مرصاد نیوز 13:00 - 1401/09/12
معاون سوادآموزی اداره آموزش و پرورش کرمانشاه خبر داد:

فعالیت یک‌هزار و 100 آموزشیار نهضت سواد‌آموزی در کرمانشاه

مرصاد نیوز: معاون سوادآموزی اداره آموزش و پرورش استان کرمانشاه گفت: در استان هزار و 100 نفر آموزش دهنده داریم که 156 نفر آن ها مرد و 954 نفر آن ها خانم هستند.

یاسر کرمی در گفتگو با  شبکه اطلاع رسانی مرصاد، 25 هزار نفر افراد کم سواد در سطح استان کرمانشاه از طریق منابع مختلف شناسایی شده اند.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه افزود: این معاونت از ظرفیت معاونت ابتدایی آموزش و پرورش، بهزیستی، جهاد کشاورزی، سازمان زندانها و کمیته امداد برای شناسایی و آموزش افراد بی‌سواد و کم‌سواد بهره می‌برد.

وی گفت: در استان کرمانشاه هزار و 100 نفر آموزش دهنده داریم که 156 نفر آن ها مرد و 954 نفر آن ها خانم هستند.

کرمی با اشاره به اینکه ثبت نام دوره های نهضت سواد آموزی در 3 دوره سواد آموزی، انتقال و تحکیم می باشد، گفت: سه دوره سواد آموزی وجود دارد که معادل اول تا سوم راهنمایی می باشد که باید 800ساعت آموزش  را بگذارنند تا دوره سواد آموزی را طی کرده باشد.

وی با بیان اینکه دوره انتقال نیز معادل چهارم تا ششم است گفت: بعد از دوره انتقال دوره تحکیم است که هرکس بخواهد این دوره را بگذارند باید 200 ساعت آموزش اضافه را فراگیرد، در واقع دوره های سواد را باید گذرانده باشد تا به مرحله دوره تحکیم برسد.

این مسئول افزود: هر کلاسی باید حداقل 4 نفر سوادآموز و در دوره های تحکیم و انتقال هر کدام 5 نفر حضور داشته باشند.

وی تصریح کرد: هر ساله برای سواد آموزی حجمی در نظر گرفته می شود که در سال تحصیلی جاری ۱۱ هزار و ۷۰۰ نفر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که ۱۰ هزار و ۷۰۰ نفر بوده، رشد 11 درصدی داشته است.

کرمی با بیان اینکه کرمانشاه در حوزه سوادآموزی جزء سه استان برتر کشور است، گفت: در سال تحصیلی گذشته میزان قبولی 98/33 درصد بوده است.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه با اشاره به طرح تربیت چندساحتی سوادآموزی، خاطرنشان کرد: در این راستا با اداره جهادکشاورزی، فنی و حرفه ای و.. تفاهم نامه برای آموزش تخصصی افراد منعقد شده است.