مرصاد نیوز 15:12 - 1401/09/11
وزیر بهداشت:

در ۸ ماه ۱۴۰۱ به اندازه ۴ سال آنتی بیوتیک تامین کرده ایم

مرصاد نیوز: وزیر بهداشت، مدعی شد حجم تولید و تامین آنتی بیوتیک در ۸ ماهه نخست امسال به اندازه ۴ سال گذشته در کشور بوده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، به نقل از خبرگزاری مهر؛ کمبود داروهای آنتی بیوتیک در چند ماه گذشته، باعث شد تا وزارت بهداشت به واردات این قبیل داروها مبادرت کند و اولین محموله را از کشور هند وارد کرد.

محموله اول به اندازه ۵۰ تُن و شامل ۳.۵ میلیون عدد انواع سوسپانسیون آنتی بیوتیک اطفال، آموکسی سیلین، کوآموکسی کلاو، سفکسیم، سفالکسین و آزیترومایسین بود که از طریق هند وارد کشور شد.

این مقدار واردات نیز برای رفع کمبودهای دارویی کافی نبود و از همین رو، وزارت بهداشت تصمیم گرفت محموله دوم را نیز از هند وارد کند.

بر همین اساس، در روزهای اخیر محموله‌ای به وزن ۶۵ تُن دوباره از هند وارد ایران شد که شامل ۴۶۳ هزار عدد انواع سوسپانسیون آنتی بیوتیک اطفال، آموکسی سیلین، کوآموکسی کلاو، سفکسیم، سفالکسین و آزیترومایسین است.

البته آن طور که حیدر محمدی رئیس سازمان غذا و دارو گفته، این پایان واردات آنتی بیوتیک نیست و محموله دیگری نیز در راه است.

این در حالی است که وضعیت کمبودها همچنان وجود دارد و داروخانه‌ها عنوان می‌کنند که وضعیت نسبت به چند ماه قبل بهتر شده، اما همچنان با کمبود برخی اقلام دارویی مواجه هستند.

به گفته یکی از مسئولین فنی داروخانه‌ها، کمبودها بیشتر در زمینه آنتی بیوتیک های اطفال است.

در همین حال، بهرام عین اللهی وزیر بهداشت که روز گذشته از یکی از داروخانه‌ها بازدید داشت، مدعی شد که در ۸ ماهه نخست سال ۱۴۰۱، به اندازه سال‌های ۹۷، ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰، آنتی بیوتیک؛ تولید و وارد کرده‌ایم که نشان می‌دهد مصرف بالا بوده است.

 

انتهای پیام/