مرصاد نیوز 02:25 - 1401/11/13
اجرای سیاست جدید در صنعت خودرو محکوم به شکست شد؛  

عرضه خودرو در بورس، رقابت دو سر برد تولیدکنندگان/ عزم راسخ خودروسازان در کاهش عرضه خودرو

مرصادنیوز: بازار خودرو یکی از بازارهای پرچالشی است که هرگز تسلیم سیاست‌های اتخاذ شده دولتمردان نشده است.  

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، طی سال‌های اخیر شرایط به‌گونه‌ای پیش رفت که خودرو نیز رفته رفته به کالایی سرمایه‌ای تبدیل شد که به دنبال گرانی‌های سرسام‌آور آن بسیار دست نیافتنی‌تر از قبل شد.

صنعت خودرو اما با وجود رفت‌و‌آمدهای این دولت و آن دولت همچنان مواج و طوفانی است و حتی برخی مواقع به‌طور جدی بر سایر بازارها نیز اثر می‌گذارد‌.

اخیر نیز موضوع عرضه خودرو در بورس با جدیت در دستور کار دولت قرار گرفته درحالی که شاهد مخالفت دستگاه قضایی با آن هستیم.

عرضه خودرو در بورس کالا اگرچه پیامدهای بسیار مثبتی خواهد داشت اما به دنبال فریب‌کاری خودروسازان و کاهش عرضه خودرو موجبات افزایش قیمت آن را فراهم آوردند.

دخالت خودروسازان با عرضه خودروهای کمتر در بورس کالا سبب شده در نهایت خریداران متضرر شوند زیرا تولیدکنندگان با کاهش شمار خودروهای عرضه شده، خود قیمت این محصولات را تعیین می‌کنند.

عرضه خودرو با انجام قرعه‌کشی، در شرایط فعلی مناسب‌تر است

حجت‌الاسلام سید جواد حسینی‌کیا در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز، اظهار داشت: در صورتی که به‌منظور عرضه خودرو در بازار بورس سقف قیمتی تعیین نشود، از آنجا که اکنون میزان عرضه و تقاضا برابر نیست ارزش خودرو به بیش از ارزش فعلی آن خرید و فروش می‌شود و قیمت آن کاهش نخواهد یافت.

وی افزود: با عرضه خودرو در بازار بورس به‌جای اینکه پول به جیب دلال برود به جیب دولت خواهد رفت اما قیمت خودرو کاهش نخواهد یافت.

حجت‌الاسلام حسینی‌کیا گفت: اگرچه عرضه خودرو در بازار بورس دست دلالان را می‌بندد اما درصورتی مثبت است که عرضه و تقاضا برای خودرو با یکدیگر برابر باشند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بنده تنها در صورتی موافق عرضه خودرو در بازار بورس هستم که عرضه و تقاضای خودرو برابر شود زیرا در شرایط فعلی این موضوع منجر به کاهش قیمت خودرو نخواهد شد.

حجت‌الاسلام حسینی‌کیا تصریح کرد: به‌نظر می‌رسد عرضه خودرو با انجام قرعه‌کشی در شرایط فعلی مناسب‌تر است زیرا طی این فرآیند خودرو با نرخ پایین‌تری به‌فروش می‌رسد و برای مشتری واقعی بهتر خواهد بود.

کرمانشاه رتبه هشتم را از نظر دریافت خودروهای عرضه‌شده در بورس دارد/ جلوگیری از توزیع 15 هزار میلیارد تومانی رانت میان دلالان

مدیر تالار بورس منطقه ای کرمانشاه گفت: استان کرمانشاه از نظردریافت تعداد خودرو عرضه‌شده در بورس کالا رتبه هشتم را در سطح کشور دارد

محمد بهمن در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز، اظهار داشت: اتفاقی که در بازار خودرو کشور ما رخ می‌داد یک بخت‌آزمایی بود که طی یک ماه 10 هزار تا 20 هزار خودرو توسط خودروساز عرضه می‌شد و معمولا شانس برنده شدن افراد یک به 500 یا یک به 1000هزار بود و افرادی که برنده می‌شدند از یک تفاوت قیمت 200 درصدی بهره می‌بردند.

مدیر تالار بورس منطقه ای کرمانشاه افزود: بازار مذکور برای واسطه‌گران بخش خودرو بسیار خوب بود زیرا آنها می‌توانستند خودرو را در قیمت‌های بسیار بالایی به‌فروش برسانند.

بهمن خاطرنشان کرد: عرضه خودرو با قرعه‌کشی سبب ایجاد رانت برای واسطه‌گران بخش خودرو می‌شد و میراثی منفی از دولت قبل بود.

وی عنوان کرد: یکی از تصمیمات خوب اتخاذ‌شده در دولت سیزدهم عرضه خودرو در بورس کالا است که باعث شده زیان انباشته خودروسازان کاهش یابد و وضعیت سهامداران شرکت‌های خودروسازی بهتر شود و مصرف کنندگان خودرو از منافع آن منتفع شوند.

بهمن تصریح کرد: عرضه خودرو در بورس کالا در چند ماه اخیر باعث جلوگیری از توزیع 15 هزار میلیارد تومانی رانت میان دلالان شد که هشت هزار و 500 میلیارد تومان آن به خودروسازان رسید و منجر به کاهش زیان انباشته آنها شد همچنین شش هزار و 500 میلیارد تومان هم به جیب مردم رفت و مصرف کننده واقعی که قبلا خودرو را با قیمت‌های بالا در بازار خرید می‌کرد توانست در قیمت‌های پایین نسبت به خرید اقدام کند.

مدیر تالار بورس منطقه ای کرمانشاه گفت: همچنین با عرضه خودرو در بورس کالا،دولت از 760 میلیارد تومان عوارض و مالیات منتفع شد که منبع درآمدی خوبی برای آن محسوب می‌شود.

بهمن خاطرنشان کرد: عرضه محصول در بورس کالا سبب می‌شود هم شفافیت بسیار افزایش یابد و هم نحوه عملکرد خودروساز مشخص شود همچنین باتوجه به اینکه به هر خودرو یک کد بورسی تعلق می‌گیرد و هر فرد می‌تواند یک خودرو خریداری کند احتمال خرید توسط مصرف کننده واقعی افزایش خواهد یافت.

وی افزود: قبلا شاهد عرضه محصولات دیگری نظیر صنایع پتروشیمی، سیمان و فولاد در بورس کالا بودیم در واقع پیش از عرضه این محص

ولات در بورس کالا، در حوزه فولاد وارد کننده  و در حوزه سیمان طی برخی از ایام سال با کمبود سیمان مواجه بودیم اما اکنون در حوزه فولاد صادر کننده هستیم و در هیچ یک از ماه‌های سال با کمبود سیمان مواجه نیستیم .

به‌گفته محمد بهمن، مصرف کنندگان، خودروسازان و بازار خودرو از منافع شفافیت ایجاد شده در پی عرضه خودرو در بورس کالا منتفع می‌شوند.

مدیر تالار بورس منطقه ای کرمانشاه خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین اطلاعات اعلام شده استان کرمانشاه از نظردریافت تعداد خودرو عرضه شده در بورس کالا رتبه هشتم را در سطح کشور دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، درحال حاضر چشم‌انداز عرضه خودرو در بورس کالا  چندان روشن نیست و به دلیل اعمال قدرت و نظر تولیدکنندگان در نهایت خریداران متضرر خواهندشد.

 

انتهای پیام/