مرصاد نیوز 22:22 - 1401/07/03
یادداشت:

اینترنت ماهواره ای از رویا تا واقعیت؟

مرصاد نیوز: آنچه که در خبرها درباره ینترنت ماهواره ای آمد بیشتر در این برهه زمانی، خبرسازی برای تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی و امیدوار کردن اغشاشگران به حمایت های رویایی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ،وزارت خزانه‌داری آمریکا برخی تحریم‌های تکنولوژی مربوط به ایران را لغو کرد. بر این اساس، بسیاری از شرکت‌های خارجی اجازه پیدا می‌کنند خدمات خود را در اختیار کاربران و کسب‌وکارهای ایرانی قرار دهند که یکی از آن‌ها، اسپیس ایکس و اینترنت ماهواره‌ای استارلینک این شرکت است.

«آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا در توییتی به لغو همین تحریم‌ها جهت گردش آزاد اطلاعات در ایران اشاره کرده بود که در پاسخ به توییت او، «ایلان ماسک»، یک خبر مهم را اعلام کرد: «فعال‌سازی اینترنت ماهواره‌ای برای ایران.»

چند نکته و ملاحظه پیرامون این خبرسازی:

1⃣ اولا استارلینک نمی‌تواند بدون مجوز کارش را در ایران آغاز کند و این موضوع از سوی ایران به اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) اعلام شده است.

2⃣ از طرف دیگر به دلیل ناقص بودن پوشش استارلینک، بعید است اینترنت ماهواره‌ای این شرکت به این زودی‌ها بتواند در ایران سرویس دهد، در حالت خوشبینانه این پروژه در بلندمدت امکان اجرا در ایران را دارد.

3⃣ در کنار این دعوای حقوقی البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که استفاده از استارلینک بدون تجهیزات دریافت سیگنال اینترنت ماهواره‌ای ممکن نیست. مودم های مخصوصی نیاز است که ورود آنها به ایران تا این لحظه ممنوع بوده و قاعدتا بدون وجود آنها اینترنت ماهواره ای رویایی بیش نیست.

4⃣ ضمنا ایستگاه های زمینی برای اتصال ارتباط بین ماهواره ها نیاز است  که استارلینک در ایران فاقد این ایستگاه هاست. موضوعی که ایلان ماسک به دنبال راه حلی برای آن در نسل های جدید ماهواره های خود است.

در نتیجه آنچه که در خبرها آمد بیشتر در این برهه زمانی، خبرسازی برای تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی و امیدوار کردن اغشاشگران به حمایت های رویایی است...