبدا تعطیل شد.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط موجود بخشی از شهر کرمانشاه تحت پوشش طرح تفکیک در مبدا است و مشارکت مردم بر اساس مطالعات انجام شده کم است و باید امکانات طرح تفکیک در مبدا ( استقرار مخازن) در آپارتمان ها و خودروهای مناسب برای جمع آوری پسماندها  فراهم شود تا مردم همکاری داشته باشند.