مرصاد نیوز 13:22 - 1401/11/03
رئیس دفتر شورای نگهبان کرمانشاه:

نمایندگان در انتصابات دولت دخالت نکنند

مرصاد نیوز: رئیس دفتر شورای نگهبان استان کرمانشاه با تاکید بر موضوع به رسمیت شناختن تفکیک قوا گفت: نمایندگان در انتصابات و امور اجرایی دولت دخالت نکنند.

حجت الاسلام محسن مفید در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد، اظهار داشت: یک از آسیب هایی که متوجه کلیت حکمرانی ما در کشور شده است عدم توجه بعضی افراد به جایگاه و اختیارات قانونی و عدم عنایت به مسئولیتهای تعریف شده است.

رئیس دفتر شورای نگهبان استان کرمانشاه افزود: عدم توجه به مسئولیتها و نهادینه شدن این موضوع می تواند باعث بروز آسیبهایی در سازمان و همچنین موجب اخلال در مسئولیت ها شود.

وی افزود: بر همین اساس ضمن تعریف دقیق حدود و ثغور اختیارات، بر موضوع تفکیک قوا تاکید شده است.

حجت الاسلام مفید تصریح کرد: تفکیک قوا برای این است که هر کدام از نهادها و سازمانهای زیرمجموعه مسئولیت و حوزه اختیارات خود را بدانند و به تبع در برابر وظایف خود پاسخگو باشند.

وی گفت: عدم توجه به اصل رسمیت شناختن تفکیک قوا از هر جانبی، اولین ضررش متوجه خود آن سازمان می شود و اگر سازمانی وظایفش را بخوبی انجام ندهد در آن سازمان اخلال ایجاد می شود و در نهایت مردم آسیب می بینند.

حجت الاسلام مفید گفت: ارگانها و سازمانها و در نهایت همه قوا مانند یک تیم ورزشی بهم پیوسته هستند که هر کدام وظیفه و تاکتیکی بر عهده دارند که نباید از حدود و ثغور خود خارج شوند.

رئیس دفتر شورای نگهبان استان کرمانشاه عنوان کرد: ما از مسئولین و از جمله نمایندگان توقع داریم که هر کسی وظایف و مسئولیت قانونی خودش را بر حسب اختیاراتی که دارد انجام دهد.

وی ادامه داد: نظر رهبر معظم انقلاب هم این است که نمایندگان در انتصابات دولت دخالت نکنند و هر اقدام نمایندگان که دخالت در امور دولت محسوب شود، بر خلاف نظر مقام معظم رهبری است.

حجت الاسلام مفید افزود: همانطور دستگاه قضا در امور اجرایی و قانونی مداخله نمی کند، نمایندگان نیز در حوزه‌های اجرایی نباید مداخله کنند بلکه باید از باب وظایف نظارتی خود به مسائل اجرایی ورود داشته باشند.