مرصاد نیوز 08:05 - 1401/09/13
مدیر عامل آب منطقه ای کرمانشاه مطرح کرد:

شناسایی ۳۷ نقطه از استان کرمانشاه برای بارورسازی ابرها

مرصاد نیوز: مدیرعامل شر کت آب منطقه ای استان کرمانشاه با اشاره به بارورسازی ابرها برای جبران کم آبی گفت: تیم مطالعاتی وزارت نیرو ۳۷ نقطه استان را شناسایی کرده است.

محمودرضا شهلایی در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد، با بیان اینکه از ابتدای سال آبی تاکنون در استان 39/7 میلیمتر بارش داشته ایم، اظهار داشت: این میزان بارش نسبت به سال گذشته حدود 33 درصد و نسبت به مدت مشابه در بلندمدت 59 درصد کاهش داشته است.

مدیر عامل آب منطقه ای استان کرمانشاه با اشاره به اینکه در سال آبی جاری متوسط بارندگی استان کرمانشاه 484 میلیمتر بوده که این میزان زیر نرمال است، افزود: روانآبها نیز 48 درصد و قنوات نیز 47 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته اند.

وی گفت: بنابراین با توجه به بحران کم آبی در استان، طی جلسه استاندار کرمانشاه با وزیر نیرو داشتند موضوع باروری ابرها برای جبران کم آبی مطرح شد و توسط تیم مطالعاتی وزارتخانه 37 نقطه شناسایی شد.

شهلایی با بیان اینکه روشهای باروری ابرها به سه روش هوایی، زمینی و تلفیقی انجام می شود، گفت: قرار است در استان کرمانشاه به روش زمینی و از طریق ژنراتور در 10 نقطه انجام شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه گفت: تلاش می‌شود باروری ابرها در فصلی که کشاورزان برای آبیاری محصولات خود به آن نیاز دارند انجام شود، زیرا اکثر محصولات کشاورزی ما به صورت دیم است.

وی یادآوری کرد: هر چند باروری ابرها جزو برنامه های وزارت نیرو برای مقابله با خشکسالی است، اما طبق نظر کارشناسان میزان تاثیر گذاری حدود 20 درصد است.

 

انتهای پیام/