مرصاد نیوز 12:13 - 1401/09/08
بساط عرضه برنج خارجی با نرخ های دولتی برچیده شد؛

شگفتانه های آخر فصل بازار برنج/ حذف سهمیه دولتی برنج خارجی با هدف حمایت از تولید داخل!

مرصاد نیوز:یکی از بازارهای پر نوسان بازار کالاهای اساسی از جمله برنج است که نه در داخل از ثبات قیمتی برخوردار است و نه امکان نرخ گذاری مناسب برای نوع خارجی آن وجود دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، برنج از جمله محصولاتی است که در داخل کشور به ویژه مناطق شمالی ایران به وفور کشت می شود؛ محصولی که از نظر کیفیت منحصر به فرد محسوب می شود با این حال تولید کنندگان داخلی رضایت چندانی از وضعیت خود ندارند.

درحالی که هزینه های بالای کشت برنج سبب نارضایتی شالی کاران شده از سوی دیگر شاهد عدم رضایتمندی مردم از قیمت گذاری این نوع برنج ها هستیم تا جایی که گرانی آن باعث مصرف محصولات جایگزین برنج چون سیب زمینی و ماکارونی یا حتی استفاده از برنج های خارجی شده است.

صرف نظر از چالش های موجود در بازار برنج ایرانی که البته سیاست گذاری های خوبی هم از سوی مجلس و دولت برای جلوگیری از کمبود آن اتخاذ شده، مدتی است که شاهد التهاباتی در بازار برنج خارجی هستیم.

از آنجا که همواره محصولات داخلی و خارجی رقبای یکدیگر محسوب می شوند هرچند که از نظر محصولی چون برنج، نوع ایرانی آن هم تایی ندارد اما افزایش قیمت ها و گرانی برنج ایرانی مصرف برنج خارجی را بیشتر کرد با این وجود نوسانات ارزی سبب بروز مشکلاتی از نظر تامین برنج های خارجی شد.

اخیرا نیز شاهد حذف سهمیه توزیع برنج های خارجی در سامانه بازرگام هستیم که با توجه به گرانی برنج ایرانی، بازار سیاه برنج های خارجی هم داغ است و همین موجبات نارضایتی مردم را فراهم آورده که امیدواریم به زودی مشکل تامین برنج با نرخ مناسب یا از طریق حمایت دولت از برنج های وارداتی یا کاهش قیمت برنج های داخلی مرتفع شود.

 

دولت درباره حمایت یا عدم حمایت از برنج های خارجی بر اساس سیاست های بازار عمل می کند

ایرج صفایی در گفتگو با خبرنگار مرصاد، اظهار داشت: برخلاف سال گذشته و اوایل سال جاری، اخیرا دولت سهمیه توزیع برنج های خارجی را از طریق سامانه بازرگام اختصاص نداده است.

وی افزود: اگرچه اکنون برنج خارجی با نرخ دولتی توزیع نمی شود اما برنج های ایرانی در سامانه بازرگام عرضه می شود که نسبت به قیمت های موجود در بازار نرخ مناسب تری دارند.

مدیرعامل تعاون روستایی استان کرمانشاه گفت: درحال حاضر استقبال مردم از برنج های ایرانی عرضه شده از طریق سامانه بازرگام خوب است.

به گفته صفایی برنج خارجی هم موجود است اما در مواردی دولت به دلیل حمایت از تولید کنندگان داخلی کمتر از قبل برنج خارجی را به بازار عرضه می کند و البته در مواردی هم این محصولات با عدم استقبال مردم مواجه می شود.

وی با تاکید بر اینکه دولت درباره حمایت یا عدم حمایت از برنج های خارجی بر اساس سیاست های بازار عمل می کند، افزود: درحال حاضر برنج های خارجی با نرخ آزاد در فروشگاه ها موجود است.

اکنون برنج خارجی با نرخ دولتی یافت نمی شود

رامین پهلوانی در گفتگو با خبرنگار مرصاد، اظهار داشت: مشکلی از نظر کمبود اجناس به ویژه کالاهای اساسی در بازار وجود ندارد اما سطح قیمت ها بالا است.

وی افزود: اکنون برنج خارجی با نرخ دولتی یافت نمی شود بلکه در بازار با قیمت ۳۴۰ هزار تا ۴۵۰ هزار تومان عرضه می شود هرچند که در فروشگاه های بزرگ و کوچیک با قیمت بالا توزیع می شوند‌.

رییس بازرسی و نظارت اتاق اصناف کرمانشاه گفت: علت گرانی برنج خارجی کمبود آن نیست بلکه به هزینه های جانبی واردات این محصول مرتبط می شود و افزایش قیمت دلار هم در آن تاثیر گذار بوده است‌.

پهلوانی درباره چگونگی برخورد با واحدهای صنفی که نسبت به گران فروشی اقدام می کنند، گفت: برخی از کسبه در مواردی محصولاتی را گران خریده اند که با لحاظ سود قانونی مشمول جریمه نمی شوند اما اگر از عرف معمول نسبت به لحاظ سود خود اقدام کنند با آنها برخورد خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه جریمه موارد گران فروشی چندین برابر اعمال می شود‌، افزود: طی روزهای اخیر شمار بازرسی ها توسط بازرسان اتاق اصناف، سازمان جهاد کشاورزی، بازرسی سازمان صمت و بسیجیان افزایش یافته است.

رییس بازرسی و نظارت اتاق اصناف کرمانشاه گفت: باید کالاهای قبلی که با نرخ قدیم خریداری شده با همان نرخ قبلی به فروش برسد درحالی که این موضوع توسط برخی از کسبه رعایت نمی شود.

پهلوانی جرایم سنگینی برای متخلفین در نظر گرفته می شود، تصریح کرد: شماری از واحدهای صنفی بعد از پلمب، اجناس موجود را به نرخ دلار جدید می فروشند تا متضرر نشوند درحالی که این موضوع تخلف است.

به گفته رییس بازرسی و نظارت اتاق اصناف استان کرمانشاه اخیرا موردی از احتکار برنج مشاهده نشده است.

 

حدود ۸۰ درصد برنج کشاورزان در کارخانه‌های شالی کوبی باقی مانده است/مصرف برنج خارجی در مراکز دولتی با شعار حمایت از تولید داخل همخوانی ندارد

رضا حاجی پور نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی نیز در نطق میان‌دستور خود در نشست علنی مجلس شورای اسلامی،  خطاب به رئیس جمهور، دولت مردان، وزرای جهاد کشاورزی و صمت، اظهار داشت: در تیرماه سال جاری برنج کاران محصول خود را برداشت کردند اما پس از گذشت حدود پنج ماه از آن تاریخ حدود 80 درصد از محصول برنج کاران در کارخانه‌های شالی کوبی باقی مانده ولی در دانشگاه‌ها و مراکز دولتی برنج خارجی پخت می‌شود.مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از محصولات داخلی بیاناتی را داشتند مگر برنج ایرانی محصول داخلی نیست.

وی افزود: چرا باید کشاورزان ما اینگونه مورد بی مهری و بی احترامی قرار بگیرند؛ پنج ماه از برداشت برنج و کشت مرحله اول و دوم گذشته است. امروز مرکبات و سردرختی‌ها باقی مانده اند و کسی نیست که این محصولات را خریداری کند. کیوی کاران نمی‌دانند چه کاری باید انجام دهند و چگونه باید محصولات را به فروش برسانند.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: علی‌رغم منویات مقام معظم رهبری در راستای حمایت از تولیدات داخلی، اکنون 80 درصد برنج کشاورزان در کارخانه‌های شالی کوبی باقی مانده و این مشکل با دست رئیس جمهور حل می‌شود، باید دولتمردان و وزرا به مسئولین دستور دهند تا در درون کارخانه‌های شالی کوبی خرید کنند به جای اینکه برنج های خارجی در مراکز دولتی توزیع شود. کی قصد دارید تصمیم بگیرید ؟ اکنون مجددا فصل کشاورزی آغاز شده است.

به ‌گزارش مرصادنیوز، اوایل سال جاری وارد کنندگان برنج خارجی در نامه ای به رئیس جمهور خواستار افزایش قیمت برنج خارجی متناسب با نرخ دلار شدند و اکنون نیز با حذف سهمیه دولتی توزیع این برنج ها و گرانی برنج های تولید داخل بار مشکلات معیشتی مردم افزوده شده که امیدواریم به زودی برای آن چاره اندیشی شود‌.

 

انتهای پیام/