مرصاد نیوز 15:44 - 1401/07/06
مدیر نظارت بر امور دارو معاونت غذا و دارو کرمانشاه:

کمبود برخی اقلام آنتی بیوتیک‌ و سرم تزریقی در کرمانشاه مقطعی است

مرصاد نیوز:مدیر نظارت بر امور دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: اکنون با کمبودهای مقطعی تعدادی از آنتی بیوتیک‌ها و سرم های تزریقی مواجه هستیم که البته هیچ گاه توزیع آنها صفر نشده است.

خدیجه نجفی در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز ، درباره علت کمبود برخی اقلام دارویی در سطح داروخانه های استان کرمانشاه، اظهار داشت: در همه دوره های زمانی همواره کمبودهای دارویی به صورت موقتی وجود دارد و این کاملا طبیعی است سازمان غذا و دارد هم این موضوع را تایید می کند‌.

مدیر نظارت بر امور دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: اکنون نیز با کمبودهای مقطعی تعدادی از آنتی بیوتیک‌ها و سرم های تزریقی مواجه هستیم که البته هیچ گاه توزیع آنها صفر نشده بلکه توزیع آن ها نسبت به قبل مقداری کاهش یافته است.

نجفی تصریح کرد: معاونت غذا و دارو کرمانشاه همواره از طریق سازمان غذا و دارو پیگیر جذب سهمیه های دارویی است و کمبود این اقلام را به صورت ماهیانه به این سازمان انعکاس می دهد و همچنین با شرکت‌های تولیدی و توزیع دارو مکاتبه می کند تا سهمیه بیشتری به استان کرمانشاه اختصاص دهند و برای جذب مازاد سهمیه استان‌های دیگر نیز اقدام می کند تا مشکلی برای بیماران ایجاد نشود.

مدیر نظارت بر امور دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: درحال حاضر توزیع برخی اقلام دارویی تنها با نامه سازمان غذا و دارو در داروخانه های منتخب انجام می شود اما اقلام دارویی معمولی در همه داروخانه های استان توزیع می شود که هر بیمار با مراجعه به نزدیک ترین داروخانه محل زندگی بتواند داروی مورد نیاز خود را تهیه کند.

نجفی با بیان اينکه به صورت روزانه پیگیر تامین سرم برای بیماران سرپایی هستیم، خاطرنشان کرد: بیمارستانها از این نظر مشکلی ندارند و در داروخانه های سرپایی هم بر اساس اولویت به صورت روزانه توزیع سرم انجام می شود برهمین مبنا با استفاده از نسخه امکان تهیه سرم به صورت سرپایی وجود دارد.

مدیر نظارت بر امور دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: به دنبال اجرای طرح دارو یار، فرانشیز پرداختی بیماران کاهش و سهم بیمه افزایش پیدا کرده برهمین مبنا پرداختی بیماران کمتر شده به شرطی که بیماران مخصوصا افراد مبتلا به بیماری های مزمن از طریق نسخه به تهیه دارو اقدام کنند.

نجفی با تاکید بر اینکه اگر داروهای مورد نیاز بیماران توسط پزشک تجویز شود نه تنها پرداختی بیمار افزایش نیافته بلکه کاهش هم یافته، تصریح کرد: بیمارانی هم که تحت پوشش بیمه نیستند می توانند با مراجعه به دفاتر بیمه سلامت نسبت به برخوداری از بیمه و تهیه دفترچه اقدام کنند.

 

انتهای پیام/