مرصاد نیوز 03:18 - 1401/11/05
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

استفاده از ساز و کارهای جدید تأمین مالی پروژه‌های مسکن در لایحه بودجه لحاظ شده است

مرصاد نیوز: عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: استفاده از ساز و کارهای جدید برای تأمین مالی نظیر صندوق پروژه، فاکتورینگ و..‌ می‌توانند به تأمین مالی طرح‌های بزرگ مسکن کمک کنند که در لایحه بودجه دیده شده‌ است.  

َجعفر قادری در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد، اظهار داشت: دولت در موضوع تأمین زمین برای ساخت مسکن به‌خوبی ورود کرده و مجوزهای تغییر کاربری منابع ملی و زمین‌های زراعی را برای ساخت منازل ویلایی یا آپارتمانی متناسب با شرایط شهرها صادر می‌کند.

عضو کمیسیون برنامه،  بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی افزود: عموما در استان‌ها مشکل چندانی از نظر مسکن وجود ندارد بر همین مبنا به راحتی امکان تأمین زمین وجود دارد.

قادری تصریح کرد: نگرانی‌هایی در رابطه با تأمین منابع مالی برای تهیه زیرساخت‌های واحدهای مسکونی وجود داشت که در لایحه بودجه منابعی قابل توجهی برای آن پیش‌بینی شده تا بتوانیم کمک‌هایی را به ادارات راه و شهرسازی استان‌ها داشته‌ باشیم و از این محل، زیرساخت‌های مورد نیاز واحدهای مسکونی را تأمین کنند.

وی با بیان اينكه دولت باید در موضوع بافت‌های فرسوده ورود جدی‌تری داشته باشد، عنوان کرد: در بافت‌های فرسوده زیرساخت‌ها نوعا مهیا است و از نظر دسترسی نسبت به مناطق حاشیه‌ای وضعیت بهتری وجود دارد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر دولت نیم‌نگاهی به‌سمت بافت‌های فرسوده داشته‌ باشد راحت‌تر می‌تواند مشکلات مردم را حل کند.

قادری گفت: استفاده از ساز و کارهای جدید برای تأمین مالی نظیر صندوق پروژه، فاکتورینگ و..‌ می‌توانند به تأمین مالی طرح‌های بزرگ مسکن کمک کنند که البته این موارد در لایحه بودجه دیده شده و نمایندگان مجلس نیز به‌صورت جدی‌تر امکان استفاده از این ابزارهای جدید را به دولت خواهند داد.

وی عنوان کرد: کمیسیون ماده پنج شورای توسعه و برنامه‌‌ریزی استان‌ها و کمیسیون‌ها نیز باید کمک کند تا در اسرع وقت زمین موردنیاز برای مسکن تأمین شود.

قادری گفت: بنیاد مسکن نیز باید در روستاها حمایت و همراهی بیشتر داشته‌باشد و طرح‌‌های هادی روستایی را مورد بازنگری قرار دهد.

وی افزود: در روستاهایی که فاصله کافی برای ساخت و ساز وجود ندارد باید محدوده روستا افزایش یابد همچنین باید برخی قوانینی که موانع سنددار شدن واحدهای مسکونی را از بین می‌برد، مدنظر داشته باشیم تا از طریق بازار سرمایه منابع موردنیاز تأمین شود.

 

انتهای پیام/