مرصاد نیوز 11:42 - 1401/09/03
رییس سازمان بورس مطرح کرد؛

۲۵ درصد تامین مالی از طریق بازار سرمایه انجام می شود/ راه اندازی ۱۰۰ صندوق جسورانه در بازار سرمایه

مرصاد نیوز:رییس سازمان بورس گفت:درحال حاضر حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد تامین مالی از طریق انتشار اوراق مشارکت و اوراق مختلفی که دولت و شرکتها منتشر می کنند، به بازار سرمایه منتقل شده است‌.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ،مجید عشقی در مراسم افتتاحیه اولین همایش منطقه ای تامین مالی غرب کشور، اظهار داشت: مباحث مربوط به بازار سرمايه بسیار پیچیده، تخصصی و گسترده و نیازمند این است که به صورت مستمر از طریق بخش های مختلف پیگیری شود و به نتیجه برسد.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه از دو بخش کلی بازار اولیه و ثانویه تشکیل شده، افزود: بازار ثانوی فراز و نشیب هایی دارد که متاثر از عوامل متعددی است و بر اساس آن قیمتها و شاخص ها دچار نوسان می شوند اما یکی از رسالت‌های اصلی بازار سرمایه تسریع در تامین مالی سرمایه و کمک به تشکیل سرمایه است.

عشقی تصریح کرد: در کشور ما به صورت سنتی عمده بار تامین مالی بر دوش بانک‌ها بوده و بیش از۹۰ درصد تامین مالی شهرکهای صنعتی توسط سیستم بانکی صورت گرفته که این نقش در سال‌های اخیر قدری به بازار سرمایه منتقل شده و درحال حاضر بستگی به مبنای محاسباتی بین ۲۰ تا ۲۵ درصد تامین مالی از طریق انتشار اوراق مشارکت و اوراق مختلفی که دولت و شرکتها منتشر می کنند، به بازار سرمایه منتقل شده است‌.

رییس سازمان بورس گفت: امیدواریم با طراحی ابزارهای مناسب سیر صعودی را حفظ کنیم تا بتوانیم نقش موثرتری را در تشکیل سرمایه ایفا کنیم.

به گفته عشقی از یکسال گذشته تاکید اصلی سازمان بورس بر تامین مالی و ابزارسازی بوده برهمین مبنا تلاش کردیم نهادهای مالی را گسترش دهیم و راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری مختلف را در حوزه های مختلف پیگیری کردیم و بنا به نیازهای سرمایه گذاری اشخاص مختلف، صندوق های درآمد ثابت و... راه اندازی شده اند که نیاز های بخش های مختلف را پوشش می دهند.

وی افزود: حضور شرکت‌های دانش بنیان در بازار سرمایه بسیار محدود و حداقلی بود و تنها کاری که در حوزه دانش بنیان انجام شده بود شماری از شرکتهایی که مجوز دانش بنیان داشتند در بازار سرمایه پذیرش شدند و سهام آنها خریداری می شد.

رییس سازمان بورس خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شرکت‌های دانش بنیان می توانند نقش بسیار مهمتری را ایفا کنند و با پیشرفت‌های حاصل شده و اتفاقات چند سال گذشته به این نتیجه رسیدیم شرکت‌های دانش بنیان مخصوصا شرکت‌هایی که کل کسب و کارهای آنها در حوزه اقتصاد مبتنی بر دیجیتال است می توانند نقش موثری در بازار سرمایه ایفا کنند.

عشقی تصریح کرد: ضوابط پذیرش شرکت‌های مبتنی بر اقتصاد دیجیتال با کمک دستگاه های نظارتی و سایر دستگاه هایی که نگرانی هایی در این حوزه داشتند بررسی و ابلاغ و نخستین شرکت مبتنی بر اقتصاد دیجیتال پذیرش شد و سهام آن مورد معامله قرار گرفت هرچند که پذیرش این شرکت با موانع و مشکلات فراوانی انجام شد.

پذیرش نخستین شرکت مبتنی بر اقتصاد دیجیتال در بازار سرمایه

وی افزود: با توجه به ضوابط موجود پذیرش نخستین شرکت مبتنی بر اقتصاد دیجیتال در بازار سرمایه بسیار سخت بود که در گام بعدی درصدد هستیم ضوابط پذیرش را تسهیل کنیم و قواعد دست و پاگیری که در ضوابط اولیه دیده شد برطرف و شرکت‌های بیشتری پذیرش شوند.

عشقی خاطرنشان کرد: همچنین در راستای تامین مالی جمعی برای شرکت‌های دانش بنیان اقداماتی انجام شد که این روش تامین مالی برای طرح های کوچک و متوسط دانش بنیان بسیار راهگشا است و تاکنون بالغ بر ۳۴ طرح تامین مالی شده و اکنون طرح های بسیاری در دست اقدام است.

رییس سازمان بورس گفت: این روش تامین مالی برای طرح هایی است که به کمتر از ۲۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارند؛ طرح های کوچک و متوسطی که دوره سرمایه گذاری و بهره برداری مشخصی دارند و می توانند در یک بازه مشخصی به نتیجه برسند که البته مورد استقبال بسیار خوبی به ویژه در حوزه دانش بنیان قرار گرفته است و امیدواریم بتوانیم طی جلسات امروز این ابزار را به درستی معرفی کنیم و استان بتواند از این ابزار هم استفاده کند‌.

عشقی خاطرنشان کرد: ۵۰ درصد اقتصاد ایران  خدمات محور است برهمین اساس اگر بخواهیم حرکتی در اقتصاد ایجاد کنیم با توجه به مباحث اقتصاد دیجیتال و حوزه دانش بنیان اعتقاد داریم حوزه خدمات می تواند نقش بسیار موثری ایفا کند به همین دلیل رویکرد بازار سرمایه بر این است که در این حوزه شرکت‌های دانش بنیان و دیجیتال در بازار سرمایه و همچنین تامین مالی این  شرکت‌ها ورودی جدی داشته باشند.

درصدد تسهیل ضوابط موجود در بخش تامین مالی و انتشار اوراق هستیم

وی افزود: همچنین درصدد هستیم ضوابط موجود را در بخش تامین مالی و انتشار اوراق تسهیل کنیم در واقع اکنون نگاه بر این است که دارایی ها و ضمانتهای فیزیکی

پشت اوراق منتشر شده باشد تا مجوز انتشار اوراق صادر شود درحالی که این رویکرد باید عوض شود و باید اعتماد کنیم و دارایی های دیگر را به رسمیت بشناسیم تا بتوانیم این حوزه ها را هم تامین مالی کنیم.

عشقی با بیان اينکه اکنون تنوع صندوق های سرمایه گذاری تکمیل شده، گفت: علاوه بر صندوق های سرمایه گذاری در بازار ثانویه، صندوق سرمایه گذاری سهام و اهرمی وجود دارد که ریسک بسیار بالاتری نسبت به بازار سهام دارند همچنین صندوق های تضمین اصل سرمایه نیز راه اندازی شده است.

معضل حضور گسترده مردم فاقد سواد مالی در بازار سرمایه

رییس سازمان بورس گفت: یکی از معضلاتی که از سال ۹۹ به یادگار یدک می کشیم حضور گسترده مردم عادی که دانش و سواد مالی درستی نداشتند، در بازار سهام بود که به واسطه تبلیغات کانالهای تلگرامی و اعتماد به افراد خاصی سهام را با قیمت های بالا خریداری می کردند که با توجه به این شرایط سعی کردیم ابزاری تعریف کنیم که اشخاص متقاضی ورود به بازار سرمایه که نمی خواهند ریسکی را قبول کنند در این صندوق ها مشارکت کنند.

عشقی خاطرنشان کرد: درصندوق های تضمین اصل سرمایه اصل سرمایه افراد کم ریسک محفوظ است و اگر سودی حاصل از افزایش قیمت سهام کسب شود از آن منتفع خواهند شد درحال حاضر این ابزار طراحی شده و اکنون در بازار موجود است برهمین مبنا هرفردی بر مبنای مقدار ریسکی که می پذیرد می تواند به بازار سرمایه وارد شود؛ افراد پر ریسک می توانند ابزارهای پر ریسک داشته باشند و افراد کم ریسک در صندوق های تضمین اصل سرمایه، سرمایه گذاری کنند.

وی افزود: در حوزه صندوق های سرمایه گذاری مرتبط با شرکت‌های دانش بنیان هم بالغ بر ۱۰۰ صندوق جسورانه راه اندازی شده و منابع خوبی هم دارند اما یکی از معضلات صندوق های جسورانه این است که ارتباط خوبی بین مدیران و گردانندگان این صندوق ها با شرکت های حوزه اقتصاد دانش بنیان ایجاد نشده است.

عشقی خاطرنشان کرد: اگر مدیران این صندوق ها بتوانند با فضای سرمایه گذاری در حوزه شرکت‌های مبتنی بر اقتصاد دیجیتال و شرکت‌های دانش بنیان آشنایی و تعامل بیشتری داشته باشند می توانند به راحتی این شرکتها را تامین مالی کنند.

رییس سازمان بورس گفت: اکنون منابع بسیاری در صندوق های جسورانه موجود است یا می تواند وجود داشته باشد که از آنها نیز استقبال خوبی خواهد شد اما این منابع به سمت طرح های اقتصادی سوق داده نشده است.

 

انتهای پیام/