مرصاد نیوز 03:01 - 1401/11/10
کارشناس مسائل سیاسی:

ایران با اجرای سیاست‌های خود درصدد ایجاد تجربه جهانی بدون آمریکا برای ملت‌های دیگر است  

مرصاد نیوز:کارشناس مسائل سیاسی گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب به‌سمتی حرکت می‌کند که ملت‌ها، دنیای بدون آمریکا را تجربه کنند.

حمیدرضا ترقی در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد، اظهار داشت: هنگامی که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید رویکردهای نظام سیاسی ایران در مسائل منطقه‌ای و جهانی به‌طور کامل تغییر کرد و ایران که ژاندارم منطقه در حمایت از منافع آمریکا و اسرائیل بود به نظام حامی مستضعفین و ملت‌های آزادی‌خواه نظیر فلسطین و دیگر کشورهای جهان اسلام تبدیل شد.

وی افزود: جمهوری اسلامي ايران در کنار این تغییر موضع نسبت‌به ملت‌های اسلامی، به یک کشور مخالف سیاست‌های استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا و غرب در منطقه تبدیل شد و این تغییر سیاست موقعیت جمهوری اسلامی ایران را در میان ملت‌های آزادی‌خواه جهان و منطقه کاملا متحول کرد.

ترقی تصریح کرد: همچنین جمهوری اسلامي ايران در حوزه ایجاد جبهه مقاومت برای حمایت از آرمان و آزادی ملت فلسطین از یوق اشغالگران قدس کوشيد که این سیاست خارجی هم از جنبه حمایت از فلسطین و آرمان‌های آن موجب شد آرمان ناسیونالیستی ملت فلسطین به یک آرمان اسلامی و به‌عنوان مسأله اصلی جهان اسلام تبدیل شود و انتفاضه سنگ را به انتفاضه موشک علیه اسرائیل ارتقا بدهد.

کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: امروز ملت فلسطین توانسته مانع توسعه‌طلبی‌های اسرائیل در منطقه و جهان شود درحالی‌که آنها می‌خواستند از نیل تا فرات را تصرف کنند، با این وجود وادار شدند که در محدوده سرزمین‌های اشغالی حتی از امنیت معمولی برخوردار نباشند.

ترقی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران سیاست‌های چندجانبه‌گرایی و تضعیف استکبارجهانی و سیاست‌های استکباری را در منطقه و جهان دنبال کرد و توانسته نه‌تنها نفوذ آمریکا در منطقه را تضعیف کند و زمینه خروج نیروهای آمریکا از منطقه را فراهم کند بلکه سیاست‌های متعدد آمریکا در منطقه را نظیر سیاست خاورمیانه بزرگ، تغییر جغرافیای سیاسی منطقه به شکست کشانده  است.

وی عنوان کرد: همچنین تغییر گرایش به غرب و برقراری گرایش متوازن بین غرب و شرق با رویکرد در اولویت قرار دادن کشورهای اسلامی و شرقی توسط جمهوری اسلامی ایران که در این سیاست روز ‌به‌روز وابستگی‌های اقتصادی و سیاسی خود را به غرب کاهش دادیم و ضمن گام برداشتن در مسیر استقلال، از ظرفیت‌های شرق نیز برای رشد و توسعه اقتصادی و افزایش تولید و تجارت استفاده لازم را به‌عمل آورده‌ایم‌.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: همچنین جمهوری اسلامي ايران درصدد حمایت از ملت‌هایی نظیر عراق، سوریه، لبنان، افغانستان که در معرض توطئه براندازی استکبار جهانی قرار گرفتند، برآمد و با این حمایت زمینه جلوگیری از  تجاوز به کشورهای مذکور فراهم شد و با تروریست‌ها و تکفیری‌های حامی آمریکا و سیاست‌های آمریکا مبارزه شد.

ترقی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران نقش بسیار موثری هم در تهدید‌زدایی از کشورهای اسلامی منطقه و هم در راستای ایجاد وحدت و ثبات و امنیت میان کشورها ایفا کرده است.

وی افزود: در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب شاهد تلاش در راستای وحدت امت اسلامی و جهان اسلام و تقریب مذاهب هستیم و توانسته‌‌ایم این نقش را در سیاست خارجی به‌گونه‌ای ایفا کنیم که امروز محور وحدت جهان اسلام و تقریب مذاهب اسلامی هستیم.

ترقی اذعان کرد: جمهوری اسلامی ایران امروز با جمع‌کردن نخبگان جهان اسلام، شخصیت‌های سیاسی، دینی و مذهبی زمینه گفتمان، گفتگو و تعامل بین فرق اسلامی و نخبگان جهان اسلامی را فراهم کرده است.

وی عنوان کرد:سیاست جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب اسلامی موجب شده امید مستضعفین جهان به این نظام افزایش یابد و ترویج روحیه استکبار‌ستیزی نیز موجب شد تابوی عدم امکان مقابله با سیاست‌های زورگویانه و قلدر مآبانه استکبار جهانی بشکند و با شکست هیمنه آمریکا در جهان زمینه شکست لیبرال دموکراسی غرب به‌عنوان یک تمدن برتر در جهان هم فراهم شود.

کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب به‌سمتی حرکت می‌کند که ملت‌ها دنیای بدون آمریکا را تجربه کنند.

 

انتهای پیام/