مرصاد نیوز 17:09 - 1401/09/13

بررسی کارنامه گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت راه و‌شهرسازی/ از تمجید بی سابقه رهبر انقلاب تا استقبال بهارستان نشینان

مرصاد نیوز: به نظر می رسد مهرداد بذرپاش با کارنامه درخشان مدیریتی که دارد، با تعامل دولت و مجلس بتواند رای خوبی از مجلس شورای اسلامی برای تصدی وزارت راه و شهرسازی کسب نماید و سکانداری این وزارتخانه را برعهده گیرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، به نقل از راه دانا؛ بعد از خداحافظی رستم قاسمی از کابینه دولت سیزدهم، روز گذشته سخنگوی دولت اعلام کرد مهرداد بذرپاش به‌ عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی به مجلس معرفی خواهد شد.

مهراد بذرپاش کیست؟

مهرداد بذرپاش متولد ۲۰ مرداد ۱۳۵۹ در تهران است. او در سال ۱۳۷۷ در رشته مهندسی صنایع، گرایش تولید صنعتی در دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته و در سال ۱۳۸۲ فارغ‌التحصیل شد.

مهرداد بذرپاش برای دوره فوق لیسانس به دانشگاه علامه طباطبایی رفت و در سال ۱۳۸۵ موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی از این دانشگاه شد.

بذرپاش دکتری تخصصی (PhD) خود را در رشته مدیریت تکنولوژی در دانشگاه علامه طباطبایی گذراند و مدرک خود را اخذ نمود.

از مهمترین سوابق اجرایی وی می توان به رئیس کل دیوان محاسبات کشور، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان ملی جوانان، معاون ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، رئیس کمیته صنعت مجلس شورای اسلامی، موسس و رئیس هیات مدیره بنیاد اجتماعی احسان، مدیرعامل گروه‌های خودروسازی سایپا و پارس خودرو، رئیس هیات نظارت بر صندوق توسعه ملی، عضو شورای صیانت از حقوق بیت‌المال اشاره کرد.

نظر نمایندگان مجلس درباره معرفی بذرپاش جهت تصدی وزارت راه و شهرسازی

نظر مثبت نمایندگان مجلس درباره تصمیم رئیس جمهور برای معرفی مهرداد بذرپاش به مجلس جهت تصدی وزارت راه و شهرسازی را می توان از میان گفته های آنان تا حدودی دریافت.

حجت الاسلام موسوی: بذرپاش بهترین گزینه برای وزارت راه و شهرسازی است

حجت الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به تصمیم رئیس جمهور برای معرفی مهرداد بذرپاش به مجلس جهت تصدی وزارت راه و شهرسازی اظهار کرد: آقای بذرپاش تاکنون عملکرد و کارنامه خوب مدیریتی خود را در عرصه های مختلف نشان داده است. ایشان فردی ولایتمدار، انقلابی، متخصص و مدیری جوان و جهادی و بهترین گزینه برای وزارت راه و شهرسازی است.

وی تصریح کرد: آقای بذرباش در دوران مسئولیت خود در دیوان محاسبات کارنامه خوبی ارائه داد و توانست گزارش تفریغ بودجه را به روز به مجلس ارائه کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: قطعاً مجلس شورای اسلامی از معرفی ایشان برای تصدی وزارت راه و شهرسازی استقبال خواهد کرد و رای بالایی به وی خواهد داد. قطعا ایشان می تواند در این وزارتخانه همچون مدیریت های قبلی خود موفق باشد.

حجت الاسلام حسینی کیا: بذرپاش مدیری با برنامه و دارای تیم کارشناسی قوی است

حجت الاسلام و المسلمین سید جواد حسینی کیا عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه بذرپاش مدیری جوان، با برنامه و با انگیزه است و بخوبی کارها را مدیریت می کند، اظهار کرد: آقای بذرپاش در مدیریت دیوان محاسبات موفق عمل کرده و زودتر از موعد گزارش تفریغ بودجه را به مجلس ارائه می کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اینکه آقای بذرپاش مدیری با برنامه و دارای تیم کارشناسی قوی است، گفت: بذرپاش در حوزه های مختلف همچون صنعت کار کرده است. البته ایشان در حوزه وزارت راه کار نکرده اما چون دارای تجربیات موفق و مدیری با انگیزه است، می تواند در حوزه وزارت راه نیز موفق باشد.

غلامرضا نوری قزلچه: بذرپاش دارای روحیه‌ای فنی و مدیری توانمند است

غلامرضا نوری قزلچه رییس فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی از معرفی مهرداد بذرپاش برای این وزارتخانه استقبال کرد و گفت: بذرپاش فردی فنی و دارای اطلاعات کارشناسی در موضوعات کلان و راهبردی و مدیر اجرایی توانمندی است که در دیوان محاسبات نیز در طی این مدت ، عملکرد خوب و قابل قبولی داشت.

محمدصالح جوکار: دولت گزینه بسیار خوبی را انتخاب کرد

 محمدصالح جوکار رییس کمیسیون امور داخلی کشور در این باره اظهار داشت:  بذرپاش جوان و پرانرژی است و مهمتر از این، اهل فکر و اندیشه و مشورت با صاحب نظران است و این موارد رمز موفقیت ایشان است.
 وی تصریح کرد: مجلس محل تضارب آراء است و بدون شک موافقان و مخالفان در زمان رای اعتماد صحبت خواهند کرد، اما مخالفت جدی در بدنه مجلس با وزارت آقای بذرپاش با توجه به شناخت و کارنامه موفق ایشان رخ نمی دهد.

تمجید رهبر معظم انقلاب از عملکرد بذرپاش

رهبر معظم انقلاب اسلامی با تمجید از عملکرد بذرپاش در چند سال اخیر، فرمودند: دیوان محاسبات در سال‌های اخیر چابک، فعال و خوب شده است و گزارش های تفریغ بودجه در موعد خودش، خیلی زود ارائه شده است.

دستاوردهای بذرپاش در سایپا

در بهمن ماه ۱۳۸۶ حُکم بذرپاش به عنوان «مدیرعاملی گروه خودروسازی سایپا» صادر شد. عمر مدیریت بذرپاش در سایپا حدود دو سال بود و در سال ۱۳۸۸ جای خود را به نعمت‌الله پوستین‌دوز داد. در این دوران کوتاه «تیبا» به عنوان نخستین خودروی ایرانیِ شرکت سایپا تولید و به فروش رسید؛ مسئولیتی که طی آن بذرپاش سایپا را از رقیب دیرینه‌اش، ایران خودرو، بزرگترین خودرو ساز کشور، بعد از چهل سال پیش انداخت؛ بالاترین سود دهی، افزایش بی سابقه راندمان تولید و کاهش هزینه ها از جمله دستاوردهای مهرداد بذرپاش بود که بعد از خروجش از سایپا تنها خاطره ای خوش از آنها برای خانواده سایپا باقی ماند و دیگر تکرار نشد.

مهمترین اقدامات وی در این دوران که به دوران طلایی سایپا معروف شده عبارتند از:

تغییرات حداقلی در ترکیب تیم مدیریتی سایپا

پیشی‌گرفتن سهم بازار سایپا از ایران خودرو بعد از ۴۰ سال و برای اولین بار

معرفی سایپا به عنوان بزرگترین گروه خودروسازی کشور

بهبود شاخص‌های عمده مالی سایپا

رونمایی از تیبا (مینیاتور اولیه) به عنوان نخستین خودروی تولیدی سایپا

پیگیری پروژه‌های عمرانی سایپا با ساخت کارخانه‌های جدید در شهرهای مختلف کشور

افزایش بی‌سابقه راندمان تولید و کاهش هزینه‌ها

تثبیت قیمت خودروهایی مانند پراید

تهیه سبد متنوعی از خودروهای داخلی و خارجی جهت سلایق و متناسب با توان مالی خریداران

 اقدامات بذرپاش در دیوان محاسبات

مهرداد بذرپاش در اول مرداد ۱۳۹۹ به عنوان رییس دیوان محاسبات با ۱۵۸ رای نمایندگان انتخاب شد و تاکنون مسئولیت آن را برعهده داشته است که تحول در ارائه گزارش‌ها همچون گزارش تفریغ بودجه و ورود به عملکرد شرکت‌های دولتی از جمله اقدامات این دوره محسوب می‌شوند.

به گزارش دانا؛ صاحب نظران معتقدند مهرداد بذرپاش با عملکرد موفقی که تاکنون داشته است حتما موفق به کسب رای اعتماد نمایندگان خواهد شد و در این وزارتخانه نیز همچون مدیریت های قبلی خود موفق عمل خواهد کرد.

 

انتهای پیام/