مرصاد نیوز 10:07 - 1401/06/30
پذیرایی از زوار اربعین به رسم مهمان نوازی کرمانشاهی ها؛

"دروازه کربلا" سربلند از آزمون بزرگ اربعین/ سنگ تمام سینه ستبر ایران اسلامی برای زوار

مرصاد نیوز: مرز رسمی خسروی دروازه اصلی کربلای معلی و قدیمی‌ترین مرز برای تردد زائران عتبات عالیات به عراق امسال با مدیریت میدانی و تفکر جهادی مسئولان بار دیگر به دوران طلایی خود بازگشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، از ماهها قبل رایزنی‌ها برای بازگشایی مرز خسروی که یکی از مطالبات مهم استان و آرزوی دیرینه مردم این سامان بود انجام گرفت که نهایتاً منجر به بازگشایی مرز خسروی و پذیرش زوار عتبات عالیات شد.

مسعود مرادی یکی از زائران در گفتگو با مرصادنیوز اظهار کرد: امسال اولین بار است که برای زیارت مشرف می شوم و مرز خسروی را انتخاب کردم.

وی گفت: این مرز نزدیکترین نقطه به کربلای معلی است و امکانات خوب جاده ای، آب، برق و مخابرات دارد.

مرادی همچنین از سرویس های انتقال و جابجایی در پایانه و راهنمایی و هدایت زائران اظهار رضایت کرد.

مرتضی رضایی یکی از دیگر از زائران در گفتگو با مرصادنیوز اظهار کرد: امسال با بازگشایی مرز خسروی یکی از آرزوهای دیرینه و مطالبات مهم مردم تحقق پیدا کرد.

وی ضمن اظهار رضایت از امکانات بهداشتی و رفاهی مرز خسروی افزود: در شهرستانهای ورودی مثل سرپلذهاب و استقبال، اسکان، پذیرایی موکبها خیلی خوب بود.

رضایی گفت: مرز خسروی زیرساخت های بسیار خوبی دارد و باید ظرفیتها و خدمات آن به درستی معرفی شود.

وی بر استقرار اتوبوس هایی برای جابجایی مسافران از پایانه استان کرمانشاه به پایانه بین المللی مرز خسروی تاکید کرد و گفت: باید تبلیغات مناسب در مسیر جهت راهنمایی هدایت زائران انجام شود.

محمد حیدری در گفتگو با مرصادنیوز اظهار داشت: از ابتدای بازگشایی مرز رسمی خسروی در ۲۳ مردادماه امسال تاکنون ۵۰۰ هزار نفر از زائران اربعین از این مرز تردد  داشته اند.

سرپرست فرمانداری قصرشیرین گفت: از مجموع تردد صورت گرفته از مرز خسروی حدود ۳۰۰ هزار نفر از زائران عازم عراق شده و حدود ۲۰۰ هزار نفر نیز از این گذرگاه به کشور بازگشته اند.

وی با بیان اینکه مرز خسروی رسمی ترین و قدیمی ترین مرز با کشور عراق است که بهترین و مناسب ترین زیرساختها را دارا می باشد، گفت: امیدواریم بتوانیم همچنان خدمتگزاران شایسته‌ای برای این عزیزان باشیم تا ان شاءالله به سهولت و در آرامش تردد داشته  باشند.

خدمات‌رسانی به زوار اربعین برگ زرینی در تاریخ استان کرمانشاه

حجت الاسلام والمسلمین یوسف احمدی در گفتگو با مرصادنیوز، با اشاره به اینکه امسال مرز خسروی بیشترین تردد زائر را داشته، اظهار کرد: این خدمات رسانی و مهمان نوازی مردم استان در این ایام، برگ زرینی در تاریخ استان کرمانشاه است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه افزود: همه مردم در حد توان خود به هر نحوی به زائران اباعبدالله خدمت می کنند از جمله کارهای خدماتی، فرهنگی، اجتماعی، اسکان، اطعام و ..  که همگی یک هدف دارند و آن کسب رضایت حضرت سیدالشهدا(ع) است.

وی تصریح کرد: با توجه به بازگشایی مرز خسروی و اینکه بصورت 24 ساعته می خواهد به زوار ارائه خدمات دهد بایستی زیرساختهای عمرانی و فرهنگی کرمانشاه روزانه پذیرش 50 هزار زائر را داشته باشد.

احمدی گفت: امسال با توجه به این حجم بالای زائران می طلبد برای سال آینده برنامه ریزی شود، نقاط ضعف را شناسایی و به قوت تبدیل کنیم و نقاط قوت را تقویت کنیم که زائرین اربعین بتوانند به سهولت از این مرز به عتبات عالیات مشرف شوند.

وی مجاورت این مرز با مرز کردنشین عراق را مثبت ارزیابی کرد و گفت: می توان فرهنگسازی کرد و فرهنگ غنی نوکری امام حسین(ع) را منعکس کرد و به نوعی تبادل فرهنگها صورت بگیرد.

حجت الاسلام احمدی تصریح کرد: به خدمات رسانی مردم به زوار اشاره کرد و گفت: مردم ما امام حسینی هستند و امیدواریم عنایت امام حسین(ع) شامل حال ملت و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران قرار بگیرد و این نظام به تمدن اسلامی تبدیل شود.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه گفت: بیش از ۲۴۱ هزار زائر اربعین از پایانه مرزی خسروی به عتبات عالیات اعزام شدند.

فریبرز کرمی در گفتگو با خبرنگار مرصاد، اظهار داشت: بر مبنای آخرین اطلاعات دریافتی از بیست و سوم مرداد تا پایان روز گذشته 241 هزار و 661 زائر اربعین از پایانه مرزی خسروی راهی عتبات عالیات شدند.

وی با بیان اينکه شمار فراوانی از زوار اعزامی به پیاده روی اربعین به کشور بازگشته اند، افزود: همچنین طی ۲۴ ساعت گذشته چهار هزار و ۳۵۹ نفر از مرز خسروی وارد ایران شدند.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه همچنین از خروج ۹۶ زائر اربعین از طریق پایانه مرزی خسروی خبر داد‌.

کرمی با اشاره به گزارش روزانه وضعیت تردد در محورهای مواصلاتی استان کرمانشاه‌، گفت: در شبانه روز گذشته مجموع تردد کلی خودروها در محدوده استان به ۵۷۷هزار و ۹۲۱ خودرو رسید.

وی مجموع ترددهای ورودی به محورهای مواصلاتی استان کرمانشاه را ۵۲ هزار و ۱۳۴ دستگاه و  مجموع ترددهای خروجی از استان را  ۵۰هزار و۹۴۲ دستگاه خودرو اعلام کرد.

به گزارش مرصاد، خسروی یکی از مرزهای مهم و با موقعیت راهبردی کشورمان است که این مرز بین المللی قدیمی‌ترین مرز رسمی کشورمان با عراق برای تردد زائران عتبات عالیات است که در گذشته جزئی از راه ابریشم بوده است.

مرز خسروی برای تردد زوار زیرساخت های بسیار خوبی دارد و استان کرمانشاه باید در تبلیغات آورده شده و به درستی معرفی شود.